İpucu

30 Temmuz 2020
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2023

Seyahate çıkmak, çoğu insan için zorlu bir süreçtir ve bazı zamanlar bu süreci daha kolay bir hale getirmek için deneyime ihtiyaç duyarız. Deneyimli bir gezgin gibi seyahate çıkmak isteyenlere bazı ipuçları derledik.

gezgin-1.jpg

1-Her zaman yanınızda su şişesi taşıyın

Genellikle havalimanlarında su ve yiyecekler, olduğundan daha pahalıya satılır. Bu nedenden dolayı, sizlere yanınızdan asla ayırmamanız için küçük ve plastik su şişeleri taşımanızı tavsiye ediyoruz. Seyahatinizde istediğiniz zaman bu şişeleri musluklardan ya da sebillerden yeniden doldurabilirsiniz, paradan da tasarruf edebilirsiniz.

2- Uygulamalar İndirin

Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yerde nelere ihtiyacınız olabileceğini düşünün. Örneğin, kur farkını hesaplamak, online check-in yapmak, havalimanı lounge’larına girmek, çeviri yapmak ya da haritada yer bulmak için farklı uygulamalara ihtiyacınız olabilir. Her ihtiyacınıza göre telefonunuza, farklı uygulamaları bulup, kolaylıkla telefonunuza indirebilirsiniz. 

3- Pasaportunuzun Fotoğrafını ya da Fotokopisini Çekin 

Hayat değiştiren gerçek bir ipucu. Eğer ki yabancı bir ülkeyi ziyaret ettiyseniz, pasaportunuzu kaybetme korkusunu biliyor olmalısınız. Bu korkuyu aşmak için sizlere pasaportunuzun fotoğrafını çekmeyi ya da fotokopisini çıkarmayı öneririz. Bu şekilde resmi olmayan yerlerde pasaportunuzu yanınızda taşımaya gerek kalmadan rahatça gezebilirsiniz. 

4- Sadece İhtiyacınız Olan Kıyafetleri Alın ve Üst Üste Giyinin

Nereye giderseniz gidin öncelikle hava durumunu kontrol edin ve kıyafetlerinizi buna göre seçin. Seçim yaparken aynı zamanda kumaşlarına, ağırlığına ve görünümüne dikkat etmeyi de unutmayın. Size uçuş için sır vermemizi isterseniz kıyafetlerinizi kat kat giyerek bagaj hacmi kazanabileceğinizi söyleyebiliriz.

gezgin-3.jpg

5- Bir El Temizleyici Jel Edinin

İhtiyacınız olduğu her yerde ellerinizi yıkayamayabilirsiniz ve kendinizi zor durumda bulabilirsiniz. Bu gibi durumlar için kendinize bir el temizleyici almanızı mutlaka tavsiye ederiz. Seyahatiniz sürecinde hızlı bir ferahlamaya ve hijyene ihtiyacınız olduğunda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

6- Yanınıza Çoklu Priz Alın

Uluslararası gezginler için en büyük sorunlardan biri birden fazla elektronik eşyayı aynı anda şarj etmektir. Bu problemi bütün elektronik araçlarınızı aynı anda şarj edebilecek çoklu bir prizi, uluslararası adaptörünüze (bazı ülkelerde priz uçları farklı olabiliyor, gitmeden kontrol ediniz) bağlayarak çözebilirsiniz.

7- Kendi Kaleminizi Taşıyın

Küçük ama altın değerinde bir öneri daha. Ulaşım araçlarında veya gittiğiniz herhangi bir yerde karşınıza çıkacak bir form, kaleminiz olmaması halinde sizi epey sıkıntıya sokabilecek bir konu. Her zaman birilerinden isteyecek kadar şanslı olmayabilirsiniz. Üstelik yanınızda kalem-kağıt taşımak, yolculuğunuz esnasında aklınıza gelenleri not etmek ve yapılacakları listelemek için de olanak tanır.

8- El Bagajınızı Akıllıca Hazırlayın

Eğer çok sık uçak yolculuğu yapıyorsanız ve bagaj hazırlamaya çok kısa vakit ayırıyorsanız, metal eşyalarınızı çantanızdan çıkarmamanız size epey zaman kazandıracak. Bozuk para, anahtarlık, saat gibi eşyalar kontrol noktasından geçişte size sorun çıkarır, daha da kötüsü uçuşunuzu kaçırmaya kadar gider. Bunun önüne geçmek için bu tür eşyalarınızı daimi olarak bagajda taşıma alışkanlığı edinmenizde fayda var.

gezgin-2

9- Valiz Seçimini Doğru Yapın

Hazırlığımızı yaparken genellikle kullanmayacağımız bir dolu eşya götürme eğiliminde oluruz, bu bir gerçek. Ancak yanımıza aldığımız gereksiz her bir parça bizi yormaktan ve zor durumda bırakmaktan başka işe yaramaz. O yüzden hafif bir sırt çantası, mantıklı bir gezginin en ideal yol arkadaşı olacaktır. 40 litrelik çantalar, eğer hava buz gibi değilse size yeter de artar bile.

10- Mutlaka Seyahat Sigortası Yaptırın

Yabancı bir ülkede valizinizi kaybetmek, hastalanmak ya da kaza geçirmek… Kulağa korkutucu geliyor, değil mi? Acil durumların yaşanabileceğini mutlaka önceden gözeterek kendinizi ve eşyalarınızı güvenceye almakta fayda var. Çünkü deneyimlerimizden biliyoruz ki bir işin ters gideceği varsa mutlaka ters gider.

Gezginler için önerilerimizi derledik ama ilk kez uçacakları da unuttuk sanmayın. İlk Kez Uçacaklara Tavsiyeler yazımız, daha önce uçağa binmemiş olanlarınız için altın değerinde öneriler içeriyor, bizden söylemesi.

Metaverse-01
Teknoloji

Metaverse ile Tanıştığımız Yepyeni Bir Kavram: Sanal Gezginlik

Sanal dünyanın ve sanal gerçekliğin kapılarını biraz daha aralayan Metaverse, son zamanların en çok konuşulan dijital ürünlerinden biri olarak…

Devamını Oku
Havalimanlarındaki Yüz Tanıma Sistemi
Teknoloji

Havalimanlarındaki Yüz Tanıma Sistemi

Telefonlarımızdan asansörlere, hayatımızın birçok alanında kullanılan yüz tanıma sistemi havalimanlarında da yerini almaya başladı.

Devamını Oku
Turkish History explained in Five Dishes
Yeme İçme

Beş Yemek ile Türk Tarihini Anlamak

Beş yemek ile Türk mutfak kültürünü daha yakından tanımak ve yemeklerin hikayelerini öğrenmek isterseniz, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Devamını Oku