İyi Yaşam

15 Ekim 2020
Karavanla Yola Çıkmaya Hazır Mısınız? 

At arabalarından bu yana var olan, belki de çok farkında olamadığımız karavanlarla modern hayatın yolları tam olarak 1919 yılında portatif bir tasarımın piyasaya sürülmesiyle kesişti. Oldukça pahalıya satılan bu karavanlar beklenen talebi göremeyince üretici firma Eccles kendine harika bir slogan buldu: "Tatil Problemi Çözüldü!” Şirket bu sloganla satışlarını artırmış olsa da birçoğu için karavanlar uzun süre gerçekleştirilemeyecek çılgınlıkta bir tatil projesi olmaktan öteye geçemedi. 

Otomobil sektörünün gelişmesiyle birlikte motorlu bir taşıt olarak yoluna devam eden karavanlar bizlere biraz daha yakınlaştı. Beklenen ilgiyi görmeleri ise 1960’larda ortaya çıkan özgürlükçü hareketlerle birlikte olacaktı. Özellikle bu dönemdeki hippi akımı karavanlar etrafından yepyeni, özgürlükçü bir efsanenin doğmasına yol açtı. 

Özgürlüklerine düşkün ve şehir hayatından hoşlanmayan insanların yaşam şekli olarak tanımlanan karavanlar, bir başkaldırı objesine dönüştü. Modern hayattan uzak durmak isteyen, doğaya özlem duyan insanlar, karavanı taşıt olmaktan çıkararak bir yaşam tarzına dönüştürdü. Aslında motorlu bir taşıt olan karavan ile aklımıza kuş sesleri ve doğanın sonsuz yeşilliğinin gelmesi de bu efsaneden kaynaklanır. 

blog

Hippi döneminin son bulmasıyla birlikte karavanlar iyi tatil arayışında olan ve hayatın monotonluğundan sıkılanları hedefleyerek daha konforlu bir hâle geldi. Özgürlük fikri biraz sekteye uğrasa da doğaya özlem ve rahat bir yaşam tarzı isteği karavanlarla birlikte olmaya devam etti. 

Önceden belirli hobileri olan, doğa sporlarına yatkın insanların tercihi olan karavanlar günümüzde ise herkesin satın almayı isteyeceği bir konaklama aracı olarak görülüyor. Beş yıldızlı otellerin rutin temposundan sıkılan ve özgürce tatil yapmak isteyenler karavanı tercih ediyor. Karavan kamp alanları, sakinliği, huzuru, ormanı ve denizi tercih eden insanların yeni buluşma noktası. Bu kamplarda farklı kültürlerle de bir araya gelerek hem yeni dostluklara hem de yeni dünyalara yelken açmak da ayrı bir haz. 

İlk döneminden bu yana köklü değişimlere uğrayan, farklı boyutta ve konforda üretilen karavanlar bizleri artık en lüks şekilde ağırlayabiliyor. Buzdolabı, televizyon, kalorifer donanımı, ocak, şofben, masa, koltuk ve yatak gibi hayatımızın bir parçası olan her türlü ihtiyacı karşılayabilen karavanların fiyatı milyon dolarlara kadar çıkabiliyor. Tavanı yükselen karavanlarla misafir ağırlayacak kadar bir alana sahip olmak bile mümkün. 

Gelelim karavanın size uygunluğuna… Dediğimiz gibi, farklı modeller ve konfor seçenekleri mevcut. Satın almadan önce bir karavan kiralayıp birkaç haftalık turlara çıkmak en iyisi. Böylece kendinizin karavan tipi bir insan olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sonrasında ne yapmak istediğiniz elbette size kalmış.