Yeme İçme

30 Temmuz 2020

Almanya’dasınız ve yeni lezzetler tatmak istiyorsanız, Berlin bunun için çok uygun bir şehirdir çünkü mutfak kültürünü yansıtabileceği birçok restoran ve sokak lezzeti bulunmaktadır. Öyle ki, Berlin’e özgü ya da daha çok Berlin’de yenilen yemekler bile vardır. Örneğin Currywurtz, Berlin Weisser. Sokak tatları konusunda oldukça zengin bir kültüre sahip olan Berlin, aynı zamanda diğer tatlar konusunda da zengindir. Kısa ve öz bir şekilde Berlin’de mutlaka tadına bakmanız gereken sokak lezzetlerini derledik umarız hepsini tadabilecek vakti bulabilirsiniz. 

1- Currywurst

Temel olarak Currywurst, sosisin bütün ya da dilimlenmiş bir şekilde üstüne domates sosu, köri, Worchecter(et suyu ve un karışımından elde edilmiş bir sos) ile servis edilmiş şekline denir. Yanında aynı zamanda ekmek ve patates kızartması verilir, bu basit ama lezzetli tat Berlin’in en temel sokak tatlarından biridir.

1

2- Pretzels

Pretzel aslında bir ekmek türü olarak bilinir ve yumuşacık bir dokusu vardır. Berlin’de bu tadı her sokakta görebilirsiniz. En özgün hali olarak üstü tereyağı kaplı, taze sarımsak ya da soğan serpilmiş olarak yiyebilirsiniz. Dileyenler için dip sosa banmak da mümkündür. Yanına her türlü içecek ile giden bu tat, Alman birasının yanına aperatif olarak da yenmektedir.

3- Berliner Doughnut

Almanlar bu lezzeti “deliksiz, marmelat dolgulu doughnut” olarak bilmektedir. Hamur olarak pankek hamurudur(fannkuchen), fakat farklı olarak çikolata soslu, hindistan cevizli, fıstıklı ve kremalı gibi birçok versiyonu da bulunmaktadır. 

2

 

4- Döner Kebap

Berlin’de hemen hemen her sokakta en az bir tane döner salonu bulabilirsiniz. İsmi ve görüntüsü genel olarak Türkiye’deki dönere benzese de Almanya’ya uyarlanmış bir şekilde servis edilir. Bu doyurucu bir o kadar uygun lezzet, basit bir şekilde Türk ekmeğinin içine kuzu, tavuk ya da dana etinin dönerek saatlerce pişmesinden sonra içine domates, kıvırcık, turp gibi çeşitli sebzeler ve mayonezli özel bir sos konularak eşsiz bir tat ortaya çıkarılmasıdır. 

5- Senfeier

Küçük porsiyonlarından dolayı mı yoksa görüntüsünden mi bilinmez, bu lezzet bir şekilde tadını damağınızda uzun süre bırakacak bir tada sahiptir. Sıcak patatesin hardal ile harmanlanmasından sonra haşlanmış yumurtanın üzerine porsiyonlara bölünerek servis edilmesinden oluşan bu aperatifi hemen hemen her kafe/restoranda bulabilmeniz mümkün.

6- Berliner Weisse

Buğday birasının ahududu veya waldmeister(orman iplikciği) şurubu ile harmanlanıp üretilmesinden meydana gelen Berlin’e özel bir yaz içeceğidir. Eğer ki denemek isterseniz Berlin’in ilk kumsal barı olan Strandbar Mitte’de denemenizi tavsiye ederiz.