Kültür Seyahat

8 Şubat 2021
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022

Soğuk havalarda çok fazla dışarı çıkamasak da insan bazen evde sıkılabiliyor. Biz insanlar sosyal canlılar olduğumuz için evde geçirebileceğimiz vakit biraz sınırlı oluyor. Yeni yerlere gitme ve yeni insanlarla tanışma isteği içimizde yer ediyor ve böylece kendimizi sokağa atıyoruz. Eğer siz de vaktimi dışarda geçirmek istiyorum, bu soğuk kış günlerinde eve kapanmak istemiyorum, gezecek yerler arıyorum diyenlerdenseniz işte size Flayista’dan birkaç öneri. 

Unique İstanbul

Unique İstanbul, Unique Winter Tales adı altında Türkiye’nin en büyük açık hava buz pistini bizlere sunuyor. Ormanın içerisinde adeta bir peri masalındaymışsınız gibi hissedeceğiniz buz pistinde dilerseniz özel dersler de alabilirsiniz. Sabah 10.00 – 22.00 saatleri arasında 40 dakikalık seanslar halinde, eğlencenin tadını çıkarmaya hazır olun. Dilerseniz biletleri önceden, dilerseniz de gişelerden alabilirsiniz. 

İstanbul Akvaryum

Soğuk havalarda üşümeden arkadaşlarla gezilebilecek en mantıklı yerlerden birisi İstanbul Akvaryum. Burada binlerce balık çeşidini görmek ve eğlenceli vakit geçirmek mümkün. Büyük bir ilgiyle yerli ve yabancı turistleri kendine çeken yer, vakit geçirmek için ideal bir nokta. Akvaryum alanı içinde aynı zamanda yapay bir yağmur ormanı da mevcut, bu ormanda tropik yerlere özel canlıları görebilirsiniz. 

soguk-havalar

 İstanbul Modern Sanat Müzesi

Kafanızın rahat olduğu bir günde kaliteli vakit geçirmek için gitmenizi önereceğimiz yerlerden birisi de sanat müzesi. İstanbul Modern Sanat Müzesi 2004 yılından beri ülkemizin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak disiplinler arası etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Etkinlikler genel olarak ilgi çekici, “instagrammable” ve öğretici. İster yalnız gidin ister arkadaşınızla, sanatın tarihi ve kültürel etkisini aynı anda görebileceğiniz bu muhteşem müzede çok eğleneceksiniz. 

Ortaköy 

Kışın temiz bir hava almak, İstanbul’un güzelliğini sessiz ve sakin bir şekilde görmek için Ortaköy’e gitmek mükemmel bir seçim olacaktır. İstanbul’un muhteşem boğazını, köprü manzarası ile harmanlanan iskelelerde oturup şehrin hareketliliğini izlemek ruhunuza da iyi gelecektir. Eğer üşürseniz kıyı şeridinde ısınmak için girebileceğiniz birçok kafe de mevcut. Ortaköy; manzaranın tadını sıcak bir çay eşliğinde çıkarırken hem ısınmak hem de boş vaktinizi değerlendirmek için iyi bir destinayson olacaktır. Şimdiden iyi eğlenceler. 

Galata Kulesi

İstanbul Boğazı’na ve onun eşsiz bölgelerine panoramik bir bakış açısı sunan Galata Kulesi, kış günlerinde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birkaçı. Geçmişten günümüze görüntüsü biraz değişmiş olsa da hâlâ çok ihtişamlı. Galata Kulesi birçok efsaneye ve hikâyeye konu olmuş. Bir efsaneye göre Galata Kulesi’ne beraber çıkan çiftler evlenirler ve ömür boyu mutlu yaşarlarmış. Bu yüzden kışın sevgililerin gitmeyi tercih ettiği yerlerin başında geliyor.  Galata Kulesi hakkında bunların dışında bilinen çok fazla şey var. Örneğin; Hazerfen Çelebi’nin kendi imkânlarıyla yaptığı uçak tipi bir araçla Galata Kulesi’nin tepesinden Üsküdar’a kadar uçtuğunu biliyor muydunuz? Evet, gördüğünüz gibi hem efsanelerde hem de gerçek hayatta bir cazibe merkezi olan kulenin manzarası da oldukça etkili. Burası öyle bir yer ki tüm İstanbul ayaklarınızın altındayken özgürlük hissini her zerrenizde hissedebilirsiniz. Ayrıca kuleden indiğinizde çevrede oturabileceğiniz çokça kafe ve otantik mekân bulunuyor. Alışveriş yapabileceğiniz, doyasıya yürüyebileceğiniz Beyoğlu sokakları, sizi kendisine âşık edecek. Evet biliyoruz, kışın yürümek çok tercih edilecek bir aktivite değil. Ancak birbirine çok yakın yeler olduğu için İstiklal Caddesi’ni de yürümenizi tavsiye ederiz. Veya Galata Kulesi’ne kadar gelmişken Karaköy’de bir boğaz havası alıp balık ekmek de yiyebilirsiniz. Kim bilir belki şansınız varsa yolda Osmanlı macuncularına denk gelebilir ve macun yeme fırsatı da bulabilirsiniz. İyi eğlenceler… 

Eğer daha fazla müze seçeneği arıyorsanız, İstanbul'un Eşsiz Müzeleri yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz.

Hayatımıza Giren 4 Seyahat Trendi
İyi Yaşam

Hayatımıza Yeni Giren 4 Seyahat Trendi

İnsanoğlunun seyahat etme merakı uygarlık tarihinin en başına kadar uzanıyor ancak modern zamanda nedenler ve içerikler oldukça değişti.

Devamını Oku
Ramazan Etkinlikleri-0
Kültür Seyahat

İstanbul Havalimanı'nda Ramazan Etkinlikleri

Birlik, paylaşım, destek ve yardımlaşma gibi insani değerlerin ön planda olduğu Ramazan ayında, İstanbul Havalimanı da, birbirinden renkli…

Devamını Oku
nişantaşı-0
Kültür Seyahat

Nişantaşı'nda Mutlaka Uğramanız Gereken 10 Mekan

Şehrin en eski yerleşim yerlerine ev sahipliği yapan Nişantaşı semti, ünlü markaların butikleriyle, canlı sokaklarıyla ve oturup soluklanabileceğiniz…

Devamını Oku