Kültür Seyahat

23 Mart 2020
Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlasjet Covid-19 İçin Nasıl Önlemler ve Kurallar Aldı? Bunları Bilmeden Uçak Bileti Almayın!

Yapılan kısıtlamaların kalkması ile rotalarımızı tekrar planlamaya karar verdik. Kimimiz evimize geri dönüş için kimimiz seyahatini tamamlamak için uçak biletleri aramaya başladı bile. Hangi havayolu şirketi ne gibi önlemler aldı ve bu önlemlere nasıl ayak uydurmalıyız sizler için araştırdık. 

Türk Hava Yolları 

Türk Hava Yolları’nın Covid-19 sonrası aldığı tedbirlerin başında uçaklarının hijyeni ve ekiplerin güvenliği göz önünde tutmuş. Ekiplerinin güvenliği için ülke dışından gelen çalışma arkadaşlarının sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapıldığını vurguluyor. 

Uçuşlarda ise her uçuş öncesi dezenfektan malzemeleri ile detaylı olarak temizleniyor. Bu temizlikte, yolcuların en çok kullandığı ikram masaları, koltuk gibi yerler özel olarak temizleniyor. Örneğin, bu doğrultuda uçakta bütün basılı malzemeler hijyen gereğince kaldırılmış.

Bu süreçte en yüksek hastane standartlarında Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi (HEPA) ile kabinlerde her uçuştan sonra hava temizlemesi yapılmakta.

1
Pegasus

Pegasus Hava Yolları’nın uçuş öncesinde ve sonrasında koyduğu bazı kurallar bulunmakta örneğin,

• El bagajları uçuşlarda kabine kabul edilmemekte, bu yüzden kendi valizleriniz ile birlikte teslim etmeniz gerekmektedir. 

• Uçağa sadece kişisel çantalar kabul ediliyor bu kategorinin içine sadece el, bilgisayar ve bebek çantaları dahil.

• Bütün yolculuk boyunca hem kabin görevlilerinin hem de yolcuların maske ve eldiven takma zorunluluğu bulunuyor

Alınan önlemler ise HEPA filtre ile yaklaşık üç dakika içinde uçaktaki hava tamamen dışarı atılıp yeni hava içeriye alınmakta. Bu önlem hava yoluyla gelen organizmaları %100’e yakın bir oranla filtreliyor. 

Detaylı olarak 2 gün süren kimyasal temizleme ile dezenfeksiyon yapılıyor ve uçuşta her yer, özellikle yolcuların sık kullandığı alanlar, her uçuş sonrası dezenfekte ediliyor.

Başka bir önlem olarak da havalimanında daha az kişiyle temas etmeniz için dilerseniz uçağa alınma (boarding) işleminizi kimlik ya da barkodunuz ile yapabiliyorsunuz.

Anadolu Jet

Anadolu Jet’in de aldığı önlemlerin başında güvenlik yer alıyor. Bünyesinde bulundurduğu her bir çalışanı bu konuda detaylıca bilgilendirdiğini ve bu bilgilendirmeler sonrasında donanımlı olarak uçuşlarına devam ettiğini vurgulamış.

2

Yolcuların güvenliği açısından temizlik önlemleri her uçuş sonrası ayrıntılı bir şekilde yapılmaktadır. Temizlik malzemeleri Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından onaylı ürünler ile yapılmaktadır. 

Uçaklarda değişim için maske ve eldiven sayısı artırılmış.

HEPA filtre ile sürekli hava değişimi yapılmakta ve içerideki havanın düzenli olarak yenilenmesi sağlanmakta. 

Uçuşta bulunan battaniyeler, kılıflar, her uçuş sonrası yenilenmekte, dezenfekte edilmekte ve bu işlem insansız olarak otomatik paketleniyor.