İyi Yaşam

25 Temmuz 2021

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile büyüleyen Ege’nin incisi Yunanistan arkeoloji, tarih, sanat ve felsefe severlerin mutlaka uğraması gereken antik çağların dokusuyla bezenmiş eşsiz bir ülke. Özellikle tatil severlerin de sıklıkla tercih ettiği ülkeler arasında gelen komşu ülke Yunanistan, her geçen yıl turistik popülaritesini artırıyor. Peki tüm bu güzelliklerle dolu olan Yunanistan’da mutlaka yapılması gereken en güzel aktiviteler neler? Şimdi bu sorunun cevabına göz atacağız. 

1

Akropolis Gezisi: Yunanistan turunda yapılması gerekenler listesinde başa başkent Atina’nın silüetini tüm güzelliğiyle izleyebileceğiniz Akropolis’i koyuyoruz. Antik Yunan’ın büyüleyici güzelliklerini de gözler önüne seren Akropolis, Yunanistan’a gelen gezginlerin ilk durağı olmaya aday. 

Olimpos’a Tırmanış: Yunan mitolojisinin eşsiz yansımaları arasında sayılabilecek Olimpos dünyanın en ünlü dağlarından biridir. Olimpos Dağı, Yunan mitolojisinde Zeus’un tahtına oturduğu yer ve Hades’in Yeraltı Dünyasını yönettiği yer olarak bilinir. Bu yorucu ancak bir o kadar keyifli aktiviteye cüret edenler tırmanış esnasında bu efsaneleri de hayal edebilir. 

Santorini Mimarisi: Eşsiz mimarisiyle büyüleyen Santorini özellikle balayında çiftlerin çokça tercih ettiği yerler arasındadır. Sıcak güneş altında parıldayan masmavi deniz, ihtişamlı görüntüleriyle kiliseler ve geleneksel Kiklad evleriyle bezeli olan Santorini kartpostal güzelliğinde görüntüler sunuyor. 

Delphi: Delphi, UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olmanın yanı sıra Yunanistan'ın en gözde turistik yerlerinden biri olma ününe sahiptir. Parnassus Dağı'nın kenarlarında yer alan Delphi eski Yunan şifa, müzik, ışık ve kehanet tanrısı Apollo'ya saygılarını sunmak için gelenlerin olduğu eski günlerde popüler bir hac yeriydi. Delphi, başkent Atina’dan yaklaşık 180 kilometre uzaklıkta bulunuyor, bu nedenle şehirden çıkıp Yunanistan’ın farklı bir bölgesini keşfetmek istiyorsanız burası gelmek için iyi bir yer.

Samiriye Geçidi: Çarpıcı Girit adasında yer alan Samiriye Boğazı, Yunanistan'a gelen tüm doğa severler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Geçit, bazı kısımları sadece 4 metre genişliğinde olmasına rağmen 16 kilometrelik bir alana yayılıyor. Geçitte çeşitli yürüyüşler mevcuttur, ancak tüm bölümü yürümek isterseniz yedi saate kadar sürebilir.

2

Epidaurus Tiyatrosu: Epidaurus'ta Argolis bölgesindeki Epidaurus Tiyatrosu, ünlü tıp tanrısı Asklepios'a adanmış bir tören alanıdır. Asklepios Kutsal Alanı tiyatronun yanında yer alıyor ve ikisini aynı anda ziyaret edebilirsiniz. Tiyatro 4. yüzyıldan kalmış bir tarihi eser ve taş sıralarda oturup eski yıllarda burada bir gösteri izlediğinizi hayal edebilirsiniz.

Melissani Mağarası: Karavomilo'nun yakınında, güzelliği ile bilinen sarp bir mağara olan Melissani Mağarası bulunuyor. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğundaki mağara, suyun yüzyıllar boyunca yumuşak kayaları aşındırması sonucu oluşmuş. Mağaranın içinde aynı derecede ünlü olan ve 1951 yılında keşfedilen bir yeraltı su kütlesi olan Melissani Gölü bulunmaktadır. Mağara, antik çağda mağaraya adını veren Peri Melissani'ye adanmıştır. Bir tünelden mağaraya inebilir ve ardından göle çıkıp turkuaz sularda kayıkla süzülebilirsiniz.