Kültür Seyahat

2 Şubat 2021

Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez… Tarih atlasları, kronolojik bir şekilde yaşanan olayların nedenlerini ve bu olayların arkasındaki insanların davranışlarını, olay örgüsünü daha açık bir şekilde açıklar.

Tarihe ilgi duyan ve bu konuda yeni bilgiler edinmek isteyen bireyler geniş kapsamlı bir tarih atlasına ihtiyaç duyabilirler. Adam Hart – Davis’in 2007’de yayınladığı bu kapsamlı tarih atlası, tarih severler için eşi bulunmaz bir koleksiyon parçası.

Orijinal adı History: The Definitive Visual Guide (From The Dawn of Civilization To The Present Day) olan ve dilimize Tarih Atlası olarak geçen kitap Homo Saphiens’lerin Cro-Magnon döneminden başlayıp günümüze kadar gelen olaylar bütününü kültürel, sosyal ve teknolojik açılarda ele almaktadır.

Bu en geniş kapsamlı tarih atlasının içeriğinde;

  • Dünyanın şekline yön veren icatlar, buluşlar, düşünceler,
  • İnsanlığın önemli mimari eserlerine, resimlerine, heykellerine yakından bir bakış,
  • İnsanlığın doğal dünya ile olan ilişkisini inceleme ,
  • Önemli figürlerin görgü tanıklıkları ve biyografileri ,
  • Dünya ülkelerinin kilit olaylarını kronikleştiren kapsamlı bir zaman çizelgeleri sizleri bekliyor olacak. 

davis

Toplamda 612 sayfalık eşi bulunamaz bir kaynak olan bu Tarih Atlası görselliği ön planda tutarak orijinal görseller ile insanoğlunun ve dünyanın hayat hikayesini gözler önüne sermeye çalışmıştır. Boyut Yayıncılık ile bizlerle buluşan bu tarih atlasını, almayı düşünenler için bilgilendirmek gerekirse kişiye özel sertifikası ile sizlere gelmektedir.

Adam Hart-Davis Kimdir?

Tam adı Adam John Hart-Davis olan İngiliz bilim insanı, aynı zamanda bir yazar, tarihçi, fotoğrafçı ve yayıncıdır. 1943 doğumlu olan Davis, İngiltere'de BBC televizyonu için hazırladığı içeriklerle tanınmıştır. 2007 yılında, Royal Photographic Society tarafından fotoğraf ve güzel sanatlar alanlarında seçkin kişilere verilen Onursal Burs ile ödüllendirilmiştir. 

Tarih Atlası dışında diğer bilinen eserleri şunlardır:

Geçmişin Bizim İçin Yaptıkları: Eski Buluşların Kısa Tarihi

Buluşlar: Dünyayı Değiştiren Önemli Buluşların Tarihi

Tarih: Uygarlığın Doğuşundan Günümüze

Mühendisler

Adam John Hart-Davis'in Tarih Atlası ilginizi çektiyse, dünyanın ilk atlası olarak bilinen KLAUDIOS PTOLEMAIOS hakkında da mutlaka bilgi edinmelisiniz.

aurora-0
Kültür Seyahat

Işıkların İzinde: Kuzey Işıklarının İzlenebileceği En Güzel Şehirler

Dünyanın en görkemli hava olaylarından biri olan Aurora Borelais (Kuzey Işıkları) en güzel bu ülkelerden görülebiliyor. Keşfetmek için hemen tıkla.

Devamını Oku
İstanbul-Sofya-0
Kültür Seyahat

İstanbul-Sofya Ekspresi

Avrupa'ya açılan demiryolu İstanbul-Sofya Ekspresi, seyahatini aceleye getirmeden yolculuğun tadını çıkarmak isteyenler ve ekonomik bir ulaşım…

Devamını Oku
aurora-0
Kültür Seyahat

Işıkların İzinde: Kuzey Işıklarının İzlenebileceği En Güzel Şehirler

Dünyanın en görkemli hava olaylarından biri olan Aurora Borelais (Kuzey Işıkları) en güzel bu ülkelerden görülebiliyor. Keşfetmek için hemen tıkla.

Devamını Oku