Yeme İçme

17 Eylül 2020
Türk Kahvesi En Doğru Nasıl Pişirilir?

Özel sohbetlere eşlik eden, tamamıyla bağımlılık yapan ve içilmediği takdirde baş ağrılarına bile neden olan Türk Kahvesi, kahve kültürümüzün en önemli parçalarından biridir. Genellikle kahvaltılardan sonra “sabah kahvesi” olarak içilir fakat günün her öğününe eşlik edebilecek güzelliktedir. Gelişen teknoloji ile artık geleneksel yapımından uzaklaşan bu tarif, tutkunları için cezvede daha lezzetli bir tattır. Türk kahvesi tutkunları için cezvede en doğru Türk kahvesi yapımını Türk kahvesi bağımlıları için düzenledik

.blog

Hazırlanışı

1. Öncelikle cezve seçiminden başlamak gerek, en lezzetli kahveler ısıyı eşit dağıtma özelliğinden dolayı bakır cezvelerde yapılır.

2. Kahve yapımına geldiğinde ise kaç kişiye yapılacağına bağlı olarak kahve koyma miktarı değişir. 

3. Tek kişilik kahve için 1 tepeleme tatlı kaşığı kahve eklenir. “Okka”lı yani telvesi bol severler için bu oran 1.5-2 kaşığa kadar çıkabilir. Bir püf noktası olarak kahve miktarına bağlı olarak köpük miktarını da arttırabilirsiniz fakat abartmamakta fayda var. 

4. Daha sonra tatlılığını ayarlamak için şeker miktarını ayarlamanız gereklidir. Eğer sade içiyorsanız şeker koymanıza gerek yok, orta şekerli için 1 küp şeker/1 tatlı kaşığı silme şeker, tatlı içmeyi seviyorsanız da 2 küp şeker/2 tatlı kaşığı şeker sizin için kararında olacaktır. 

Pişirilmesi

1. Türk kahvesini pişirmesi ise bir sanattır diyebiliriz. Bütün malzemeler eklendikten sonra kişi sayısına göre fincanlardan ölçü alınır ve cezveye eklenir. Ölçü alındıktan sonra köpük payı için çeyrek bardak su ilave eklenir ve bütün malzemeler karıştırılır. Ocağın altı açıldıktan sonra kahve bir daha karıştırılmaz yoksa köpüğü kaybolur.

2. En güzel kahve kısık ateşte ağır ağır pişen kahvedir bu yüzden bizim tavsiyemiz kahve pişirmeyi acele etmeden ve başında bekleyerek yapmanız. Kahveniz yanlardan hafif hafif kabarmaya başladığında bu “köpüğü toplayabilirsiniz” anlamına gelir. Her fincana eşit şekilde üstten, yüzeysel bir şekilde aldığınız köpükleri fincanlara pay edin ve kahvenizin kaynamasını bekleyin. Ortalama tek kişilik bir kahve 3-5 dakika arasında içilmeye hazır kıvama gelir. Köpürmeye başladığında ise ocaktan alıp servis edebilirsiniz.  

Şimdiden Afiyet Olsun!