Yeme İçme

11 Kasım 2020
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2022

Her alanda zenginliğe sahip Rusya, yemek kültürü konusunda da oldukça eski ve lezzetli yemeklere sahip. Rusya, kışın sizleri soğuktan koruyacak içinizi ısıtacak yemekleri, yazın sıcağında ise sizi ferahlatan içecekleri ile oldukça mutlu olarak döneceğiniz bir mutfak kültürü bulundurmaktadır. Sizler için Rusya’nın zengin içerikli geleneksel yemeklerini derledik, gittiğiniz zaman menüde mutlaka arayıp bulmanızı tavsiye ederiz. 

blog

1-Borscht

Rus/Ukrayna mutfağı denilince aklımıza gelen ilk yiyecek Borscht oldu. Büyük ihtimalle de en popüler ve birçok yerde karşınıza çıkabilecek yiyecek, bu çorba olacaktır. Borscht, kırmızı pancar kökünden yapılır, genellikle de et, patates ve domates gibi sebzelerin bir araya gelmesiyle hazırlanır. Bu lezzetin birçok farklı yapım şekli olsa da bizim tattığımız her Borscht oldukça lezzetliydi. Genellikle bu güzel lezzet krema ile servis edilir. En güzel özelliği sıcak ya da soğuk yenilebilmesidir, böylece kış ve yaz için mükemmel bir öğün seçeneği olmaktadır. 

blog

2-Solyanka Çorbası

Çorbalardan devam ediyoruz, malum Rusya soğukları ile meşhur bir ülke. Uzun soğuklarda sizi sıcacık tutacak bir lezzet ise Solyanka Çorbası. Bu güzel lezzet taze ve sotelenmiş et ya da tavuğun, turşuluk salatalık, zeytin, domates, soğan, kapari, maydanoz ve dereotu ile harmanlanması sonrası elde edilir. Tadı oldukça güzel olan Solyanka, iyileştirici özelliğe sahip olduğu düşünülen “hasta çorbası” konsepti ile yapılan bir çorbadır. 

blog

3-Kotleti

Rusya’nın meşhur Kotleti’si, et ya da kıyma ile yapılan köftelerin bolca soğan ve çıtır ekmekler ile karıştırılması sonrası elde edilen büyük köftelerdir. Restoranlarda size balıktan yapılmış çeşitleri de tavsiye edilebilir. Bu lezzet genellikle patates püresi, makarna ya da pilav ile servis edilir.

blog

4-Pelmeni

Rus mutfağında da mantı kültürü oldukça kendi yerini yapmış bir gelenektir. Çin mantılarının aksine bu mantılar küçük yuvarlak şekilde yapılmaktadır yapımı saatler almaktadır. Bu yüzden marketlerde yapılmış ve paketlenmiş olanlarına rastlayabilirsiniz. İçleri genellikle kuzu, domuz ya da dana eti ile doldurulur ya da bu üçü karıştırılarak elde edilir. Lezzeti hamurunun inceliğinden geldiği düşünülür. Yenilirken ise her zaman ekşi krema ile servis edilir çoğu zaman ise et suyu üzerine dökülür. Gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken bir lezzet olduğunu söyleyelim. 

blog

5-Pirozhki

Pirozhki, tavada kızartılan ya da fırınlanan ufak turtalardır. İçleri ise et, balık, yumurta, patates, mantar ile doldurulur. Tatlandırmak için reçel ve süzme peynir eklenir. Bu lezzeti sokak satıcılarında çokça görebilirsiniz ya da herhangi bir fırında karşılaşabilirsiniz. Şekli değişken olsa da genellikle tatlı, üçgen örgü frizbilere benzemektedir. Başka yerlerde göremeyeceğiniz bu lezzeti mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. 

blog

6-Kholodets

Rusya’nın imza lezzetlerinden olan Kholodets’i en sona bıraktık. Görüntü açısından size çok hoş gözükmeyebilir, fakat bu geleneksel Rus yemeği oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Kholodets oldukça eski bir tariftir, insanların etlerini korumak için ürettiği lezzetlerden biridir ve Rusya’da en çok yapılan yemeklerdendir. Yapımı 7 saatten fazla sürmektedir ve yapıldıktan sonra beklemesi de bir o kadar gerekmektedir. Taze eti 7 saat boyunca sürekli olarak pişirdikten sonra küçük parçalara ayırır ve et suyun üstünde gezdirirler. Daha sonra buzdolabında 1 gece bekletilir. Rusya’nın bu imza lezzeti acı hardal ile birlikte ya da bayır turpu olarak bilinen acı bir turp türünün sosu ile servis edilir. 

Rusya’da Mutlaka Yemeniz Gereken 6 Lezzet!
Yeme İçme

Rusya’da Mutlaka Yemeniz Gereken 6 Lezzet!

Rusya, kışın sizleri soğuktan koruyacak içinizi ısıtacak yemekleri, yazın sıcağında ise sizi ferahlatan içecekleri ile oldukça mutlu olarak…

Devamını Oku
Rusya’da Mutlaka Yemeniz Gereken 6 Lezzet!
Yeme İçme

Rusya’da Mutlaka Yemeniz Gereken 6 Lezzet!

Rusya, kışın sizleri soğuktan koruyacak içinizi ısıtacak yemekleri, yazın sıcağında ise sizi ferahlatan içecekleri ile oldukça mutlu olarak…

Devamını Oku
Kulaklarımızda Çınlayan Rus Müzikleri
Kültür Seyahat

Kulaklarımızda Çınlayan Rus Müzikleri

Müzik evrensel bir olgudur ve amacı harmoniler ile belirli bir fikri veya duyguları dinleyicilerine aktarmaktır. Dili ne olduğu fark etmeksizin,…

Devamını Oku