Yeme İçme

11 Ağustos 2020
İstanbul’da 5 Yeni Nesil Kahve Adresi

Dünyanın her yerinde kahve inanılmaz bir geri dönüş yaşıyor. Yıllarca büyük kahve zincirlerinin hâkim olduğu kahve piyasasında artık kahvenin bitki özelliklerini öne çıkaracak çekirdekler, kavurma biçimleri ve demleme çeşitleri var. Eğer siz de gittiğiniz her şehirde kahve içebileceğiniz güzel mekânlar, küçük kafeler arıyorsanız işte size İstanbul’da önerebileceğimiz 5 yeni nesil kahveci noktası;

1- Petra Roasting Co.

İstanbul’un yeni nesil kahve akımının ilklerinden olan Petra Roasting Co. müşteriler tarafında en çok karşılık bulan kahve mekânlarından biridir. İstanbul’un güzide 5 farklı muhitinde şubeleri olan ve ayrıca bir tane de self-servis yeri bulunan Petra’nın Gayrettepe’de bulunan merkezleri ise İstanbulluların akınına uğruyor. Dünyanın farklı yerlerinden gelen kahveleri kendileri kavuran Petra’nın merkez şubesi mutfağından, kahvesine ve tasarımına size güzel bir İstanbul hayatı ve kahve deneyimi sunacak. Kahvenin yanında Şeftalili Fransız tostlarını denemenizi tavsiye ediyoruz.

2- Coffee Department

Nişantaşı’nda da şubesi bulunan Coffee Department’ın merkezi İstanbul’un tarihî ve turistik mahallelerinden Balat’ta yer alıyor. Yüzyıllarca farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bu mahallenin tarih kokan sokaklarında gezinirken bir mola vermek istediğinizde kendi kavurdukları çeşitli kahvelerin yanı sıra ev yapımı tatlıları da size, İstanbul’un ruhuna ve havasına dair çok fazla şey söylüyor. Etiyopya’nın Acacia yöresinden gelen kahve bizim favorimiz.

3- Coffee Sapiens

Son zamanlarda İstanbul kahvecilerinin buluştuğu muhitlerin başında gelen Karaköy’de bulunan Coffee Sapiens, küçük ve sıcak dükkânında kahve severlere kendi kavurdukları kahveleri başarılı baristalarının lezzet marifetleriyle sunuyor. Hem İstanbullular hem de bu şehri ziyaret edenler için vazgeçilmez duraklardan biri olan Karaköy’deki bu kahve tutkunlarının buluşma noktasında bizce İstanbul’daki en güzel Flat White’ı tadabilirsiniz.

4- Story Coffee

İstanbul’a geldiğinizde görmek ve gezmek isteyeceğiniz muhitlerden biri olan Kadıköy antikacılarından büyük markaların mağazalarına, tasarım kafe ve barlardan, vintage kıyafetlere kadar birçok mekân ve dükkân barındırıyor. Kadıköy’ün sakinliğiyle ünlü Moda mahallesinde ise sizi uyandıracak ya da molanız sırasında dinlendirecek bir yer var: Story Coffee. Yeldeğirmeni tarafında da bir şubeleri bulunan bu kafe kendi kavurdukları taze kahveleri ve farklı demleme çeşitleriyle her damak tadına hitap ediyor. Eğer kahvaltınızı burada edecekseniz kahvenizin yanında leziz pankeklerini de denemenizi tavsiye ediyoruz.

5- Rafine Espresso Bar

Kadıköy sahilinden bir beş dakika yukarı yürürken ve Kadıköy’ün simgesi olan kafelerin, dükkânların, pasajların ve restoranların arasından geçerken değişik mimarisi ve tasarımıyla dikkat çeken Rafine Espresso Bar, isminden de anlaşılacağı gibi espresso bazlı kahveleriyle ünlü. Espressonun kahvesi ve köpüğü arasındaki oranla başlayan daha sonra tada doğru uzayan lezzet, espresso severleri kendinden geçirmeye yetiyor. Atıştırmalık ve tatlıların da bulunduğu bu küçük ve şirin mekân kahve ihtiyacınıza birebir gelecek.