Yeme İçme

30 Temmuz 2020
Münih’in ‘Tatlı’ Mekânları

Almanya’daki şehirler kendilerine has karakterleriyle bilinirler. Hamburg ticaret kenti olarak hareketlidir, Frankfurt bir finans merkezi olmanın soğukluğunu taşır, Berlin hareketli ve kozmopolittir. Münih ise dışarıdan bakıldığında ulaşılmaz ve soğuk görünen, halbuki hayatın canlılığının sakinlikle buluştuğu bir şehir. En hareketli olduğu noktalardan biri ise gastronomi. Münih, dünya genelinde en çok Michelin yıldızlı restoran barındıran şehirlerden biridir. Münih mutfağının iddialı olduğu alanların başında ise tatlılar gelir. Geleneksel tatlılardan gelato dondurmaya, hafif ve vegan tatlılardan çikolatayla yoğrulmuş tatlara kadar Münih tam bir lezzetler durağı. İşte birkaç örnek.

Konditorei Kaffee Schneller

Eğer şehrin merkezindeyseniz ve turistler tarafından çok keşfedilmemiş yerel bir mekân arıyorsanız çok düşünmeyin. Münih halkının oldukça sevdiği Bavyera lezzetlerinin olduğu kadar küresel tatları da bulacağınız bu mekân Münihli bir arkadaşınıza sorduğunuzda size ilk önereceği yerlerden biri olacak. İngiliz Bahçesi yakınında, üniversite bölgesinde bulunan bu küçük mekân enfes Bavyera tatlılarından käsekuchen, yani cheesecake çeşitlerine; tartlardan kahve yanı atıştırmalıklara kadar tam bir Münih mekânı. En zor kısmı ise tatlılar arasından seçim yapmak.

Ruffini

Şair Rilke’nin, ressam Kandinsky’nin ve birçok sanatçının yaşadığı bir kültür kenti Münih’in bu kültür yönüyle gastronomiyi, yemekle tatlıyı birleştireyim diyorsanız Ruffini tam size göre. Şehrin merkezinde yer alan bu mekân sanatçılar tarafından bir kooperatif olarak kurulmuş bir kültür merkezi. Aynı zamanda son moda yemekleri, vegan alternatifler, ev yapımı tatlılar, taze kahveler ve güzel şaraplar bulabileceğiniz bir yer. Münih’in kozmopolit yapısını derinden hissettiğiniz bu yerde aynı zamanda konserler, dersler ve söyleşiler de düzenleniyor.

Vits der Kaffee

Münih’te tatlım kadar yanında içtiğim kahve de birinci sınıf olsun diyorsanız Vits der Kaffee’ye hoş geldiniz. El yapımı tatlılardan taze kavrulmuş kahvelere kadar bu mekânın kokusu sizi büyülüyor. Dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi Alman Müzesi’nden çıkmışsınız, İsar Nehri doğunuzda, İngiliz Bahçesi kuzeyinizde kalmış, şehrin sakinliğinde kahvenizin yanına belki enfes bir tereyağlı kruvasan, belki elmalı ve cevizli bir kek belki de çikolata yemek istiyorsunuz. Vits der Kaffee yerel halkla turistlerin buluştuğu bir mekânda size hepsini sunuyor. Buradan çıkınca yolun karşısındaki, Münih’in en iyi butik kitapçılarından Literatur Moths’a uğrayın derim.

Viktualienmarkt

Kuruluşu 19’uncu yüzyılın başına kadar uzanan bu şehrin en önemli lezzet pazarı Münih geleneksel gastronomisinin kalbinin attığı yer. Birçok alternatifim olsun, farklı lezzetleri deneyimleyeyim diyorsanız tam size göre. New York Times gastronomi yazarı Mimi Sheraton tarafından okyanusu geçmeye değer yerler arasında gösterilen bu pazar size yerel halkın tatlarına ve alışkanlıklarına dair de çok şey söylüyor. Avusturya usulü elmalı strudel’den, Bavyera tatlarına, çikolatayla denenen keklerden Portekiz tatlılarına kadar damak tadınıza hitap edecek her şeyi bulabilirsiniz. Sadece damağınız değil gözlerinize de inanılmaz bir şenlik.