Kültür Seyahat

18 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 2 Haziran 2022

Hepimiz tatil yapmak isteriz, senede en az bir kere ya da daha fazla tatil planları yaparız. Fakat evdeki dostumuzu da bizsiz ve tek başına bırakmak istemeyiz. Bırakabileceğimiz ya da bakabilecek sevdiklerimiz her zaman müsait olmayabilir. Peki tatile giderken uçakta, evcil dostlarımızla birlikte uçabilir miyiz? Cevabımız, evet. O halde gelin uçak yolculuğunda evcil hayvan taşımacılığı konusunda güncel bilgilere bir göz atalım.

1

Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Uçaklarda belirlenen bazı kurallara göre kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların taşıması hem kabinlerde hem de kargo bölümlerinde gerçekleşebilmektedir. Yolcu ile birlikte evcil hayvan olarak sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşların uçmasına izin veriliyor. Kedi ve köpeklerin, kafesi de dahil olmak üzere 8 kiloyu aşmaması ve uçuş firmalarına göre santimetre olarak fark etse de kafes ebatlarının 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk ölçülerini aşmaması şartını karşılaması gerekiyor. Tabii ki evcil hayvan taşımasının uçakta belirli bir kontenjana kadar yapılabildiğini de eklemekte fayda var.

Uçaklarda Evcil Hayvanlar İçin Gerekenler

Evcil hayvanlarınızın kabinde ya da kargo bölümünde taşınabilmesi için rezervasyonun uçuş saatinden 6 saat kadar gibi belirli bir süre önce yapılması talep ediliyor. Kafeslerin üzerinde, seyahat edecek yolcunun isim, soy isim, adres ve telefon gibi bilgilerinin de muhakkak bulunması gerekiyor. Yanınızda evcil hayvanınıza ait aşı kağıtları, kimlikleri ya da sağlık belgeleri gibi evrakların bulundurulması, gerektiği taktirde ilgili mercilere sunabilmek için oldukça mantıklı olacaktır. Son dakikada bir sürpriz yaşamayın. Seyahat edecek evcil hayvanın hamile olması, anne sütünden kesilmemiş olması veya emziren anne olması halinde, bu evcil hayvanlar uçuşa kabul edilmemektedir. Seyahat edecek evcil dostumuzun 10 ya da 12 haftadan büyük olması da gereken diğer şartlardan biri. Ayrıca seyahat edecek evcil hayvan için bagaj haricinde ek bir ücret alındığını da belirmekte fayda var.

Evcil Hayvan Uçuşları ile İlgili Diğer Önemli Bilgiler

Evcil hayvanlarla gerçekleşecek seyahat talepleri rezervasyon esnasında onaylansa bile havaalanında reddedilebilir. Bazı firmalarda kediyle köpek, kediyle kuş, ayrı kabinlerde de olsa aynı uçuşa kabul edilemiyor. Fakat köpek ve kuş, ayrı kabinlerde ya da aynı kabinde ve olabilecek en uzak mesafede uçuşa alınabiliyor. Seyahat esnasında kafesin öndeki koltuğun altında tutulması da bir diğer talep.

Taşınması Yasak Olarak Kabul Edilen Hayvan Bilgileri

Uluslararası havacılık kurallarının koyduğu çerçevede bazı evcil hayvanlar uçuşa alınamamaktadır.

Pitbull Terrier, Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Fila Brasileiro, Japanese Tosa, Dogo Argentino gibi tehlikeli sayılabilecek köpekler taşınamamaktadır. American Bulldog, Bandog Tosa Inu, Bull Terrier,  Staffordshire Bull Terrier, Caucasian Ovcharka, Douge De Bordeux, Doberman (Pincher Doberman ve bütün Doberman türleri), Presa Canario, Rottweiler; Mastiff (Bull Mastiff hariç), Wolf Dog Hybrids, Affenpischer, Pekinese, Pug (All breeds), Shar Pei, Shih Tzu, Japenese Chin, Lhasa Apso, Tibetan Spaniel, Chow Chow, English Toy Spaniel, English Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, Boxer, Brussels Griffon, Bull Mastiff (English Mastiff) köpek cinsleri ve Birman, Exotic, Persian, Himalayan, Burmese kedi türleri ise sadece kargo bölümünde taşınmaları şartıyla uçuşlara kabul edilmektedir.

2

Evcil Hayvanların ve Sahiplerinin Çok Seveceği Bir Uygulama: Pet Room

Tatil süresince sevimli dostunuzla ayrı kalmamak için tüm hazırlıklarınız tamam; rezervasyonunuzu yaptırdınız, uygun ölçülerdeki taşıma kafesinizi ayarladınız, aşı kartı ve kimlik gibi evrakları çantanıza attınız, nihayet uçağa binmeye hazırsınız. Peki minik dostunuz buna hazır mı?

İstanbul Havalimanı’nda tüylü misafirler için de her şey düşünülmüş ve onların uçuşa güvenli ve konforlu bir şekilde hazırlanabilmeleri için benzersiz bir uygulamaya imza atılmış. Tuvalet de dahil, dostunuzun tüm temel ihtiyaçlarını giderebileceğiniz evcil hayvan odası, Giden Yolcu katında, güvenlik sonrasında yer alıyor ve tamamen ücretsiz.

Önemli: Eğer daha önce uçağa binmediyseniz ve ilk kez uçmaya hazırlanıyorsanız, sizi rahatlatacak ve sorun yaşamanızın önüne geçecek altın değerindeki tavsiyeler için sizi böyle alalım.

Karavanla Yola Çıkmaya Hazır Mısınız?
İyi Yaşam

Karavanla Yola Çıkmaya Hazır Mısınız?

Modern hayattan uzak durmak isteyen, doğaya özlem duyan insanlar arasındaysanız karavanla yola çıkmaya ne dersiniz? Karavan sahibi olmanın iyi ve…

Devamını Oku
2023-Travel Trends
Tips

2023'te Beklenen 8 Önemli Seyahat Trendi

2023 senesinin yeni seyahat trendleri şekillendi bile. Yeni senenin herkese yeni heyecanlar, keşifler, maceralar ve güzellikler getirmesini dileyerek…

Devamını Oku
Boeing (0).jpg
İyi Yaşam

Merakla Beklenen Netflix Belgeseli: Boeing Davası

Tüm dünyanın odaklandığı iki uçak kazası ve ardında bıraktığı sorular... Herkesin merakla beklediği Netflix'in yeni belgeseli Düşüş: Boeing…

Devamını Oku