Kültür Seyahat

20 Eylül 2021

Balon sefaları, yöresel lezzetler, çömlek yapımı atölyeleri, at turları derken bu müthiş şehri keşfetmeye bir yerden başlamak gerekiyor. Filmlere sahne olan bu şehre gitmek için acele etmeyin. Gittiğinizde neler yapacağınızın bir listesini oluşturun ve gidilebilecek en renkli zamanları ve iklim olarak en ideal sezonları öğrenmeyi de unutmayın. 

1

Kapadokya’yı Ziyaret Etmek için En İdeal Zamanlar

Karasal bir iklime sahip olan Kapadokya’ya gitmek için en uygun zamanlar, Sonbahar ve İlkbahar aylarıdır. Aslında bu büyülü şehir, her mevsim güzeldir. Kışın kar yağdığında, bahar gelince çiçekler açtığında, yaz güneşinin altında, adeta bir kartpostalı andırır muhteşem Kapadokya. Fakat yine de yazın kavurucu güneşin alnında yürüyüş yapmak ya da balon seyahatlerine katılmak, pek serinletici olmayabilir. Terleye terleye büyülü şehrin yeterince tadını çıkaramamak ya da üşüye üşüye şehri olması gerektiği gibi keşfedememek sizi yorabilir. O sebeple çok üşütmeyen ve yakıcı sıcaklara maruz kalmayacağınız ilkbahar ve sonbahar ayları, muhteşem güzellikleri keşfetmek için son derece ideal sayılabilir. Kapadokya’da eşsiz balon seyahatleri yapmak, ata binmek, atv ve bisiklet turlarına katılmak, peribacaları gölgesi altında yürüyüşler yapmak gibi sayısız aktiviteleri dengeli bir havada keşfedebilmek için uygun mevsimler olarak ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilebilir. 

Kapadokya’daki Eşsiz Festivaller Zamanı

Seyahatinizi, şehrin festival tarihlerine de denk getirebilirsiniz. Göz alıcı Kapadokya’nın renkli görüntüleri eşliğinde, balon turları, şarap tadımları, müzik dolu eğlenceler ve gastronomi aktiviteleri gibi çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Dilerseniz bu güzel festivallere bir göz atalım. 

Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Eylül ayında gerçekleşen Ürgüp bağ bozumu festivalini kaçırmak istemiyorsanız, Eylül’de Kapadokya planlarınıza başlayın. Üzümleri bizzat makasla koparıp mis gibi kokularını yakından tanımak, üzüm yarışmalarına katılmak, pekmez yapımlarına tanıklık etmek gibi yöresel aktivitelere de katılabilmek mümkün. Bu arada üzüm bağları gezilerine katılıp şarap tadımları yapmayı da ihmal etmemek gerekiyor. 

2

Uluslararası Kapadokya Balon Festivali

Kapadokya deyince akla ilk gelen romantik balon turları olur. İşte şehir ile özdeşleşmiş balon festivalini kaçırmak istemiyorsanız, Kapadokya turunuzu Temmuz ya da Ağustos aylarına denk getirebilirsiniz. Farklı ülkelerden gelen balonların da bulunduğu festival, oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Bu sene ikincisi düzenlenen festivalin, Ağustos son haftası düzenlendiğini belirtelim. 

Cappadox Festivali

Müzik, gastronomi, çağdaş sanatsal ve kültürel aktiviteler, kısacası ne ararsanız Haziran ayında gerçekleşen Cappadox Festivali’nde misafirlerini bekliyor. Doğa yürüyüşleri, yoga ve meditasyon seansları, canlı konserler, tadım aktiviteleri gibi pek çok renkli faaliyete katılıp Kapadokya’nın tadını çıkarabilirsiniz. 

Sezon ne olursa olsun, hava nasıl olursa olsun Kapadokya, onu ziyaret eden misafirlerini her daim mutlu edebilecek bir şehirdir. Fakat şunu da tekrar hatırlatalım, Temmuz ve Ağustos ayları özellikle sıcaklığın tavan yaptığı aylardır. Ocak ayı ise şehirde ısının en düşük derecelerde görüldüğü aydır. Eylül, Ekim, Nisan, Mayıs ve Haziran, bu büyülü şehri rahatça keşfedebileceğiniz ideal zamanlardandır. Kapadokya, sizi bekliyor…

Kapadokya'nın yöresel lezzetlerini anlattığımız yazımızı okumak için lütfen tıklayın.