Kültür Seyahat

19 Ocak 2021
Alaçatı’da Ekolojik bir Lavanta Oteli: Vadi Alaçatı

İzmir’in derinliklerinde bir köy var uzakta ve o köyde bol lavantalı bol zeytinli, doğaya zarar vermeyen bir tesis var. İşte o tesis: Vadi Alaçatı! Kafanızı dinlemek, kendinizi doğaya bırakmak için bir yer arıyorsanız Vadi Alaçatı tam size göre bir yer. Ailecek, sevdiklerinizle ya da tek başınıza gidebileceğiniz binlerce ağacın içinde sizi yenileyecek Vadi Alaçatı birbirinden farklı özelliği ile kalpleri kazandı. 

• Vadi Alaçatı – İzmir/Alaçatı

Alaçatı’da 2015 yılında 200 dönüm alana kurulu ekolojik bir tesis bulunuyor. Kurucusu Bülent Özcan, Türkiye’nin ilk yazılım şirketin kurucularından biri ve çalıştığı süre boyunca kendini iş ortamından alıp götüren, kafasını dinlemesine yardımcı olan bir yer düşünmüş. Girişimci Bülent Özcan, 5 yıl boyunca gece gündüz çalışıp kendi gibi düşünenler için bu hayalini hayata geçirmiş. 

Lavanta ve zeytin bahçeleri içine uyanacağınız bu tesiste; doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, tavukları besleyebileceğiniz, tarladan domates, biber toplayabileceğiniz bir ortam sizi bekliyor olacak. Dilerseniz tek başınıza bu deneyimi yaşayabilirsiniz, dilerseniz de çok güzel arkadaşlıklar kurabileceğiniz bir ortam yaratabilirsiniz. Odalar Japon kültüründen aşina olduğumuz kapsül oda olarak tasarlanmış fakat oldukça geniş ve kullanışlı bungalov odalardan oluşuyor. Tesiste 40-50 misafir ağırlayabiliyorlar. Odalar maksimum 4 kişilik. Bütün odalar deniz, lavanta, zeytinlik ve bol yıldızlı gökyüzü manzarasına sahip.

blog

Tesiste yemekler tamamen organik, kendi üretimleri olan yiyecekler ile sağlanıyor ve kahvaltı dâhil fiyatlandırıyorlar. Akşam yemeği içinse A la Carte restoran mevcut. Ekolojik özelliği ile dikkat çeken Vadi Alaçatı, yiyecek olarak market ürünlerini kullanmıyor ve içme suyunu da kendi üretiyor. 200 dönüm arazide 9000’den fazla zeytin ağacı ile tesis, Alaçatı’daki en büyük plantasyona sahip. Konaklamanız boyunca tesiste olan mevsim sebzelerini ve otlarını bahçeden direkt olarak toplamakta özgür bırakılıyorsunuz.

blog

Lavantalar tesisin bir diğer özel yanı. Vadi Alaçatı’da tıbbi aromatik bitki olarak binlerce lavanta yetiştiriciliği ilk günden beri yapılıyor. Ayrıca tesis ısınma ve sıcak suyunu güneş enerjisinden elde ediyor böylece karbon ayak izi oluşturmuyor. Böylelikle de Vadi Alaçatı, tam bir çevre dostu tesis olarak hizmet veriyor.

Aktivitelerden biri olarak eski zamanlarda oldukça popüler olan açık hava sinema seçeneği bulunuyor. Burada eşinizle ya da sevgilinizle birlikte sizler için özel hazırlanmış akşam yemeğini tatlı bir randevuya dönüştürebilirsiniz. Özel sürprizlere de hazırlıklı olmanızı öneririz.

Aynı zamanda yüzmek isteyenler için havuz mevcut ve sörf denemek isteyenler için de tesiste sörf aktiviteleri mevcut. Eğer ki doğa içinde kendinizi kaybetmek ve temiz havanın tadına varmak istiyorsanız Vadi Alaçatı’ya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.