Yeme İçme

23 Mart 2020

Kahve, bazıları için vazgeçilmez bir tutkudur. Kahve kültürü ise türleri, tarifleri ya da yöntemleriyle sonsuz bir öğrenme alanıdır. Peki nedir, kahveyi bu kadar çekici kılan? Kahvenizi seçerken ya da demlerken neleri bilmeniz, nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sizin için derledik. 

Kahvenizi nasıl yaptığınıza bağlı olarak farklılaşan, öğütme yöntemi gibi etkenler var. French press için daha kalın, demleme yöntemleri için daha ince, Türk kahvesi ya da espresso için daha da ince öğütülmüş kahve kullanılır. Dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan yeni kahve dalgasıyla birlikte, yapılış türleri de yaygınlaştı ve kahve severler arasında neredeyse sıradan bilgiler haline geldi.

1

Kahvenizi nasıl severseniz sevin, değişmeyen ve unutmamanız gereken bilgiler neler?

Öncelikle kahvenin bir bitki olduğunu unutmamalısınız. Kahvenin bu kadar çeşitlenebilmesi de bundan kaynaklanır. Kahvenin nerede nasıl yetiştiği, yıkanıp yıkanmadığı, toprağın verimliliği kahvenin tadını etkiler. Yeni nesil kahve akımında kahvenin tazeliğine atıfta bulunulması da kahvenin bu bitki özelliklerinin daha çok ön plana çıkmasıyla ilgilidir. Her bitki gibi, kullandığınız kahvenin tazeliğinin çok önemli olduğunu unutmayın.

İkinci nokta kahvenizin yerel bir kahve mi yoksa harman mı olduğu ve kahvenin yetiştiği yüksekliktir. Kafeinin aslında kahve bitkisinin kendisini böceklerden korumak için ürettiğini biliyoruz. Kahve, kafein üreten tek bitki de değil. 60’tan fazla bitki, kafein maddesini değişik oranlarda üretiyor. Rakımı daha düşük olan yerlerde böcekler daha çok olduğu için kahve bitkileri daha çok kafein üretir, yüksektekiler ise daha az. Kahve alırken kafein yoğunluğu daha fazla bir kahve istiyorsanız düşük rakımlı kahveleri tercih etmenizi öneriyoruz. 

Kafeinin daha yoğun olduğu sert bir kahve isteyenler için koyu kavrulmuş bir çekirdek, espresso ya da Türk kahvesi öne çıkarken o ünlü meyvemsi bitki tadını almak isteyenler daha az kavrulmuş çekirdekleri ve dökme (pour-over) yöntemiyle demlemeyi tercih ediyor. Unutmayın, en iyi kahve damak tadınıza en uygun kahvedir.

2

Diğer bir nokta ise kahve ve su oranı. Kahvenizi içerken söylediğiniz “Bu kahve çok sert!” ya da “Bu kahve çok sulu” gibi şikayetler çoğunlukla bu oranla alakalıdır. İdeal oranınızı bulmak da yine sizin damak tadınıza ve kahvenizin tazeliğine bağlı. Damak tadınızı bulmak için kahve uzmanlarının tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. Genel beğenilere göre bu oranın 1 litre suya 65 gram kahve şeklinde olabileceğini söyleyebiliriz. Tartısı olmayanlar için kahve ölçü kaşıklarının genellikle 7 gram olduğunu ekleyelim.

Kahvenin en güzel sohbetle birlikte gittiğini eklemekte fayda var. Dolayısıyla arkadaşlarınızı ya da sevdiklerinizi davet etmeyi unutmayın. 

Afiyet olsun!