İpucu

27 Aralık 2021

 

Uçmak, özellikle uzun mesafelerde ulaşımı sağlamak için oldukça hızlı ve pratik bir yöntem olsa da daha önce uçağa binmemişseniz ilk uçuşunuz sizde biraz gerginlik oluşturabilir. Fakat siz kendinizi ilk uçuşunuza tamamen hazır hissedin diye yazımızda bazı önemli noktalara değindik. İyi uçuşlar!

Tercih Ettiğiniz Havayolunun Kurallarını Bilmek

Biletinizi aldınız, uçuş tarihiniz yaklaşıyor ve artık eşyalarınızı hazırlamaya başlamanız gerekiyor. İşte bu noktada özellikle bagaj ağırlık sınırını ve belirlenen bagaj boyutunu öğrenmek için mutlaka uçuş yapacağınız şirketin web sitesini önceden ziyaret edin. Check-in yaparken teslim edeceğiniz bagaja ek olarak yanınıza alacağınız kabin bagajına neler koyabilirsiniz ve neler kesinlikle yasak bunları önceden incelemek size biniş öncesi yapılan kontrol sırasında vakit kazandıracak.

Kabin Bagajına Neler Koymalı?

Uçakta yanınıza alabileceğiniz küçük bir bagaj olan kabin bagajının içine önemi büyük dokümanlar, reçeteli ilaçlar veya gözlükleriniz gibi eşyaları koyabilirsiniz. Olur da check-in sırasında uçağın kargo kısmına götürülen bagajlarınızın başına bir şey gelirse önemli eşyalarınızın hala sizinle olması içinizi bir nebze rahatlatabilir. Fakat kabin bagajına konulacak eşyalar için belli kurallar ve sınırlar olduğunu unutmayın. Sıvılar örneğin, maksimum 100 ml’lik kaplara konulmuş olarak kilitli, şeffaf poşetler içinde kabul ediliyor. Daha detaylı bilgiler, havayolu şirketinin web sitesinde mutlaka mevcut olacaktır.

2

En Az İki Saat Önce Havaalanına Varmak

İç hatlar için iki, dış hatlar için en az üç saat önce varmış olmak işlemlerinizi halledebilmek için minimum süre kabul edilir. Peki nedir bu işlemler? Havaalanı güvenliğinden geçiş, biniş kartınızı almak ve bagajlarınızı teslim etmek ve uçağa binişten önce tekrar güvenlikten geçmek olarak sıralanabilir. Bu sayılan işlemler bazen çok hızlı gerçekleşseler de, özellikle yoğun vakitlerde, sizden önceki yolcularda veya sizde bir sorun çıkması durumunda gecikmeler yaşanabilir. Kimliğiniz veya pasaportunuzla hazır beklemek sizin de başkalarını bekletmemeniz için önemli bir nokta.

Ne Giymeli? El Çantasına Ne Koymalı?

X-ray cihazından kolaylıkla geçmek için metal eşyaların üzerinizde olmaması gerekiyor. Saat, takı, anahtarlık, kemer vb. Olabildiğince rahat giyinmeyi unutmayın, özellikle rahat ayakkabılar uzun uçuşlarda sizi büyük sıkıntılardan kurtarır. Üşüme ihtimalinize karşı yanınıza bir hırka veya hafif bir battaniye alabilirsiniz. Geniş bir çanta tercih etmek de içine atıştırmalık, kitap veya tablet benzeri eşyaları koymak için idealdir. Gündüz uçuşları için güneş gözlüğü almak UV ışınlarına karşı sizi korur ve kabin atmosferi deniz seviyesine göre daha kuru olacağı için nemlendirici krem almak da oldukça faydalı olabilir.

3

Uçuş Öncesi Tüketilmesi / Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

İnişler ve kalkışlar sırasında ani basınç değişiklikleri olacağından dolayı kulaklarınızda oluşacak rahatsızlığı önlemek adına sakız çiğnenebilir. Uçuşta veya uçuştan önce alkol kullanmayın. Basınç farkının midenize dokunmaması adına uçuştan önce olabildiğince hafif ve protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeli. Bol su içmeyi de unutmamalı. Atıştırmalık olarak yanınıza kuruyemiş benzeri gıdalar alabilirsiniz.