Yeme İçme

19 Temmuz 2021

Komşu ülke Yunanistan İle tarih boyunca öne çıkan tartışma konularından birisi de yemeklerle alakalıdır. Bu konuda pek çok lezzette iki ülke arasında rekabet yaşanıyor. Bu durumun sebeplerinden birisi şüphesiz iki yakın ülkenin mutfak kültürünün de benzer olması. Nitekim Yunan mutfağının da pek çok konuda bizden aşağı kalır yanı yok. Özellikle enfes Yunan mezeleri denemeye değer lezzetler olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi komşu ülkenin enfes mezelerine daha yakından bakacağız.

Bakaliaros: Morina balığı anlamına gelen bakaliaros terimi, Yunanlılar tarafından altın sarısı çıtır morina börekleri için kullanılıyor. Börekler çoğunlukla sarımsaklı bir sos eşliğinde meze olarak servis ediliyor. Yıl boyunca yenilmelerine rağmen, morina börekleri genellikle her yıl 25 Mart’ta kutlanan Meryem Ana’nın Müjdesi ve Kurtuluş Savaşı’nı anan bir kutlama ile ilişkilendirilir.

1

Saganaki: Saganaki, çeşitli sebzelerin, etlerin ya da karides veya midye gibi deniz ürünlerinin peynire sarılıp ardından tavada kızartılarak yapılan oldukça popüler bir Yunan mezesidir. Kendine özgü altın kabuğunu oluşturana kadar tavada kızartılır ve içinde kızartıldığı küçük, iki kulplu bir tava olan sagani denilen bir tavada servis edilir. Geçmişte saganaki kelimesi , beyaz peynir , kaşar veya manori gibi farklı peynir çeşitlerini tavada kızartan Yunan köylüleri tarafından yerel peynirin baharatlandırılmasını anlatmak için kullanılıyordu. Yemeğin bölgesel varyasyonları arasında farklı peynir kullanımları söz konusu. Genellikle Gravyer , Kefalograviera , kaşar , kefalotyri ve koyun sütünden beyaz peynir kullanılıyor.

Keftedakiya: Lezzetli, kabarık ve yumuşak bir meze olan Keftedakiya, domuz eti veya sığır eti, yumurta, bayat ekmek veya ekmek kırıntıları ve dereotu, biber, maydanoz ve kekik gibi baharatların birleşiminden yapılan Yunan köfteleridir. Karışım küçük toplar haline getirilir ve daha sonra zeytinyağında kızartılır. Yunanlılar özellikle keyifli vakit geçirdikleri pikniklere eşlik edecek meze olarak Keftedakiya köftelerini seçerler. Popüler Yunan mezelerinden olan bu lezzetli köfteler ana yemek olarak da sunulabilir. Ekstra lezzet için köftelerin üzerine biraz tereyağı ve limon suyu sıkılması tavsiye edilir.

Apáki: Apáki mercanköşk, kekik veya adaçayı gibi çeşitli otların bir kombinasyonu kullanılarak tütsülenen kürlenmiş domuz filetosu ile hazırlanan bir Girit lezzetidir. Bu hazırlama yönteminin, insanların eti daha uzun süre saklamak için kullandığı Bizans döneminden geldiğine inanılıyor. İnce şeritler halinde dilimlendiğinde genellikle bir meze yemeği olarak tüketilse de apáki, omletlere veya salatalara da kolayca eklenebilir. Yine kısa sürede pişirerek pilav ve makarnayla da yenebilir. 

2

Taramasalata: Taramasalata, genellikle morina, sazan veya kefalden elde edilen limon suyu, zeytinyağı ve balık yumurtası ile birlikte patates püresi veya ekmek (veya bazen ekmek kırıntıları) içeren bir Yunan mezesidir. Yunanistan’da taramasalata geleneksel olarak Lent’in ilk günü olan Temiz Pazartesi’de tüketilir. Yunanistan’daki Türk restoranlarında da rastlanan Taramasalata enfes Yunan mezelerinden bir diğeri.