Teknoloji

30 Temmuz 2020

Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ve geleceğin teknolojileri arasında yer alan şeyler bir bir gerçek oluyor. Gelecek geliyor. Teknoloji sanatı mı taklit ediyor bilinmez ama bu teknolojiler öngörülebilir bir gelecekte yaygın bir gerçeklik kazanacak. Geleceğe Dönüş filminin uçan kaykayları uçmaya başladılar, elektrikli araçlar caddelerde geziyor. Peki bu elektrikli araçlar yakın gelecekte dünyayı nasıl etkileyecek?

EC-1.jpg

İklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkileri konuşuldukça elektrikli araçlara gösterilen ilgi ve rağbet de arttı. Dünyada en yaygın ve bilinen marka Tesla olsa da birçok araç üreticisi bu yönde adımlar attı ve bu hususta büyük bütçeler ayırdı. İngiltere kaynaklı Motor Üreticileri Birliği’nin verilerine göre 2019 yılında bu araçlara yönelik talep bir önceki yıla yüzde 236 oranında arttı.

Bu veriler bize elektrikli araçların bir trend değil de ulaşımın geleceğini şekillendirecek değişimlerden biri olduğunu gösteriyor. Araçların kullanımı yaygınlaştıkça ve markalar yatırım yaptıkça araçların fiyatlarının düşmesi bunda en büyük etken. 2025-30 arasında elektrikli araçların petrolle çalışan araçlardan daha ucuz olacağı öngörülüyor. Petrolle çalışan araçlar önümüzdeki süreçte hâlâ var olsalar da hem etkileri hem de yaygınlıkları azalacak. Bugün İngiltere’de benzin istasyonlarından daha fazla sayıda elektrikli araçları şarj etme noktası bulunuyor. Benzin kullanılmadığı için araçların bakım masrafları da yüzde 30 oranında azalıyor.

Araçlar atmosfere salınan zararlı gazların yüzde 14’ünden sorumlu. Yıllar içinde bu gazlardaki azalma oransal olarak yenilenebilir teknolojiye yatırım yapılan elektrik üretim santrallerinden daha az olmuş. Bu da şu anlama geliyor: Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması sadece teknolojinin geleceği açısından değil dünyanın geleceği açısından da büyük önem taşıyor. Norveç petrollü araçların satışını 2025 yılında bitirmeyi hedefliyor, Fransa için ise bu tarih 2040. Bu tarihler hâlâ gelecekte ama bugün elektrikli araçlara talebe ve yapılan yatırımlara bakınca geleceğin burada şimdi olduğunu söylemek mümkün.

Araçlardaki teknolojik gelişmelerde kat edilen mesafeye bakınca (bir zamanlar hayal olarak nitelenen sürücüsüz araçlar bugün ticari olarak satılıyor) bir bilim kurgu filminden çok farklı değil bugünkü gerçeklik. Robot teknolojisi hızla ilerliyor, başka gezegenlerde araştırmalarda bulunuluyor, akıllı sistemler hayatımızı değiştiriyor. Ulaşımın da benzer bir yol izlediği aşikar. Elektrikli araçlar hem ulaşımda hem de iklim değişikliğine karşı mücadelede gelecekten gelmişe benzeyen günümüzün araçları.  

Geleceğin Elektrikli Arabalarında Neler Olacak

Devir artık elektrikli araçların devri ve çok yakın zamanda hayatımızda da bu konuda pek çok yenilik gerçekleşecek. Şu an Ar-ge süreçleri tamamlanmak üzere olan bu yenilikler neler mi dersiniz?

EC-2.jpg

Kablosuz Şarj

Herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan aracınızı şarj edebildiğinizi düşünün. Bu teknoloji günümüz elektrikli araçların bazılarında zaten kullanılıyor ve yakın zamanda muhtemelen tüm alanlarda wireless şarj teknolojisini kullanıyor olacağız.

Vehicle 2 Grid Teknolojisi

Konunun meraklıları zaten bunun ne anlama geldiğini biliyor ama konuya uzak olanlar için hemen açıklayalım; elektrikli otomobillerdeki motorlar elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirerek bir nevi alternatör görevi görürler. Ve sonra hareket enerjisi de yeniden aracın bataryasına iletilir. Gelelim Vehicle 2 Grid teknolojisine. Aracınız artık sadece kendi kendine değil, bölgedeki elektrik şebekelerine de güç aktarımı sağlayabilecek. Bu da bu işten para bile kazanabileceğiniz anlamına geliyor.

Uzaktan Servis Bakımı

Artık arabayı bakıma götürmek tarih olacak. Elektrikli araçlarda bu ihtiyaç en alt seviyede olsa da yine de yılda bir servise gitme zorunluluğunun kalkacak olması sevindirici. Onun yerine, tıpkı cep telefonunuza gelen uzaktan güncellemeler gibi aracınız da aynı teknolojiyi kullanacak ve kendini sıfırlayacak. Nasıl, harika değil mi?

saray 2
Kültür Seyahat

Yeraltında Gizli Bir Saray: Palatium Magnum (Sultanahmet)

Palatium Magnum ya da bir diğer adıyla Mega Palation “Büyük Saray” anlamına geliyor. İstanbul’un “Kutsal Sarayı” olarak da bilinen bu tarihî saray,…

Devamını Oku
Beyoğlu-0
Kültür Seyahat

Beyoğlu'nun Tarihi ve İkonik Mekanları

Eski siyah-beyaz filmlerden tanıdığınız eski Beyoğlu’nun bazı mekanları ise o dönemlerden günümüze, hikayeye ayak uydurmaya devam ediyorlar. Yanından…

Devamını Oku
İstanbul’un Ahşap Evleri
Kültür Seyahat

Bambaşka Bir Dünya: İstanbul’un Ahşap Evleri

15’inci ve 16’ncı yüzyıllardan günümüze "Türk Evi" geleneğinin en sıra dışı örneklerinin vücut bulduğu İstanbul, bir zamanlar ahşap konut…

Devamını Oku