Kültür Seyahat

2 Eylül 2022

Yaz ayından sonbahara geçiş döneminde birçok insan eğlenebileceği aktiviteler arıyor. Ayrıyeten bu arayışlar nezdinde birçok farklı tiyatro, festival, konser ve müzikal gibi eğlenceli aktiviteler bulmak mümkün! Sizler adına Eylül ayı İstanbul Kültür ve Sanat Etkinliklerini derledik! Bu bilgiler ışığında siz de kendiniz için en uygun aktiviteyi bularak gününüzü şenlendirebilirsiniz!

Ölü Ozanlar Derneği Oyunu

Cevahir Sahne’de gerçekleşecek olan ve Hakan Altıner’in kaleme alıp oynadığı bu tiyatro oyunu, 30 Eylül Cuma günü saat 20.00’da seyircilerini bekliyor! Ergenlik çağında olan birkaç gencin aşırı disiplinli bir yatılı okulda geçen hayatı ele alınıyor. Bununla birlikte gençlerin okul ve aileler tarafından üstlerine yüklenen başarılı olma sorumluluğu da gözler önüne seriliyor. Aynı zamanda ailelerinin onlar adına seçtiği geleceği yaşamakla kendi istediklerini yapabilmenin tezatlığını yaşıyorlar. Üstelik bununla birlikte bu durumun başa çıkma yöntemleri ele alınıyor. Ölü Ozanlar Derneği adlı oyunda Hakan Altıner, Edebiyat Öğretmeni olan John Keating karakterini canlandıracak. Birbirinden farklı yetenekli oyuncuların kadroda olacağı bu oyunu kaçırmayın!

Kültür Sanat Eylül

Noah Festivali

Noah Music Entertainment, müzikseverler için eşsiz bir deneyim imkânı sunuyor! Bu sefer müzik festivalinin yeni adresi Kadıköy Festival Park'ta.  Noah Festival, sahnenin ve müziğin en önemli isimlerini bir araya getirip eşsiz bir ortama vesile oluyor. Bununla birlikte Noah Festival, 3-4 Eylül, 24 Eylül ve 25 Eylül’de, Festival Park Kadıköy’de saat 14.00’da gerçekleşecek.  Eğlence dolu performansları kaçırmamak için yerinizi ayırtmayı unutmayın!

Notre Dame'ın Kamburu Müzikali

Notre Dame’ın Kamburu oyununda, oldukça çirkin ve kambur olan Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın son derece ruhani ve büyük dini lideri Claude Frollo’nun, Kral'a bağlı komutan Phoebus'un ücra bir semtinde yaşayan kızı Esmeralda’ya olan aşklarını ele alıyor. Ayrıyeten bu müzikalde Zangoç ile Papaz’ın ruhlarından meydana gelen ikilemleri ve tepkileri oldukça romantik bir yaklaşımla ele alan danslarıyla sizleri mest edecek bir müzikal… Victor Hugo’nun kaleme aldığı, Vural Bingöl ve Erhan Yaman’ın uyarlamasını yaptığı bu müzikali izlemek için yerlerinizi alın!

LP Konseri

Profesyonel müzik hayatına Rihanna, Christina Aguilera, Backstreet Boys gibi isimlere söz yazarlığı yaparak kariyerine başlayan LP, bu sefer de İstanbul’u büyülemeye geliyor. İlk albümü olan Heart-Shaped Scar’ı 2001 yılında piyasaya süren LP, geçtiğimiz yıllarda özellikle de Avrupa’da büyük ses getirip rağbet gören ve en popüler şarkılarından biri olan “Lost on You” ile milyonlarca kişinin gönlünde taht kurdu! Siz de birbirinden güzel şarkıların içinde kaybolmak istiyorsanız 24 Eylül Cumartesi günü saat 15.00’da, Maximum Uniq Açıkhava’da gerçekleşecek olan bu konserde yerinizi ayırtın!

Kültür Sanat Eylül-2

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Oyunu

Aziz Nesin’in kaleme aldığı ve Metin Zakoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği ‘’Yaşar ne Yaşar Ne Yaşamaz’’ oyunu, 7 Eylül saat 21.00’da Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Tepe Sahne’de seyircilerini bekliyor. Oyun, akılcı bir metotla sahneye taşınarak bugüne kadar benzerlerini rehavete uğratacak şekilde uyarlandı. Birbirinden farklı duyguları deneyimlemeye hazır mısınız? Ayrıyeten oyun bitiminde aklınızdaki soru işaretlerini gece yatarken sileceksiniz. Eğer ki siz de oyunun bir parçası olmaya hazırsanız bu muhteşem komediyi kaçırmayın ve yerinizi ayırın!

Celile (Nazım Hikmet'in Annesi) Oyunu

9. Uluslararası Emek ve Başarı Ödüllerinde “Yılın En Başarılı Kadın Performansı” ödülüne layık görülen “Celile” adlı oyunu ele alalım. Celile, Ayşegül Yalçıner tarafından; yalnızca Nazım Hikmet'in annesi ya da Yahya Kemal'in sevgilisi pozisyonunda değil, 1900'lü yıllardan günümüze ulaşan, izleyiciye güçlü bir kadın portresi sunuyor. Tarihin tozlu sayfalarında üfleyip yeni bilgileri öğrenmek istiyorsanız 28 Eylül’de saat 20.30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde gösterilecek olan Celile (Nazım Hikmet’in Annesi) Oyununu kaçırmayın!

Kültür Sanat Eylül-3

“Tarihin Peşinde” Arkeoloji Atölyesi

Arkeolojinin gizemli dünyasına doğru keyifli, eğlenceli ve eğitici bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Çocuklar adına hazırlanmış olan birbirinden farklı arkeologların çalışma yöntemlerini, ve onlara ışık tutan ipuçlarını öğrenecekler. Bununla birlikte onlar için hazırlanmış özel höyük maketleri üzerinde bazı kazı çalışmaları yapacaklar. Bu vesileyle çocuklar, kazı sonucunda ortaya çıkarttıkları buluntuların etraflıca restorasyonunu yapacak. Bununla birlikte elde edilen buluntuları, özelliklerine göre tarihlendirip kendi küçük arkeoloji vitrinlerine kronolojik olacak bir şekilde yerleştirecekler. Yaklaşık olarak doksan dakika sürecek olan bu etkinliğe katılım için ilgili müzeyi arayarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında muhteşem bir etkinlik sizi bekliyor olacak!

Hikâyedeki Kahraman İllüstrasyon Atölyesi

Hikâyeli illüstrasyon atölyesi, çocuklar adına hazırlanmış bir etkinliktir. Bu etkinlikte çocuklar, eğitmenimiz tarafından yazılan bir hikâyeyi dinleyecek. Akabinde hikâyede geçen ana karakterle birlikte, kendi zihninde canlanan sahneyi bir kağıt üzerine resmederek hayal gücünü geliştirecek. Bu atölye çalışmasına katılan çocuklar, illüstrasyon nedir? sorusunun cevabını uygulamalı bir şekilde öğrenip hayal güçlerini besleyerek kendilerini kolaylıkla ifade etmenin yeni bir varyasyonunu keşfedecekler. Yaklaşık olarak 1 saat sürecek Hikayedeki Kahraman İllüstrasyon Atölyesi çalışmasına katılım sağlamak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Sonrasında muhteşem bir aktivite ile gününüze neşe katabilirsiniz!

Üsküdar-0
Yeme İçme

Üsküdar Gastronomi Sokağı

Üsküdar Gastronomi Sokağı Gastronomi Festivali ile 18 Haziran 2022 yılında açılışını yaptı. Böylece tarih boyunca ilklerin yaşandığı İstanbul’da yine…

Devamını Oku
Vegan restoran-kapak
Yeme İçme

Türkiye'nin En Ünlü Vegan Restoranları

En iyi vegan burger nerede yenir, sütsüz çikolatadan yapılmış supanglenin tadına nerede bakılır merak edenlere, Türkiye'nin en iyi ve en ünlü…

Devamını Oku
Dünyanın En Eski İkinci Metrosu
Kültür Seyahat

Dünyanın En Eski İkinci Metrosu

Dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel, bugün İstanbul'un en önemli simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. 17 Ocak 1875 tarihinde ahşap…

Devamını Oku