İyi Yaşam

24 Aralık 2020
Hayatımıza Giren 4 Seyahat Trendi

İnsanoğlunun seyahat etme merakı uygarlık tarihinin en başına kadar uzanıyor. Seyahat yüzyılı olarak anılan modern zamanlara kadar seyahatlerin nedenleri ve içerikleri çok değişti. Ulaşım yöntemlerinin gelişmesi, uçakların yaygınlaşması derken her yıl milyarlarca insan seyahat eder hâle geldi. Öyle ki insanoğlunun seyahat merakı dünya sınırlarından uzayın derinliklerine doğru uzamaya başladı. Peki, seyahatteki yeni trendler nedir? 21’inci yüzyılın seyahat trendleri.

1-Hafif seyahat 

Ağır bavulları ve eşyaları unutun. Küçük bir bavula gerekli gördüğünüz birkaç eşyanızı alın ve yola düşün. Hem Z kuşağı olarak anılan yeni neslin hem de değişen trendlerin etkisiyle artık seyahat hazırlıkları çok daha hafif ve hareket imkân verecek şekilde yapılıyor. Bunun nedenlerinden en önemlisi artık tek bir şehre ya da destinasyona gitmek ve orada kalmak yeterli gelmiyor. Daha az zamanda daha fazla yeri görmek istiyoruz. 

2-Doğayla iç içe 

Deniz, kum ve güneşten oluşan yaz tatilleri hâlâ en ön sırada gelse de aileyle, arkadaşlarla birlikte ya da yalnız çıkılan doğa seyahatleri hızla yükseliyor. Yaşanan iklim krizinin de etkisiyle artan çevre bilinci seyahatlerde doğayla iç içe geçirilen zamanlara ilgiyi artırıyor. Bu alandaki en önemli tatil çeşitlerinden birinin detoks tatili olduğunu ekleyelim. Gündelik hayatımızın bir parçası olan telefonlar, bilgisayarlar ve farklı araçları bir kenara bırakarak kendimizi doğanın kollarına bırakıyoruz. Ekoturizm de bu alanın başka bir yükselen trendi. Yemeklerden kalınan odalara kadar bu tatillerde her şey zevkinize ve hassasiyetlerinize göre düzenleniyor.

3-Hikâye anlatıcılığı 

Kuşkusuz her tatilin ayrı bir hikâyesi vardır. Hikâye anlatıcılığından kastettiğimiz ise gidilen yerin gündelik yaşamına karışmak ve lokal halkın serüvenine katılmak. Sadece tarihî yapıları değil, aynı zamanda geçilen yolları ve alışveriş yapılan dükkanları merak ediyoruz. Gittiğimiz yerlerden derlediğimiz hikâyeleri sosyal medya gibi maceralarla başka insanlara anlatıyoruz. Kültürler arası köprülerin çoğaldığı bir zamanın en önemli etkilerinden biri de bu belki. Artık her birimiz birer gezgin içerik üreticisiyiz.  

4-Minimalizm

Minimalizm, hayatın her alanında olduğu gibi seyahatlerde de yükselen bir trend. Gidilen yerlerde geçirilen vakitlerden aktivitelere, kalınan yerlerden harcanan paraya kadar geniş bir yelpazede basitliğe ve minimalizme olan ilgi gittikçe artıyor. Ana turizm akımının yanında her zaman az ilgi görmüş ve doğaseverlerin ilgi olanı olarak kalan kampçılığın son yıllarda hızlı bir yükselişte olması minimalizmin yansıması. Bir göl kenarında, ormanda, kırların içinde ya da şehrin parklarında kamplar kuruluyor. Amerika’dan Avrupa’ya, Asya’dan kutuplara kadar her yerde daha az eşyayla daha minimal tasarlanmış oteller büyük ilgi görüyor. Kulübeler, barakalar ya da Eskimoların geleneksel evleri olan iglo gibi yapılar da minimalizm arayışımızdan payını alıyor elbette.