Yeme İçme

11 Ekim 2021

Abant Kebabı: Türk mutfağının demirbaşlarından birisi kebaplardır. Türkiye’nin gastronomi başkentlerinden olan Bolu da kebaplar konusunda eksik kalmıyor tabi. İlk örnek Abant Kebabı. Közlenmiş bütün bir patlıcana mantar, soğan, biber, domates ve kuzu eti doldurulur. Son olarak üzerine rendelenmiş kaşar ile beraber leziz Abant Kebabı hazır.

Kartalkaya Kebabı: Bolu mutfağının enfes kebaplarından biri olan Kartalkaya Kebabı, kebapta patlıcan tercih etmeyenler için ideal. Enfes kuzu eti sotelenip kabak, arpacık soğan ve havuç ile karıştırılır. Son olarak volovan (içi doldurulmak üzere hazırlanan yağlı hamur) içerisine konularak servis edilir.

2

Bolu Köftesi: Hemen her şehrin kendine has bir köftesi vardır. Haliyle Bolu da bu listede yerini alıyor. Mengen Köftesi olarak da bilinen bu enfes köfte özel kıymasının yanı sıra soğan, maydanoz ve çeşitli çeşnilerle beraber muhteşem bir hal alıyor. Çeşitli garnitürlerle beraber servis edilen Bolu Köftesi, dinlenme tesislerinin de vazgeçilmezleri arasındadır.

Kaldırık Dolması: Gastronomi başkenti Bolu’nun lezzet diyarı ilçesi Mengen’e ait olan Kaldırık Dolması, listede mutlaka yerini alması gerekenlerden biri. Yapraklar haşlanıp içerisine sarımsak, soğan ve mısır unu eklenip sarılır. Enfes lezzetinin yanı sıra karnı aç olmayanların bile iştahını açacak müthiş kokusuyla Kaldırık Dolması denemeye değer Bolu lezzetlerindendir.

Kedi Batmaz: Bolu mutfağının sevilen lezzetlerinden birisi ilginç ismiyle Kedi Batmaz. Mısır unu hamur haline getirilir ve üzerine keş veya kaz ciğeri dökülerek servis edilir.

Mudurnu Baklası: Bolu mutfağının öne çıkan malzemelerinden birisi bakladır. Pek çok farklı şekilde kullanılan bakla ile yapılan tariflerden birisi kuru bakla yemeği diye de bilinen Mudurnu Baklası. Bol soğanlı ve salçalı hazırlanan Mudurnu Baklası çoğunlukla akşam yemeklerinde tercih edilir.

Paşa Pilavı: Bolu mutfağının leziz pilavlarından bir diğeri de Paşa Pilavı’dır. İsmine rağmen, patates, yumurta ve soğanın bir araya gelmesiyle oluşan bu lezzet daha çok patates salatasına benzemektedir. Ara öğün olarak da tüketilebilecek bu leziz yemek, zeytinyağı, maydanoz ve pul biber ile çeşitlendirilebilir.

1

Mengen Pilavı: Bolu Mengenli aşçıların ününü duymayan yoktur. Birbirinden mahir aşçıların bulunduğu Mengen’den ismini alan Mengen pilavı da duyulmaya, tadılmaya değer Bolu lezzetlerinden biridir. Badem ve mantar ile hazırlanan Mengen Pilavı, Bolu’nun yöresel tatlarından olup tercihen yeşil fıstık ve domatesle de çeşitlendirilebilir. Bolu’nun enfes lezzetleri listesinde kavrulan badem ile mantarın pirinçle eşsiz uyumunu kaçırmamakta fayda var.

Bolubeyi Tatlısı: Enfes Bolu lezzetlerinde sıra tatlıda. İsmiyle bile direkt olarak etkileyen Bolubeyi Tatlısı, Türk usulü profiterol olarak nitelendirilebilir. Un ve margarinle hazırlanan hamurlar pişirilip içlerine krema doldurulur. Son olarak üzerine çikolata ve saray helvası serpilir. Bolubeyi Tatlısı hazır.