İyi Yaşam

30 Temmuz 2020
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2023

Kısa Bir Uçuşta Okunabilecek 5 Kitap

Uçak yolculukları bazı zamanlar insanı geren bir olay olabilir. Bazı havayolu şirketlerinin film listesi de sizi açmayabilir ya da film izlemek o an sizin için doğru aktivite olmayabilir. Uçuşlar aslında kendi başımıza olabildiğimiz nadir zamanlardan, eğer uzun zamandır okuyamadığınız bir kitap varsa başlamak için mükemmel bir zamanlama seçeneğidir. Bundan dolayı, bu kısa ve değerli zamanınızda bir nefeste okunabilecek kitaplardan oluşan bir yazı düzenledik.

1 - Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry

İzmir Havalimanı’ndan İstanbul’a giderken D&R’dan aldığım ilk havalimanı kitabıdır bu şaheser. 45 dakikada nasıl bittiğini bile anlayamadığınız bir şekilde sizi sürükleyecek bir kitap olacağını garanti ederiz. Genellikle herkesin mutlaka okuyacağım dediği ama bir türlü sıra gelip de okumadığı bir hikâye kitabıdır. Hikâye kitabı olduğuna bakmayın, her yaştan insana hitap edip, öğütler verecek niteliktedir.

Kitap Açıklaması

"Hoşça git," dedi tilki. "Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez." Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: "Gerçeğin mayası gözle görülmez."

2- Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşi benzerine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda "mutlak aşk" kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!

Kitap Açıklaması

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun "gönderen"inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: "Sana, beni asla tanımamış olan sana". Kadın büyük tutkusunu hep bir "bilinmeyen" olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde "taraflar" değil, sadece tek bir "taraf" vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? 

3-Yabancı - Albert Camus 

En çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan "Yabancı” eğer okumadıysanız mutlaka başlamanız gereken kitaplardan biridir. Eğer siz de içinizde birçok duygu fırtınaları yaşayan ve artık kendinize bile bazen yabancı biri olduğunuzu düşünüyorsanız belki de kendinizi tekrar bulmayı sağlayacak bu roman sizin için doğru olabilir.

Kitap Açıklaması

Ölümün egemen olduğu bir "varlık"ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi "Meursault", bir simge kahraman değildir, "adı" olmayan bir "Yabancı"dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... 

4- İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali 

Bizce yazarın en güzel eserlerindendir. Kitap detaylı bir şekilde insanın içinde yaşadığı bunalımları, kendi iç hesaplaşmalarını, kapana kısılmışlığı ve iç konuşmalarının nasıl çekiştiğini anlatan oldukça akıcı ve sürükleyici bir Sabahattin Ali romanıdır. 

Kitap Açıklaması

"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimî bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması..."

5- Dönüşüm - Franz Kafka

İlk kez 1915'te "Die Weissen Blaetter" adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka'nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

Kitap Açıklaması

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

**Seyahat temalı kitap önerilerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.**

Culture& Travel - Do Not Buy a Ticket Before Knowing These! - Flysta
Kültür Seyahat

Bunları Bilmeden Uçak Bileti Almayın!

Yapılan kısıtlamaların kalkması ile rotalarımızı tekrar planlamaya karar verdik. Kimimiz evimize geri dönüş için kimimiz seyahatini tamamlamak için…

Devamını Oku
Pilot-0
Tips

Pilot Olma Hayallerinizi Gerçeğe Taşımanız İçin 5 Öneri

Çoğumuzun çocukluk hayalidir pilot olmak ama pek azımız bunu gerçekleştirebilmişizdir. Peki her şey için çok mu geç? Kafanızdaki tüm soruların…

Devamını Oku
Kullanımı Kolay Seyahat Uygulamaları
Teknoloji

Kullanımı Kolay Seyahat Uygulamaları

Şanslıyız ki, neredeyse hepimizin elinde ihtiyaçlarımıza göre uygulamalar indirebileceğimiz akıllı telefonlar var. Sizlere yolculuklarınızda yararlı…

Devamını Oku