Kültür Seyahat

8 Aralık 2021

1

Tüm şehrin dev bir panayır alanına döndüğü, caddelerin, sokakların ve dükkân vitrinlerinin ışıklarla süslendiği, yeni yıl coşkusunun dalga dalga yayılmaya başladığı o heyecanlı günler gelip çattı. Peki sizin hazırlıklarınız tamam mı?

Bütün dünyada yeni yıl öncesi yapılacak en keyifli şeylerden biri Noel pazarını ziyaret etmektir. Avrupa’nın birçok şehrinde “Advent” ismiyle de bilinen bu marketler, Pazar günü açılır ve Noel arifesine kadar devam eder. Bir alışveriş pazarından çok farklı olarak da katılımcıları bol eğlenceli, aktiviteli, yeni yıl ruhunu bol ışıltılı bir atmosfer bekler. Çocuklar atlı karıncalarda eğlenirlerken, büyükler de lezzetli atıştırmalıkların tadına bakar ve renk renk süslenmiş tezgahlarda birbirlerine yeni yıl hediyesi seçme telaşına düşerler.

Geçen sene belki kaçırmış veya duymamış olanlara güzel haberi vermeye geldi şimdi sıra. Avrupalıların vazgeçilmez geleneklerinden biri olan Christmas Market, orijinal konseptiyle son iki yıldır İzmir ve İstanbul’da da gerçekleşiyor. 

İşte dünya lezzetlerinin geleneksel tatlarla buluştuğu, tarçın ve zencefil kokuları eşliğinde yeni yıl ruhunu dolu dolu yaşayabileceğiniz Christmas Market İzmir ve İstanbul etkinlikleri:

2

Christmas Market İzmir (İzmir Arena)

8 Aralık’ta İzmir Arena’da başlayan Christmas Market etkinlikleri, 12 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek. Kurulan bu pazarda yeni yıl alışverişinizi yaparken süslü ağaç evler, atlı karınca gibi aktiviteleri deneyebilir; Kendin Yap (DIY) atölyelerine katılabilir ve kurulan buz pistinde hünerlerinizi sergileyebilirsiniz. 

Sertab Erener, Yalın, Edis, Can Bonomo, Ayhan Sicimoğlu, İlhan Erşahin gibi isimler sahne alacağı etkinliğe biletinizi Passo’dan alabilir, sizi bekleyen sürprizlerle Christmas coşkusunu dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Etkinlik detayları:

Hafta içi
16:00 / 23:00

Hafta sonu
1. Seans: 12.00 / 17:00
2. Seans: 18:00 / 23:00

3

Christmas Market İstanbul (Galataport İstanbul)

17 Aralık’ta prömiyeri Galataport İstanbul’da gerçekleşecek olan Christmas Market İstanbul, 26 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek. Paket Postanesi Rıhtımı’nda kurulacak dev çadır İstanbullulara yeni yıl ruhunu Boğaz’da yaşatmaya hazırlanıyor.

Tıpkı İzmir’de olduğu gibi yine çocukların çok hoşuna gidecek olan rengarenk atlıkarınca ve buz pateni pisti Galataport’taki Christmas Market’te de yerini alacak. Çeşit çeşit yiyecekleri bulabileceğiniz yeme-içme alanları, Instagram’ınızı şenlendirecek bol ışıltılı fotoğraf çekim yerleri ve marifetlerinizi ortaya koyup aynı zamanda çok eğleneceğiniz atölyeler bu pazarda sizleri bekliyor.

Üstelik yeni yıl coşkusunu yaşarken yalnız değilsiniz. Yalın, Sertab Erener, Edis, Can Bonomo, Cem Arian, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Büyük Ev Ablukada gibi müziğin çok sevilen dev isimleri de Galataport’ta yerlerini almış olacak.

Biletlerinizi yine Passo internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Etkinlik detayları:

17 Aralık 2021 - Prömiyer
19:00 – 23:00

Hafta içi
16:00 / 23:00

Hafta sonu
1. Seans: 12.00 / 17:00
2. Seans: 18:00 / 23:00
4

Eğlenmeyi ve alışveriş yapmayı seviyorsanız, bu iki etkinlikten birini mutlaka ama mutlaka yakalamanızı öneririz.