Kültür Seyahat

8 Şubat 2021
İzmir’e Bir de Bizim Gözümüzden Bakın

Kemalettin Kamu, Atilla İlhan gibi şairleri kendine hayran bırakıp üzerine şiirler yazdıran modern şehir İzmir, gelen her ziyaretçisini kendine hayran bir şekilde uğurluyor. Bu güzel şehir Türkiye’nin batısında, Ege Bölgesi’nde yer almaktadır ve yıllar içinde eşsiz güzelliği ile “Ege’nin İncisi” unvanını kazanmaya hak kazanmıştır. 4 milyondan fazla nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 3.şehri olan İzmir, güzelliklerinden ve avantajlarından dolayı metropoliten yaşamdan kaçmak isteyen insanların da bir numaralı kaçış rotası haline gelmiştir. 

izmir-content

Son zamanlarda gerek yaşam tarzları ile gerekse kendilerine özgü söyledikleri farklı kelimeler ile yarattıkları İzmir dili, İzmir’i en fazla konuşulan şehirler arasına sokmaktadır. Örneğin, çekirdeğe çiğdem, domatese domat, mısıra darı ve beyaz leblebiye nohut der İzmirliler. Bünyesinde barındırdığı kaliteli üniversiteleri ve eğlenceli akşamları da bu güzel şehri tam bir öğrenci şehrine dönüştürmüştür. Şehrin her bir noktası görülmeye değerdir ama görülmesi ve yapılması gereken yerlerin başında, bir kahvaltı ya da akşam yemeği sonrası Kordon Boyu’nu gezmek gelir daha sonra Konak’ı ve saat kulesini kısa bir şekilde gezip atmosferin keyfini çıkarabilir, bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Alışveriş merkezi meraklılarına Konak Pier’i gezip sahil kısmında mutlaka bir şeyler içmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca Kemeraltı Çarşısı’nı gezip zevkinize uygun birkaç parça anı eşyası bulmaya çalışın. Aracınız varsa ya da yolculuk seviyorsanız Alaçatı’yı, Şirince’yi veya Efes Antik Kent’i de görülmesi gereken yerlerin başına koymayı unutmayın.

Damak tadınız üzerine bir seyahate çıkacak olursak, dillerden düşmeyen İzmir boyozunu ve kumrusunu denemenizi tavsiye ederiz. Sizlere özel olarak tavsiyemiz midyeyi ve mezeleri bir de İzmir’de denemeniz. Bunların yanı sıra İzmir köftesi, söğüş, benzersiz otları ile Şevketi Bostan ve nice özgü tatlar İzmir’de sizleri bekliyor olacaktır.