Kültür Seyahat

28 Aralık 2020
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022

Keşfe Hazır Mısınız? 

Doğusundan batısına birçok kültürü ve doğa güzelliğini barındıran Türkiye, bu yaz sizi birbirinden güzel koyları ile hem unutulmaz bir tatil hem de eşsiz bir deneyim için keşfe çağırıyor. 

Gideros Koyu 

Karadeniz’de bir yaz tatili geçirme fikri çoğumuza farklı gelebilir ama Karadeniz’in hırçın sularının durulduğu Gideros Koyu, yat keyfinin tadını çıkaranların vazgeçilmez mekânı halini aldı. Yeşilin birçok tonu ile görsel bir şölen sunan Gideros, yoğun tempodan sıkılanlar için de iyi bir alternatif olabilir. Durup biraz hayatı dinlemek isterseniz dingin suları ile Gideros’u tercih edebilir, Karadeniz’i başka bir yüzü ile tanıyabilirsiniz. Kastamonu Cide’ye 10 km uzaklıkta olan Gideros Batı Karadeniz’in saklı yüzlerinden sadece biri…

1

Turunç Pınarı Koyu 

Yaz-kış hizmet veren işletmeleri ile her mevsim ayrı güzellik sunan koya, Muğla’dan 19 km’lik bir orman yoluyla ulaşmak mümkün. Orman yolunun güzelliğinin ise koyun zarafetini tamamladığına şahit olacaksınız. Yılın yaklaşık yedi ayında denize girilen koyda doğa yürüyüşü, jeep-safari turu ve dalış yapma imkânlarına da kolaylıkla erişilebiliyor. Bu sene tatil için Marmaris’i tercih edebilir ve yedi aydan kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Kabak Koyu

Doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan Kabak Koyu’na ulaşmak için dimdik bir yokuştan yürümeniz ya da arazi aracına binmeniz gerekiyor. Koy doğasını bozmadan günümüze kadar taşıyan ender alanlarımızdan biridir. Fethiye’nin Faralya Köyü’nde bulunan Kabak Koyu görmeniz gereken yerlerinden başında geliyor.

2

Bademli Koyu

Dikili merkeze 10 km uzaklıkta konuşlanan koy, el değmemiş yerler arasında gösteriliyor. Zeytinlikleriyle meşhur olan Bademli Koyu, durgun ve temiz sularının yanı sıra kuşların cıvıltılarıyla doğaya karışıyor. Yazın en yoğun aylarında bile sakin kalmayı başarabilmiştir. Gidenlerin ise yolu muhakkak bir kez daha buraya düşer. Sıralanmış balıkçı tekneleri, temiz havası ile güneşe göz kırpan koyu göreceğiniz yerler listesine ekleyebilir, hatta bu yaz tatilinizi doğanın cömert davrandığı Bademli Koyu’nda geçirebilirsiniz. 

Çatı Koyu

Karadan ulaşımın olmadığı Çatı Koyu, Gökova Körfezi’ndeki cennet köşelerden bir tanesi. En fırtınalı zamanlarda bile sakin ve durgun denizi nedeniyle teknelerin sığındığı doğal bir liman olan Çatı Koyu, etrafında herhangi bir yapılaşma olmaması nedeniyle hala ilk günkü güzelliğini ve doğallığını koruyan nadir yerlerden.

Okluk Koyu

Onun ismini Turgut Özal ile birlikte duymuş olmanız olası, zaten çoğu yerde hala Okluk Koyu’nun ismi Turgut Özal Koyu olarak da geçiyor. Marmaris merkezden Karacasöğüt’e giden teknelere veya dolmuşlara binerek ulaşabileceğiniz koyda karnınızı doyuracağınız birkaç balık restoranı ve konaklayabileceğiniz birkaç işletme de mevcut.

Palamutbükü

Datça’nın her yeri güzel ama Palamutbükü’ne bir kez giden bir daha asla aklından çıkaramıyor. Aslında oldukça turistik bir yer olmasına karşın temizliğini ve doğallığını korumayı başarmış olan Palamutbükü’ne Datça merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşabiliyorsunuz. Bir diğer alternatif de yine Datça merkezden kalkan tekne turları. Tekneler çoğunlukla en uzun molalarını burada veriyorlar, siz de böylelikle sadece denizin değil, kalan zamanda sahilin ve çarşının da tadını çıkarabiliyorsunuz.

Delikli Koy

Bir Alaçatı ve Ilıca kadar meşhur değil belki ama Ege’nin en popüler tatil beldelerinden Çeşme’de hala sessiz sakin bir koy bulabileceğinizin kanıtı olarak orada duruyor Delikli Koy. Ulaşım biraz güç, yolun tamamını arabayla gidemiyorsunuz, bir kısmını yürümeniz gerekiyor ama tam da bu yüzden Delikli Koy’da sakinliği ve huzuru yakalayabiliyorsunuz. Üstelik sizi bekleyen sadece huzur değil, pırıl pırıl turkuaz sular ve tertemiz bir kumsal.

Ege'de daha fazlasını arayanlar, Begonviller Diyarı Bodrum için hazırladığımız özel yazımızı okuyabilir ve birbirinden güzel sahilleri keşfedebilirler.

Turla Gezmek mi Doğaçlama mı-0
Tips

Hangisi Size Daha Uygun, Turla Gezmek mi Doğaçlama mı?

Tatil planlıyorsunuz ama emin değilsiniz, turla mı gidilmeli yoksa kafanız nereye eserse doğaçlama bir şekilde mi tura çıkılmalı? Aslına bakarsanız…

Devamını Oku
Hallstatt-0
Kültür Seyahat

Kendisi Küçük, Etkisi Muazzam: Hallstatt

Hallstatt Gölü kıyısındaki büyüleyici bir Avusturya köyü olan Hallstatt, etkileyici manzarası ve zengin kültürel mirasıyla mutlaka görülmesi gereken…

Devamını Oku
Sosyal Medya Trendleri-0
Teknoloji

2022 Sosyal Medya Trendleri

Özellikle sosyal medyanın herhangi bir alanında bir iş yapıyorsanız, değişimlere karşı daima tetikte olmalısınız. Çünkü başarının formülü trendleri…

Devamını Oku