İyi Yaşam

15 Ağustos 2021

Yunanistan'nın kuzeyinde bulunan Halkidiki yarımadası Orta Makedonya coğrafi bölgesinin de bir ilidir. Halkidiki'nin popülerliği 1950’li yıllara dayanıyor. Selaniklilerin yaz tatillerini Halkidiki’nin sahil kasabalarında geçirmeye başlamasıyla Halkidiki turizm açısından gelişim kaydetmiştir. 1970’li yıllarla beraber bölgeye Avusturya ve Almanya’dan turist hareketliliği başlamıştır. Günümüzde Yunan bölgesindeki enfes turizm bölgelerinden birisi olan Halkidiki, özellikle birbirinden güzel plajlarıyla ziyaretçileri mest ediyor. Öyleyse bu güzel şehrin en güzel plajlarına daha yakından bakalım. 

1

Kavourotrypes Plajı: Çok sayıda kayaya sahip hafif kumlu bir plaj olan Kavourotrypes plajı, mükemmel bronzluk arayan turistler için idealdir. Doğal gölge sağlamadığı için plaja gidenler kendi şemsiyelerini getirmelidir. Güzelliği ve suyun renkleri ile etkileyici bu plaj Yunanistan'ın en iyi plajları arasındadır. Bu küçük kumsal yüzmek için ideal ve çocuklar için de güvenlidir. Kavourotrypes plajı başlangıçta çıplaklar plajıydı, ancak şimdi bu plajda çıplaklığa izin verilmiyor. Canlandırıcı yeşil ağaçlar ve suya kayan kayalarla kaplı Kavourotrypes plajı, eğlenceli bir gün geçirmeyi garanti eden kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. 

Armenistis Plajı: Çevresindeki güzel çam ormanları sessiz kumlu bir plaj olan Armenistis yüzmek ve güneşlenmek için harika bir yerdir. Şezlong ve şemsiye gibi plaj tesisleri ve Halkidiki'deki en iyi kamp merkezlerinden biri ile iyi organize edilmiş olup, her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Armenistis, Selanik'e arabayla üç saat uzaklıktadır ve en yakın köy Sithonia'da bulunan Sarti'dir. Sahil kafeleri, tavernalar ve plaj kortları mevcut. Sahile yakın birkaç otel de bulunuyor. 

Kalamitsi Plajı: Kalamitsi plajı Sithonia yarımadasının güney doğu tarafında, Poligiros'un 93 km güney doğusunda yer alır. Ege'nin berrak sularıyla yıkanan altın sarısı güzel bir deniz kıyısı ve ziyaretçilerin keşfedebileceği küçük koyları ile aslında dinlenmek için ideal bir yerdir. Bölge sakin ve güzel bir doğa ile çevrili olduğu için orada kamp da yapılabilir. Öte yandan birçok otel, bar, kafe ve restoran da bulunuyor. 

2

Sani Plajı: Sani plajı Poligiros'un 45 km güneyinde ve Nea Fokea köyüne 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Plaj kum ve temiz mavi sulardan oluşmaktadır. Geçmişte temizliği nedeniyle Mavi Bayrak ile ödüllendirilmişti. Sahil boyunca, ziyaretçilere güzel bir gölge sağlayan ve rahatlatıcı bir ortam yaratan uzun bir ağaç öbeği vardır. Sani, modern tesisleri ve çok sayıda konaklama seçeneği ile iyi organize edilmiş bir tatil beldesidir.

Bu plajda sıklıkla festivaller düzenleniyor ve yaz aylarında, özellikle Çevre Günü'nde, insanları plajları temiz tutmanın önemi konusunda bilgilendirmek için seminerlerin düzenlendiği bazı çevre etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Sani plajının çevresi oldukça özel olup bazı nadir flora ve fauna türlerine sahiptir.

Her biri Halkidiki’nin doğal güzelliklerinin yaşandığı enfes plajlar özellikle yaz aylarında turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.