Teknoloji

30 Temmuz 2020
Geleceği Şekillendirenler - Elektrikli Araçlar

 

Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ve geleceğin teknolojileri arasında yer alan şeyler bir bir gerçek oluyor. Gelecek geliyor. Teknoloji sanatı mı taklit ediyor bilinmez ama bu teknolojiler öngörülebilir bir gelecekte yaygın bir gerçeklik kazanacak. Geleceğe Dönüş filminin uçan kaykayları uçmaya başladılar, elektrikli araçlar caddelerde geziyor. Peki bu elektrikli araçlar yakın gelecekte dünyayı nasıl etkileyecek?

İklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkileri konuşuldukça elektrikli araçlara gösterilen ilgi ve rağbet de arttı. Dünyada en yaygın ve bilinen marka Tesla olsa da birçok araç üreticisi bu yönde adımlar attı ve bu hususta büyük bütçeler ayırdı. İngiltere kaynaklı Motor Üreticileri Birliği’nin verilerine göre 2019 yılında bu araçlara yönelik talep bir önceki yıla yüzde 236 oranında arttı.

Bu veriler bize elektrikli araçların bir trend değil de ulaşımın geleceğini şekillendirecek değişimlerden biri olduğunu gösteriyor. Araçların kullanımı yaygınlaştıkça ve markalar yatırım yaptıkça araçların fiyatlarının düşmesi bunda en büyük etken. 2025-30 arasında elektrikli araçların petrolle çalışan araçlardan daha ucuz olacağı öngörülüyor. Petrolle çalışan araçlar önümüzdeki süreçte hâlâ var olsalar da hem etkileri hem de yaygınlıkları azalacak. Bugün İngiltere’de benzin istasyonlarından daha fazla sayıda elektrikli araçları şarj etme noktası bulunuyor. Benzin kullanılmadığı için araçların bakım masrafları da yüzde 30 oranında azalıyor.

Araçlar atmosfere salınan zararlı gazların yüzde 14’ünden sorumlu. Yıllar içinde bu gazlardaki azalma oransal olarak yenilenebilir teknolojiye yatırım yapılan elektrik üretim santrallerinden daha az olmuş. Bu da şu anlama geliyor: Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması sadece teknolojinin geleceği açısından değil dünyanın geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Norveç petrollü araçların satışını 2025 yılında bitirmeyi hedefliyor, Fransa için ise bu tarih 2040. Bu tarihler hâlâ gelecekte ama bugün elektrikli araçlara talebe ve yapılan yatırımlara bakınca geleceğin burada şimdi olduğunu söylemek mümkün.

Araçlardaki teknolojik gelişmelerde kat edilen mesafeye bakınca (bir zamanlar hayal olarak nitelenen sürücüsüz araçlar bugün ticari olarak satılıyor) bir bilim kurgu filminden çok farklı değil bugünkü gerçeklik. Robot teknolojisi hızla ilerliyor, başka gezegenlerde araştırmalarda bulunuluyor, akıllı sistemler hayatımızı değiştiriyor. Ulaşımın da benzer bir yol izlediği aşikar. Elektrikli araçlar hem ulaşımda hem de iklim değişikliğine karşı mücadelede gelecekten gelmişe benzeyen günümüzün araçları.