Kültür Seyahat

23 Mart 2020

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet Covid-19 İçin Nasıl Önlemler ve Kurallar Aldı? Bunları Bilmeden Uçak Bileti Almayın!

Dünya normalleşirken yapılan kısıtlamaların kalkması ile rotalarımızı tekrar planlamaya karar verdik. Kimimiz evimize geri dönüş için kimimiz ise seyahatini tamamlamak için uçak biletleri aramaya başladı bile. Bu yazımızda hangi havayolu şirketinin ne gibi önlemler aldığını ve bu önlemlere nasıl ayak uydurmamız gerektiğini sizler için derledik. 

Türk Hava Yolları 

Türk Hava Yolları’nın Covid-19 sonrası aldığı tedbirlerin başında uçaklarının hijyeni ve ekiplerinin güvenliği yer alıyor. THY, ekiplerinin güvenliği için ülke dışından gelen çalışma arkadaşlarının sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapıldığını vurguluyor. 

Uçuşlarda ise uçakların içi, her uçuş öncesi dezenfektan malzemeleri ile titiz bir şekilde temizleniyor. Bu temizlikte yolcuların en çok kullandığı ikram masaları ve koltuk gibi yerler özel olarak temizleniyor. Bu doğrultuda uçakta bütün basılı malzemeler hijyen gereğince kaldırılmış.

Bu süreçte en yüksek hastane standartlarında olan Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi (HEPA) ile kabinlerde her uçuştan sonra uçaktaki havanın temiz ve güvenli olması sağlanıyor.

Uçuş sırasında maske takma gereksinimi ise seyahat edilen ülke ve eyalete göre değişiklik göstermekte. Bu sebeple varış noktanızda geçerli olan güncel seyahat kurallarını kontrol etmeniz en doğrusu olacaktır.
Kendi solunum cihazınızı kullanmak konusunda ise mevcut kurallar geçerli olup uçuşa kabul edilebilen solunum cihazları bu süreçte de kullanılabilecektir.

1

Pegasus

Pegasus Hava Yolları’nın uçuş öncesi ve sonrası için koyduğu bazı kurallar ise şöyle:

• El bagajları uçuşlarda kabine kabul edilmemekte, bu yüzden kendi valizleriniz ile birlikte teslim etmeniz gerekmektedir.

• Uçağa sadece kişisel çantalar kabul ediliyor bu kategorinin içine sadece el bagajı, bilgisayar ve bebek çantaları dahil.

• Bütün yolculuk boyunca hem kabin görevlilerinin hem de yolcuların maske ve eldiven takma zorunluluğu bulunuyor. Uçuş öncesi misafirlere maske dağıtımı yapılmadığının bilinmesinde de fayda var. 

Dilerseniz uyulması gereken kurallardan sonra alınan önlemlere geçelim:

HEPA filtre ile yaklaşık üç dakika içinde uçaktaki hava tamamen dışarı atılıp yeni hava içeriye alınmakta. Bu önlem hava yoluyla gelen organizmaları %100’e yakın bir oranla filtreliyor. Sağlıklı ve hijyenik bir yolculuk için uçaklarda 24 saatte bir, 48 saat virüslere karşı etkin kimyasal ile detaylı dezenfeksiyon yapılmakta ve aynı etkin madde ile her uçuş arasında tüm uçak dezenfekte edilmekte. Detaylı olarak 2 gün süren kimyasal temizleme ile dezenfeksiyon yapılıyor ve uçuşta her yer, özellikle yolcuların sık kullandığı alanlar, her uçuş sonrası dezenfekte ediliyor. Başka bir önlem olarak da havalimanında daha az kişiyle temas etmeniz için dilerseniz uçağa alınma (boarding) işleminizi kimlik ya da barkodunuz ile yapabiliyorsunuz.

Anadolu Jet

Anadolu Jet’in de aldığı önlemlerin başında güvenlik yer alıyor. Bünyesinde bulundurduğu her bir çalışanı bu konuda detaylıca bilgilendirdiğini ve bu bilgilendirmeler sonrasında donanımlı olarak uçuşlarına devam ettiğini vurgulamış.

2

Yolcuların güvenliği açısından temizlik önlemleri her uçuş sonrası ayrıntılı bir şekilde yapılmaktadır. Temizlik malzemeleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylı ürünler ile yapılmaktadır. 

Uçaklarda değişim için maske ve eldiven sayısı artırılmış.
HEPA filtre ile sürekli hava değişimi yapılmakta ve içerideki havanın düzenli olarak yenilenmesi sağlanmakta. 
Uçuşta bulunan battaniyeler ve kılıflar her uçuş sonrası yenilenmekte ve dezenfekte edilmekte. Bu işlem insansız olarak, otomatik paketleme ile yapılmakta.

İstanbul Havalimanı tarafından alınan Covid-19 önlemlerini öğrenmek için Havalimanı’nın resmî internet sitesinden faydalanabilirsiniz. 
Geçirdiğimiz bu zor günlerin ardından nihayet seyahate çıkabildiğimiz dönemlere gelmiş bulunmaktayız. İnsanların maskelerle gezdiği bu kötü günlerde hem sağlığımızı koruyup hem de dünyayı gezmeye devam edebiliriz. İyi yolculuklar… 
 

Kokpit Nasıl Bir Yer?
Teknoloji

Herkesin Ortak Merak Konusu: Kokpit Nasıl Bir Yer?

Ne kadar çok binmiş olursak olalım uçağın bazı bölümleri gizemini koruyor. Özellikle güvenlik nedeniyle kısıtlanan kokpit bölümü hepimizin ilgisini…

Devamını Oku
Healthy Eating For Kids
İyi Yaşam

Ortam Seçiminden Porsiyon Ayarlamaya: Çocuklarda Doğru Beslenme

Anne ve babalar sıklıkla çocuklarının beslenmesiyle ilgili problemler yaşar. Böyle durumlarda da çoğunlukla internet bilgilerine başvururlar.

Devamını Oku
Sosyal Medya İçin Öneriler
Tips

Sosyal Medyayı Verimli Kullanmak İçin Öneriler

İnternetin tarihî, yaygınlaşmasından çok daha geriye gidiyor. 1900’lü yılların ikinci yarısına damga vuran “şöhret” kelimesinin tanımını kısa bir…

Devamını Oku