Kültür Seyahat

15 Ağustos 2021

Yunanistan'ın Halkidiki bölgesi, geleneksel Arnaia köyünden Athos Dağı manastırlarına kadar görülmesi gereken pek çok güzellikle doludur. Ayrıca kuş gözlemciliğinden deniz kanosuna kadar bölgede yapılacak pek çok şey var. Burada Akdeniz ormanlarını, Aristoteles'in doğum yeri de dahil olmak üzere antik arkeolojik alanları ve ülkenin en iyi plajlarından bazılarını bulmak mümkün. Şimdi Halkidiki'de yapılacaklar listesi sizlerle. 

1

Ammouliani adasını ziyaret: Halkidiki'nin Athos körfezinde gizlenmiş Ammouliani adası, büyüleyici evler, muhteşem plajlar ve pırıl pırıl denizleriyle büyülüyor. Burada günler plaj ve tavernalar ile geçiyor. Aynı zamanda ünlüleri görmek için Athos Dağı'na bir tekne gezisine çıkmak da iyi fikir. 

Athos Dağı manastırlarına gezi:  Athos Dağı'nın manastırları, dağ yamacındaki konumlarıyla dikkat çekici bir manzara sunuyor. Ancak bu manastırları yalnızca erkeklerin yakından görmesine izin verilir; Bin yıllık tarihinde hiçbir kadın Athos Dağı'nı ziyaret edemedi. Bunun yerine, kadınlara yapıları uzaktan, ideal olarak tekneyle görmeleri tavsiye edilir. Ortodoks olmayan ziyaretçiler için günlük sadece 10 izin veriliyor ve rezervasyonlar altı aya kadar önceden alınıyor.

Thermal Spa Agia Paraskevi rahatlığı: Ege Denizi'ne bakan bir uçurumun tepesinde yer alan Thermal Spa Agia Paraskevi, dinlenmek ve gevşemek için mükemmel bir yerdir. Geleneksel masaj ve vücut bakımlarının yanı sıra yüzme havuzları, sauna, hamam ve hidroterapi havuzlarında vakit geçirilebilir. Tesisler, 'nadir şifalı' iyileştirici özelliklere sahip Agia Paraskevi'nin şifalı termal suyunu kullanır, bu nedenle kısa sürede tazelenmiş hissettirir.

Kallithea'daki Ahoy'da clubbing’de keyifli geceler: Halkidiki'de dans etmek ve bir kokteyl içmek için en iyi yer Ahoy club. Yaklaşık 3.000 kişi kapasiteli, Yunanistan'ın en büyük açık hava kulüplerinden biri Ahoy. DJ, Top 40 hit şarkıdan dansa, house, R&B ve hip-hop'a kadar her şeyi çalıyor. Kulüpte kapılar 23.30'da açılıyor ve gece geç saatlere kadar açık kalıyor. Halkidiki’de dans dolu eğlenceli geceler için doğru adres Ahoy.

Deniz kanosu keyfi: Bölgeyi çevreleyen kristal sularda günübirlik yüzmenin yanı sıra, bir gününüzü de pırıl pırıl denizde kano yaparak geçirmeye ne dersiniz? Tam günlük bir kano gezisi sizi güzel sularında yüzme ve şnorkelle yüzme şansı bulacağınız Diaporos adasının çevresine götürecektir. Günün ilerleyen saatlerinde gitmeyi tercih ederseniz, gün batımında ilginç bir kano da tercih edebilirsiniz.

2

Nea Roda'daki Ploton'da ızgara sardalya: Halkidiki, Nea Roda'da her yıl sardalya festivaline ev sahipliği yapar, bu nedenle Halkidiki yolunda yapılan balıkları oradayken denemeniz çok iyi olacak. Temmuz ayının sonunda gerçekleşecek olan festival sırasında ziyaret etmiyorsanız, limon suyu ve Yunan zeytinyağı ile bir tabak ızgara sardalya için Ploton'a uğrayın. 

Harika doğası, büyüleyici kumsalları ve daha fazlasıyla Haldikiki’de yapılacak pek çok güzel şey var. Haldikiki gezisi sırasında yapılacaklardan bazılarını sizler için derledik.