Kültür Seyahat

2 Nisan 2021

Tayland, bu dünyadaki cennet yerlerden biri olabilir. İster bütçeyi kısıtlı tutmak isteyenlerden olun, ister tatilde lüks arayanlardan, Tayland her türlü isteklerinizi karşılayacak güzelliktedir. Tayland’ı ziyaret etmek için en önde gelen nedenlerden biri ise ülkeye giriş için vize istenmemesidir. Tayland hükümeti dünya çapında 57 ülkede, hususi pasaportu olan kişilere 30 günlük, resmi pasaportlulara ise 90 güne kadar ülkede gezme hakkı veriyor. Her şeyi ile Tayland, gidip görmeniz için en iyi nedenlere sahiptir. Bu yüzden sizleri harekete geçirmesi için öncelikle Bangkok ve Phuket’te yapılabilecek başlıca güzel aktiviteleri derledik.

Bangkok

Tayland’a gittiğinizde ilk görmeniz gereken şehir başkent Bangkok olmalıdır. Şehir Khlong adı verilen müthiş şehir manzaralarına sahip kanallar ile doludur. Bu turlardan birine katılabilir ve bu güzel şehri su kanalları yoluyla gezebilirsiniz.
Aynı zamanda, Bangkok içinde bulundurduğu tapınaklar ile spiritüel ve ilham verici bir atmosfere sahiptir. Wat Arun, nefes kesici manzarası ve güzelliği ile bu tapınakların başında geliyor. Wat Arun Tapınağı, Rattanakosin döneminin doğuşuna ve Ayutthaya’nın çöküşünden sonraki yeni başkentin oluşmasını temsil eder.
Bangkok’tayken yapmanız gereken aktivitelerin arasında kesinlikle, Thai masajını denemek, dünyaca ünlü Pad-Thai lezzetini sokak satıcılarında ya da restoranlarda yemek, Çin mahallesinde gezinip alışveriş yapmak, en azından bir kez Muay Thai maçı izlemek ve Bangkok Ulusal Müzesi gibi müzeleri ziyaret etmek olmalıdır.

1

Phuket Adası

Tayland birçok küçük ve büyük adadan oluşmaktadır ve Phuket ülkenin güneyinde yer alan büyük adalardan biridir. Dünya çapında turistleri kendine çeken ada, oldukça ünlüdür. Phuket’e gittiğinizde dikkat çeken yerlerin başında Chalong Körfezi’ne tepe bakışı ile hükmeden 45 metrelik Big Buddha Heykeli gelmektedir.  Daha fazla güzellik görmek içinse Old Town’daki Soi Romanee Sokağı’na dizilmiş rengârenk evleri ve kafeleri görmek gereklidir.
Phuket bir takımadadır ve ada etrafında birçok küçük ada bulundurur. En çok bilinen adalardan biri balayı için çiftlerinin çokça tercih ettiği, beyaz kumu ve turkuaz deniz rengi ile Phi-Phi Adasıdır.
Phi-Phi Adası, Phuket Adası’ndan çok daha küçük bir ada olduğu için sakin bir havası vardır. Bu adanın kendisine davet eden ve etkileyen doğal bir güzelliği vardır. Adada eşi benzeri olmayan balıklar ile şnorkel dalışı yapabilir, leopar köpek balıkları ile yüzebilirsiniz. Aynı zamanda suda yürüme, paraşütle atlama, jet ski turlarına katılıp eşi benzeri olmayan bir deneyim yaşayabilirsiniz. Phi-Phi Adası’ndan başka eşsiz güzellikleri görmeniz gereken diğer adalar Mercan Adası, Koh Khai Adası, Koh Bon Adası ve Maymun Adasıdır.

2