Kültür Seyahat

2 Nisan 2021

Bütün dönem çok çalıştınız ve bütün sınavları bitirdiniz şimdi sıra kendinizi ödüllendirmekte. Sömestr tatili yaklaştığı zaman birçok öğrenci erkenden otel, uçak rezervasyonlarını yaptırmaya başlar. Eğer siz de sömestr tatili yaklaşırken nereleri gezeceğinize karar veremiyorsanız, sizlere tek ya da arkadaşlarınızla gidebileceğiniz 5 şehir önerisi.

1- Çekya / Prag

Prag hem tarihsel hem de mimari açıdan en zengin şehirlerin başında geliyor. Kış boyunca Christmas Market’i gezebilir, aileniz ve arkadaşlarınız için hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hiçbir şey yapmadan Prag sokaklarında yürüseniz bile manzara karşısında büyülenecek ve etkileneceksinizdir. Prag’ın en güzel özelliklerinden biri olan açık hava buz pistlerinde buz pateni yaparken hem eğlenebilir hem de atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

1

2- İtalya

Herkesin ölmeden önce en azından bir kere İtalya’yı ziyaret etmesi gereklidir! 

İtalya kış tatili için en güzel seçeneklerden olabilir çünkü kış boyu sıcaklıklar oldukça yüksektir fakat siz yine de kalın montunuzu yanınızda getirmeyi unutmayın. İtalya, kış boyu yaza oranla daha az turiste ev sahipliği yapar. Bu da sizin için müzeleri çok sıra beklemeden ve daha az kalabalık bir şekilde ziyaret edebileceğiniz anlamına gelir.

2

3- İngiltere / Londra

Londra’nın kış zamanları, dışarıdan bir peri masalı gibi görünür. Eğer kışın ziyaret edecek kadar şanslıysanız, Londra’nın sokaklarında vitrinlere bakarken ve gezinirken özel Christmas ışıklarını yakalamaya dikkat edin. Londra aynı zamanda Harry Potter fanları için mükemmel bir yer seçimi olacaktır. Filmin çekildiği yerleri kendi gözleriniz ile görebilir ve gerçek büyülenmenin tadına varabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi kışın Londra bir peri masalıdır ve eğer bu masalı yaşamak istiyorsanız kesinlikle gidip görmeniz gereken yerlerin başındadır.

3

4- İspanya

Ne kolaydır İspanya’da arkadaş edinmek! – George Orwell

Dondurucu kış soğuklarını sevmeyenler için İspanya en iyi seçenek olacaktır. Akdeniz ülkesi olduğundan dolayı kış boyu sıcaklıklar diğer Avrupa ülkelerine oranlar daha sıcak kalır. Kış ayları İspanya için festival ayı olarak bilinir. Her yıl 2 hafta süren Santa Cruz de Tenerife karnavalı, büyük bir coşku ile kutlanır. İspanya aynı zamanda mutfağı ile de ünlü ülkelerin arasındadır bu yüzden, gittiğinizde mutlaka meşhur tapaslarını ve sokak yemeklerini denemelisiniz. Bizim favorilerimiz Croquettes ve Gambas a la plancha oldu.

4

5- Hollanda / Amsterdam

Soğuklardan korkmayanlar kesinlikle Amsterdam’ı en kısa zamanda ziyaret etmeliler. Kış boyu ortalama sıcaklıkları sıfırın altında olabilir fakat buna hazırlıklı bir şekilde, montunuz, eldivenleriniz ve şapkanız ile tam olarak geldiğiniz takdirde, üşümeden şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Birçok şehir gibi, Amsterdam’a da kışın sokaklarda göz alıcı ışık festivali hakimdir bu yüzden yolda gezinirken birçoğu ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda müzeleri ile dikkat çeken Amsterdam’da kısa kış tatiliniz için “I Amsterdam” kartları alabilir, müzelere ve toplu taşımaya çok fazla ödemeden gezebilirsiniz.

5