Yeme İçme

31 Ağustos 2021

Rusya’dayken Ruslar gibi yiyin, lezzetli tatlılarla ve meyve suları ile dondurulmuş, kalori yüklü bir mutfağın doyurucu porsiyonlarına kendinizi hazırlayın.

1

Beef Stroganoff

İsmini ülkenin en zengin ve soylu ailelerinden alan Beef Stroganoff, 19. Yüzyılda ortaya çıkan ve dünya çapında popüler olan bir yemek. Ekşi krema sosunda küçük sığır ya da dana parçalarının eşlik ettiği müthiş lezzete, mutlaka bir kere de olsa tadılması gereken lezzetlerden. İçerisine genellikle farklı garnitürler ya da çeşitli sebzeler eşlik eder. Leziz mi leziz bir Beef Stroganoff!a hazır olun…

Pyshki

Baktığınızda direk çörek gibi görünse se Pyshki, St Petersburg'un en lezzetli ikramlarından biridir. 

Şehrin geleneksel tatlısı ve kültürünün yadsınamaz bir parçası olan sıcak pyshki, özellikle soğuk mevsimlerde adeta unutulmaz bir tada sahiptir.

Leningradsky rassolnik

Rusya’da oldukça sevilen bir çorba olan Leningradsky rassolnik, geleneksel olarak turşu ve salamura turşusu kullanarak hazırlanır. Rusya’da turşunun yeri gerçekten oldukça ayrı bir yere sahiptir. Sovyet zamanlarında rassolnik reçetesi ise et ve arpa ile yapılıyordu. 

2

Pelmeni

Meşhur Rus köfteleri, çoğunlukla sığır eti ve domuz eti karışımı basit mayasız hamurda bulunan kıyma ve doğranmış soğan içeriyor ve genellikle dereotu ile dolduruluyor. Bu nefis lezzet, ekşi krema veya tereyağı ile birlikte servis ediliyor. Ayrıca Pelmeni, genellikle et suyunda çorba tarzında servis edilebilir.

Solyanka

Bu tatlı ve ekşi çorba sadece Rusya'da değil, diğer eski Sovyetler Birliği ülkelerinde de popülerdir ve bir çok varyasyonu bulunmaktadır. Rus Solyanka'da her zaman başlangıç ​​noktası olarak salamurada pişirilen salatalık turşusu, patates ve ekşi krema, Et (sığır eti, sosis, domuz eti, tavuk karışımı), balık (mersin balığı, somon veya kerevit) veya mantar bulunur. 

3

Blini

Krepe benzeyen pan kekler, karabuğday unundan yapılır ve ekşi krema, reçel, meyve, tütsülenmiş somon ve evet ‘havyar’ ile servis edilir.

Koryushka

Bu hafifçe kızartılmış kokulu balıklar, Neva Nehri'nin evi olarak adlandırdıkları St. Petersburg'a özgüdür. Farklı soslarla çeşitli şekillerde servis edilirler ve Nisan ayında sıcaklıkların yükseldiği ve buzlu nehirlerin çözüldüğü ana mevsimde, bu lezzeti Koryushka'yı genellikle yıl boyunca bulabilirsiniz.

Okroshka 

Bu etkileyici şehri yaz boyunca ziyaret ediyorsanız, bu soğuk çorbayı kesinlikle denemelisiniz. Fermente çavdar ekmeği ile eşlik eden Kvas, çiğ sebze, haşlanmış patatese ve ete eşlik eden bir nağmeye sahip.

Zharkoe 

Et ve patates yahnisi dana tavuk, domuz veya kuzu etinden yapılır. Soğuk mu soğuk Rus akşamları için mükemmeldir.

4

Chai Çayı

Votka'nın tartışmasız Rusya'nın ulusal bir içeceği olduğu kesinlikle sır değil, ama Chai'yi unutmayalım: tipik baharatlı Rus çayı. Bir dizi tatlı ve tuzlu tarafıyla tadını çıkarmaya hazırlıklı olun, fakat uygun bir yemek sırasında içmeyin… sonraya saklayın.