İpucu

30 Mayıs 2024

Günümüzde evcil hayvanlar için kamu alanlarında pek çok olanak sağlanıyor. Özellikle evcil hayvanı ile seyahat etmek isteyenler geçmişte çok büyük sıkıntılar yaşıyordu. Doğal olarak hayvan severler de bu duruma tepkiliydi. Ancak hem imkânların artması hem de farkındalıkların değişmesi ve gelişmesiyle beraber artık hayvan severler evcil hayvanları ile birlikte her yere rahatlıkla seyahat etmenin keyfini sürebiliyor. 

Ülkemiz başta olmak üzere dünyanın pek çok yerindeki havalimanları evcil hayvan prosedürlerini güncelledi ve uzun zamandır insanlar bu rahatlık ve kolaylıktan faydalanabiliyor. Havalimanlarında evcil hayvanlara yönelik imkânlar gün geçtikçe daha da artıyor. İGA İstanbul Havalimanı, evcil hayvan dostu uygulamaları ve hizmetleri ile dünyanın pek çok yerinde örnek gösterilen bir nokta. Ülkemize seyahat eden turistler de özellikle bu konuda çok büyük rahatlık yaşadıklarını sıklıkla dile getiriyorlar. 

Tıpkı İGA İstanbul Havalimanımız gibi diğer pek çok ülkede de hayvan dostu uygulamalar söz konusu. Hayvan dostu havalimanlarının en önemli özelliği temiz ve hijyenik bir ortam sağlamasıdır. Bu sayede evcil hayvanların herhangi bir hastalığa yakalanma riski sıfıra inmekte, güvenli bir seyahat ortamı ağlanabilmektedir. Ayrıca yine hayvan dostu havalimanlarında personeller bu prosedürlere uygun şekilde eğitimlerden geçmiştir ve hayvanlara nasıl yaklaşılacağını, etkileşime geçileceğini bilmektedir. 

Evcil hayvanı ile seyahat etmek isteyen yolcular önceden bu havalimanlarını araştırıyor ve tüylü dostları için en ideal koşulları tercih eden havalimanlarını görebiliyor. Peki hangi ülkelerde hayvan dostu havalimanları var ve ne gibi uygulamalar, hizmetler bulunuyor? 

hayvan dostu havalimanları-1

Evcil Hayvan Dostu Havalimanlarında Hangi Hizmetler Verilir?

Evcil hayvan dostu havalimanlarında temel tüm hizmetler yer alır. Bu hizmetler havalimanlarına göre farklılık gösterebilir ancak hemen hepsi yolcuların hayvanları ile birlikte sorunsuz bir süreç geçirmesi adına gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Seyahat eden gezginlerin havalimanı süreçlerini kolaylaştıracak evcil hayvan hizmetlerini sıralamamız gerekirse:

Evcil Hayvanlar İçin Tuvalet

Evcil hayvanlarla seyahatte en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi hiç şüphesiz tuvalet ihtiyacının giderilmesidir. Hayvan dostu havalimanlarında bu konuda gerekli önlemler alınmıştır. Havalimanının belirli alanlarında hayvanlar için özel olarak tasarlanmış tuvaletleri görmek mümkündür. Bu sayede uçağınızı beklerken evcil hayvanınızın ihtiyacını da gidermiş olursunuz.

Evcil Hayvanlar İçin Kabinler

Uçuş esnasında evcil hayvanların rahat etmesi sahipleri açısından son derece önemli bir konudur. Günümüzde pek çok firma uçuş sırasında hayvanların rahat ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi adına özel kabinler tasarlamıştır. Bu özel bölmelerin boyutları ise hayvanların ebatlarına uygun şekilde tasarlandığından herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Sadece uçuş öncesinde rezervasyon yaparken mutlaka evcil hayvanın uçuşa dahil olduğu ve kabin boyutunun ne olacağı bildirilmelidir. 

Evcil Hayvanlar İçin Özel Alanlar

Havalimanlarında evcil hayvanların sıkılmaması, dolayısıyla etrafa da sıkıntı yaratmaması adına pek çok güzel hizmet sunulmaktadır. Bunlardan bir tanesi evcil hayvan özel alanlarıdır. Bu alanlarda kedi, köpek gibi evcil hayvanlarınız özgürce dolaşabiliyor, su ve mama ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu alanlar oyun ve çim alanları olarak da geçmektedir ve evcil hayvan dostu havalimanlarında herkesin görebileceği yerlerdedir. 

hayvan dostu havalimanları-2

Evcil Hayvan Dostu Restoran ve Kafeler

Ülke fark etmeksizin bazı restoran ve kafelerde evcil hayvanla beraber oturmak epey sorun olabiliyor. Evcil hayvan dostu havalimanlarında ise böyle bir durum söz konusu olmuyor. Çünkü oturacağınız herhangi bir restoran ya da kafede evcil hayvanınız da sizlere eşlik edebiliyor. Başta İGA İstanbul Havalimanı olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki havalimanlarında bu kolaylık tanınıyor. 

Evcil Hayvan Taşıma Hizmeti

Bazı hayvan dostu havalimanları evcil hayvanların check-in ve yönlendirme süreçlerinde rahat bir şekilde taşınabilmesi adına hizmet vermektedir. Bu özel hizmet sayesinde yolcular zorlanmadan ve yorulmadan evcil hayvanlarını da rahatlıkla yanlarında taşıyabiliyor. 

Veteriner Hizmeti

Hayvan dostu havalimanlarında veteriner hizmetlerinden faydalanmak da mümkündür. Özellikle acil veteriner hizmeti gerektiği durumlarda bu hizmet son derece faydalı olarak görülmektedir. Uçuş öncesi evcil hayvanınızın genel sağlık kontrollerini yaptırmak isterseniz yine havalimanında bulunan veteriner hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. 

Evcil Hayvan Mağazaları

Bazı havalimanlarında evcil hayvanlarınız için oyuncak, mama ve farklı eşyaları bulabileceğiniz hayvan mağazaları da bulunuyor. Bu mağazalardan uçuş öncesinde evcil hayvanınızın ihtiyacına göre ürünlerden satın alabilirsiniz. 

hayvan dostu havalimanları-3

Hayvan Dostu Havalimanları

Yukarıda sizlere saymış olduğumuz hizmetlerin tümünü ya da belirli bir kısmını sizlere sunan evcil hayvan dostu havalimanlarından bazıları şunlar:

İGA İstanbul Havalimanı (Türkiye)

Sizinle birlikte seyahat eden evcil hayvanınızın en çok seveceği yerlerin başında hiç şüphesiz İstanbul Havalimanı geliyor çünkü minik dostların ihtiyaçları için her şey düşünülmüş. Giden yolcu katı check-in adaları bölgesinde bir adet, pasaport kontrol sonrasında iki adet ve gelen yolcu karşılama katında bir adet olmak üzere toplam dört adet evcil hayvan odasının yer aldığı İstanbul Havalimanı’nda evcil hayvanınızın tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsunuz. Kedi odalarında mama ve kumun yanı sıra tırmalama tahtası gibi kedinizin stresini alacak oyuncaklar bile yer alıyor.

Konu evcil hayvanlar olunca İstanbul Havalimanı’na ayrı bir paragraf daha açmak gerek zira pilot bir uygulama olarak hayata geçen “Terapi Köpek Projesi” Türkiye’de bir ilk. Uçuş ile ilgili stres yaşayan yolcuların ihtiyacı olan pozitif enerjiyi vermek üzere özel olarak eğitilmiş terapi köpekleri, huzurlu ve keyifli bir seyahat deneyimi sunmak üzere görevde. Onları gün içerisinde, özellikle uçuşların yoğun olduğu saat dilimlerinde dış hatlar yolcu alanında bulabilir, uçuşa geçmeden önce bol bol sevgi depolayabilirsiniz.

hayvan dostu havalimanları-4

Los Angeles Uluslararası Havalimanı (Amerika Birleşik Devletleri)

Amerika’nın en büyük havalimanlarından bir tanesi olan Los Angeles Uluslararası Havalimanı, hayvan dostu konsepti ile seyahat edenlere bu konuda kapsamlı bir hizmet sunuyor. Hayvanlar için adeta yok yok denebilecek bir yer. Öyle ki hayvanlar için özel dinlenme alanlarında hayvanların canı hiçbir şekilde sıkılmıyor. Pet Park adı verilen alanda su ve atık poşet gibi ihtiyaçlar da karşılanabiliyor. 

Frankfurt Havalimanı (Almanya)

Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan havalimanı evcil hayvanı ile seyahat etmek isteyen yolcularına pek çok rahatlık sunuyor. Hayvanlar için bakım odası, dinlenme odası gibi hizmetler bulunduğu gibi mama ve diğer ihtiyaçları için özel alanlar da kurulmuş durumda.

Heathrow Havalimanı (İngiltere)

İngiltere’deki Heathrow Havalimanı, dünyanın en kapsamlı evcil hayvan hizmeti veren havalimanlarından bir tanesidir. Veteriner kontrolü, egzersiz alanı, dinlenme alanı, mikroçip taraması, banyo imkânı gibi hizmetleri ile hayvan sever yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 

Changi Havalimanı (Singapur

Singapur’daki Changi Havalimanı’nda evcil hayvanların giriş ve çıkışlarında gerekli kontroller ve muayeneler sağlanıyor. Hayvanlara özel transfer hizmeti, yeme, içme ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanlar, gezi alanı, bakım hizmet alanları gibi pek çok imkân sunuluyor. 

Sarayburnu-0
Kültür Seyahat

İstanbul'un İlk Efsanesi: Sarayburnu

15. yüzyıldan bu yana Osmanlı hükümdarlarına ev sahipliği yapan tarihi Sarayburnu, Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi sembolik yapılar ve kültürel…

Devamını Oku
Heybeliada Gezi (0)
Kültür Seyahat

Heybeliada Gezi Rehberi

Prens Adaları'nın en güzellerinden Heybeliada erguvanları, masmavi denizi, mis gibi çam ormanları ve tarihi dokusu ile bizleri bir tatlı huzur…

Devamını Oku
İstanbul'un Enleri-0
Kültür Seyahat

İstanbul'un En'leri

En'lerin şehri İstanbul, zengin tarihiyle, kültürüyle, sosyal yaşamıyla dünyanın en gözde turistik metropollerinden biri. Ve hala onun hakkında…

Devamını Oku