Kültür Seyahat

15 Şubat 2021
Kalabalık Olmayan Kayak Tesisleri

Kayak tesisleri, kış boyu öğrenciler ve kayak severler tarafından tercih edilen en popüler mekanlardan biridir. Öğrenciler çoğunlukla Uludağ ya da Kartepe gibi tesisleri,festival ve bütçe olanaklarından dolayı tercih etmektedir. Kış sezonunda bu tesisler o kadar kalabalık olur ki, teleferik için dakikalarca sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden sizler için bu kış gidebileceğiniz kalabalık olmayan kayak tesislerini derledik.

Hazarbaba Kayak Tesisi

Hazarbaba Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı bir kayak tesisidir. Bünyesinde 8 adet kayak pisti mevcuttur, bu pistler hem amatörler hem de profesyoneller için uygundur fakat bazı pistleri yeni başlayanlar için tehlikeli olabilecek düzeydedir. Kar kalınlığı 1m-3m arasında değişmektedir.

kayak

Konaklama konusunda, tesisin içinde bulunan Elazığ Mavi Göl oteli en güzel seçenek olabilir. Bütün materyal kiralama, rezervasyon gibi işlemlerinizi otel içinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer ekipman kiralamak ve kayak için özel ders almak isterseniz, tesis içinde ekipman kiralamak ve özel hoca ile kayak öğrenmek için saatine ücret vermeniz gerekir.

Saklıkent Kayak Tesisi

Saklıkent, Antalya’nın batısında yer alan Beydağları üzerine kurulmuş bir kayak tesisidir. Antalya ve kayağı aynı anda duyunca kafanız karışmış olabilir ama Antalya’da, birkaç aylığına da olsa, kar yağışı hâkim olur ve 4 metreye varan kar kalınlığına ulaşır.

Saklıkent kayak tesislerini mottosunu “Gündüz Kayak, Öğleden Sonra Deniz” olarak belirlemiştir çünkü tesis denize 1 saat uzaklıkta bulunur. Böylece, Antalya’da hem karın hem de güneşin tadını aynı anda çıkarabilirsiniz.

Bozdağ Kayak Tesisi

Bozdağ, İzmir merkeze sadece 110 km uzaklıkta bulunan küçük bir kayak tesisidir. Ege’nin Uludağ tesisi olarak kabul edilir. Aralık ve mart aylarında servis veren kayak tesisi, 1929’da Mustafa Kemal Atatürk’ün dinlenmesi için inşa edilmiştir. Kış boyu tesiste kar kalınlığı 120 cm’e kadar erişiyor ve bünyesinde 3 adet pist barındırıyor. Otelin hemen yanında bulunan Bozdağ Kayak Merkezi Oteli, Balçova Termal tarafından işletilmektedir. Kayak ekipmanlarınızı makul fiyatlar ile otelden kiralayabilir, akşamları İzmir’in gece hayatı ve güzel publarının tadını çıkarabilirsiniz.

Erciyes Kayak Tesisi

Erciyes, Türkiye’deki en büyük kayak tesislerinden biridir, bünyesinde 34 adet pisti barındırmaktadır. Bu pistlerin %36’sı amatörler, 42’si orta seviye kayakçılar ve %22’si profesyoneller içindir. Kayağın yanı sıra, tesiste Snow Kite(Uçurtma Kayağı) ve Heliski(Helikopterli Kayak) gibi yeni aktiviteleri deneyip, insanlarla sosyalleşebilirsiniz. Erciyes Kayak Tesisi, konaklama konusunda kayak severler için çok sayıda seçeneğe sahiptir. Tercihlerinize ve bütçenize göre en uygun oteli arayabilir ve seçebilirsiniz.