İpucu

19 Ekim 2020
Uzun Uçuşlarda Sağlığınızı Korumak İçin İpuçları

Uzun uçuşların ne kadar yorucu olabileceğini söylememize gerek yok. Havayolları bu uçuşları yolcular için kolaylaştırmaya ne kadar çalışsalar da uçuş sırasında ve sonrasında ritmimizi geri kazanmak zaman alabiliyor. Londra’dan Avustralya’ya uçan birisi yaklaşık 22 saatini uçarak geçiriyor. Film izleyerek, uyumaya çalışarak, uçağın motor gürültüsünü bastırmaya çalışarak geçirilen 22 saat anlamına geliyor. Bu uzun saatler, uçuşlar size hafif baş ağrısı verebilecekleri gibi daha büyük sıkıntılara da sebep olabilir. Peki ama uzun uçuşlarda sağlığınız için yapabileceğiniz şeyler neler? İşte birkaç öneri.

Biletinizi önceden alın 

Uçuş uzmanları için bunu söylemeye gerek yok belki ama herkes için tekrar söyleyelim. Biletinizi ne kadar erken ayırtırsanız favori koltuğunuzu ya da daha rahat edebileceğiniz bir koltuğu seçme ihtimaliniz o kadar artar. Ayrıca erken check-in yaptırmak sizi havalimanı yoğunluğundan ve olması muhtemel bir sıradan uzak tutacaktır.

Jet-Lag İçin Önceden Hazırlanın

Uzun uçuşların en büyük sıkıntılarından bir tanesini de jet-lag oluşturuyor. Bu da gittiğiniz yerde kaybedeceğiniz birkaç gün demek. Bunun için uçmadan önce gideceğiniz yerin saatine uygun olarak uyku düzeninizi ayarlayın, kesinlikle iyi dinlenin ve eğer varsa molalarda bu ritme bağlı kalarak dinlenin. Uzun süre uçakta oturuyor olacağınız için öncesinde spor yaparak rahatlamak da size iyi gelecektir.

Bagajınızı Hafif Tutun

Havalimanına giderken, havalimanında ve de uçuş sırasında bagajınızın sizi yormasına izin vermeyin. Özellikle uçak içerisindeki baş üstü dolaplarına koyacağınız bagajlar hem uçağa binişiniz hem de uçaktan inişiniz sırasında sizi zorlayacak ve yorgunluğunuzu artıracaktır.

Aktif Olun

Uzun uçuşlardaki en büyük sıkıntılardan birisi uzun süre hareketsiz kalmaktır. Kan dolaşımını da etkileyen bu hareketsizlik baş ağrılarına, özellikle ekonomi sınıfında oturan yolcularda kramplara sebep olabiliyor. Uzmanlar bunu engellemek için uçuş kurallarıyla uyumlu olarak ara ara koltuğunuzdan kalkmayı ve baldır kaslarınızı kasıp, bırakmayı öneriyor.

Su için, az tüketin

Bir diğer önemli konu da su. Hava basıncının yüksek olduğu kilometrelerce yükseklikte yakınınızda su bulundurmak ve tüketmek uzun uçuşlar için oldukça önemlidir. Gökyüzündeki koşullar yerden farklı olduğu için sindirim sistemimiz de farklı çalışıyor. Yorgunluk hissini azaltmak için mümkünse uçmadan önce yemek yiyin. Soğuk yiyecekler yerine sıcakları, gazlı içecekler yerine doğal içecekleri tercih edin. 

Tedarikli olun

Bu uzun uçuşlarda dinlenmeniz önemli. Bunun için ses geçirmez kulaklık ya da kaliteli bir kulak tıkacı bulundurmanın çok faydasını göreceksiniz. Mümkünse bir boyun yastığı götürmek de uzun uçuşlarınızda işinizi çok kolaylaştıracaktır. Dinlenebilmeniz için kendinize olabildiğince rahat bir ortam hazırlamanız, bazen üzerinize battaniyeden bir çadır yapmanız uzun uçuşun etkilerini minimuma indirecektir. Kendinizi mutlu etmek için çantanıza birkaç atıştırmalık da koyabilirsiniz.