Kültür Seyahat

4 Kasım 2020
Kulaklarımızda Çınlayan Rus Müzikleri 

Müzik evrensel bir olgudur ve amacı harmoniler ile belirli bir fikri veya duyguları dinleyicilerine aktarmaktır. Dili ne olduğu fark etmeksizin, dinlerken sizde mutluluk, üzgünlük, korku, özgürlük vb. duygular uyandırabiliyorsa o şarkı sizde bir etki bırakmış demektir. Rus müzik kültürü ise zamanla çok farklı şekillere evirildi diyebiliriz. 18. Yüzyıllardaki halk şarkıları, kilise müziklerinden; 21. yüzyıl rap, hiphop, rock ve pop şarkılarına olan müzik türlerine doğru büyük bir yolculuk gerçekleşti. Bu uzun yolculuk süresince olan bazı şarkılar aklımızda yer etti. Sizler için bu şarkılardan bir liste hazırladık. 

blog

1- Kalinka – The Red Army Choir

Hepimizin büyük ihtimalle ezbere bildiği, aklımızın bir köşesinde hep olan bu parça 1860 yılında Ivan Larionov tarafından bestelenmiştir. Saratov şehrinin tiyatro, dramatik gruplarının söylediği parça olmuştur. Daha sonralarda ise bu eser halk korosunun temel repertuvar parçası olarak eklenmiştir. 

2- Kazachok – Russian Folk Dance

Ukrayna milli dansı olarak bilinen Kazachok 16. yüzyıla kadar dayanan bir müziktir. Bu milli müziğin dansında kadın liderlik eder, erkek ise takip eder ve kadının hareketlerini taklit etmeye çalışır. Şarkı oldukça hareketli ve neşelidir. Bu şarkı, olduğunuz yerde hemen hemen herkesi hareket ettirecek bir ritme sahiptir. 

3- Nas Ne Degoniat- t.A.T.u

Bir zamanların tüm dünyaya damga vuran ikilisi Jualia Volkova ve Lena Katina, Rus müziğini 2000’li yıllarda kasıp kavuran bir ikiliydi. Gerek müzikleri gerekse sözlerinde yatan anlamları ile oldukça farklı bir pop, rock müzik grubuydu. “Nas Ne Degoniat” olarak Rusça’sını dinleyebileceğiniz bu şarkının daha sonra İngilizce “Not Gonna Get Us” olarak coverlarını yapmışlardır. Anlam olarak şarkı, iki âşık sanatçıyı kimsenin anlamamasından dolayı insanlardan kaçmalarını atlatmaktadır. Günümüzde hala etkisini sürdüren ve dinlenen bu şarkı, Rus müziği denilince akıllara gelen klasiklerden olmuştur. 

4- детство -Rauf & Faik

Günümüze doğru geldiğimizde son zamanlarda Rus müziğinde rap türünün oldukça yükseldiğini görüyoruz. Bu türün yeni çıkan Rauf ve Faik ikisinin “çocukluk” anlamına gelen детство şarkısı Spotify’da 48 Milyonu aşan dinlenme sayısı ile kulaklarda kalan bir grup oluyor. 

5- Rastafari- Santiz

İnternet üzerinde kendi şarkısını seslendirirken yayınladığı video ile ünlenen Santiz, Rastafari parçası ile birden kendini gösteren bir sanatçı oluyor. Son dönemlerde rap konusunda bir gelişme yaşayan Rusya, dünya çapında bilinen sanatçıları arasında yerini almaya başladı. 

Müzik türlerine göre kendini geliştiren Rusya geçmiş dönemlerinden gelen tarihi müziğini zamanla nasıl uyum sağladığını gördük. Geniş janralarda başarılı müzik performansları ile Rusya kendini dünyaya tanıtan bir ülke olmaya devam ediyor.