Kültür Seyahat

21 Ocak 2021
Budapeşte Seyahati Yapmak için 6 Neden
1- Mimarisi

Osmanlı zamanlarında kurulan hamamları, termal havuzlarıyla ve modern sanatla buluşmuş metro istasyonlarıyla, Budapeşte birçok göz alıcı mimari yapıya sahiptir. Şehirde yürürken mimarilerde Gothic & Neo-Gothic havayı, kalıntıları açıkça görebilirsiniz. 

Rönesans sonrası yapılmış mimarilerdeki farklılıkları, binalardaki simetriyi, oranları ve estetiği şehirde gezerken gözlemlemek mümkündür. Aynı zamanda, spa ya da hamamlarda görebileceğiniz Türk mimarisinden esintiler Budapeşte’de oldukça hâkim. 

2- Doğa ile İç İçe Olması

Bir şehirde doğal yaşam unsurlarını görmek o şehir için önemli görülme nedenlerinden biridir. Budapeşte ise bu isteği fazlasıyla karşılayabilecek kadar doğal güzelliğe sahiptir. Gezinize Danube Nehri ile Buda ve Peşte’yi ayıran güzellikten başlayın, Margaret Adası’nı iyice gezin ve Budapeşte’nin doğal yaşam parklarında gezintiye çıkın. 

3- Yemekleri

Macaristan mutfağı hem göz hem de karın doyuran bir yemek kültürüne sahiptir ve oldukça zengin tarifleri mevcuttur. Budapeşte’ye gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken tatların başında eşsiz içi doldurulmuş ve soslu paprika biberi Paprikás, bölgenin en ünlü ulusal yemeği Gulyás/Goulash, paprika biberi ile hazırlanan bir balık çorbası olan Halászlé ve “pişi” adı ile bildiğimiz ve tadına aşına olduğumuz Lángos geliyor. 

blog

4- Rahatlatıcı Kaplıcaları

Budapeşte yer altı sıcak su kaynakları açısından oldukça zengindir ve kaplıca kültürü Roma zamanlarına kadar dayanan bir gelenektir. Öyle ki bu kaynaklar Budapeşte’ye “Kaplıca Şehri” unvanını kazandırmıştır. En bilinen, büyük ve popüler termal su kaynağı Széchenyi kaplıcasıdır ve bu kaplıca Neo-Barok stilinde yapılmıştır. Şehir, yazın havuz partileri ile de bir o kadar meşhurdur. Diğer görülmesi gereken termal havuzlar ise Gellért Kaplıcası, Király Kaplıcası, Rudas Kaplıcası, Dagaly Kaplıcası ve Dandar Kaplıcasıdır. 

5- Festivalleri

Budapeşte, başta müzik festivalleri olmak üzere yıl boyunca birçok eğlenceli ve renkli festivale ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bu festivallerin başında birçok müzik türünün olduğu Sziget gelmektedir. Yıl boyunca en çok konuşulan diğer festival ise Slipknot, Black Eyed Peas, Slash, LP, Parov Stelar gibi sanatçıların sahne aldığı Telekom Volt Festivali’dir. Bu festivallerden dolayı bizim size tavsiyemiz gitmeden önce festivalleri gidiş tarihinize göre araştırmanız. 

6- Gece Hayatı

Budapeşte, gündüzleri kendine çeken birçok güzelliğe sahip olduğu gibi güneş battıktan sonra da eğlenceli ve canlı bir gece hayatı ile kendine çeker. Rengarenk gece hayatına sahip Budapeşte, kaliteli kulüpleri, barları ile sizin bolca eğlenmenizi sağlayacaktır. Bunların dışında Budapeşte’de oldukça yaygın bot ve havuz partilerini de deneyimlemenizi öneririz.

blog