Kültür Seyahat

13 Eylül 2021

Güney Rusya’da Kuban Nehri boyunca uzanan Krasnodar şehri, konumu sebebiyle ticaret, kültür, endüstri olarak son derece gelişmiş güzel bir şehirdir. Yaklaşık 800,000 bin nüfusu, Çarlık zamanına ait mimarileri, restoranları, kafeleri, müzeleri, anıtları ile Krasnodar, ‘Küçük Paris’ lakabını almayı hak etmiştir. Kuzey Rusya’dan etnik ve ırk anlamında daha farklı olan bu şehri gezmek için daha birçok neden var. Gelin saklı güzellik Krasnodar şehrini daha yakından tanıyalım. 

1

Mimarisi ile Büyüleyen Alexander Nevsky Katedrali ve Büyük Katerina Anıtı

Rus Ortodoks mimarisinin en güzel örneklerinden ikisi, Krasnodar şehrindedir. Yaldızlı 5 kubbesi ve Floransa tarzı zarif pencereleri ile 1870’lerde inşa edilen Alexander Nevsky Katedrali, Prens Alexander Nevsky ile Kazak ordusunun cesaretini göklere çıkarıyor. II. Katerina’ya ithafen yapılan Büyük Katerina Anıtı ise görkemli duruşu ile ziyaretçilerini büyülemeyi başarır. 

Şehrin Kalbi Red Street 

Krasnodar’ın şehir merkezinin kalbini oluşturan ana bulvar ya Red Street ya da Krasnaya Sokağı olarak bilinir. Çeşmelerle ve heykellerle dolu olan bu cadde, karakteristik yerel evleri, kafeleri ve dükkanları ile görülmeye değer bir bulvarda yer alıyor.

Dünyanın En Lüks Stadyumu Krasnodar Arena

Hem dünyanın en lüksü olması ile hem de Türk bir firmanın inşa etmesiyle akıllarda kalan bu stadyumu eğer bir futbol meraklısıysanız görmeyi ihmal etmeyin. Özellikle meşhur F.C. Krasnodar takımının oynadığı bir maçta, bu stadyumun tadına varın ve mimarisi ile gurur duyun.

Krasnodar Tarih ve Arkeoloji Müzesi

Kafkasların en önemli müzelerinden biri olarak bilinen müze, birçok tarihi ve arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor. Zengin bir koleksiyona sahip olmasıyla ünlenen Krasnodar Tarih ve Arkeoloji Müzesi, şehirde görülmesi gereken önemli noktalardandır. 

Krasnodar’da Eğlencenin Adı Sunny Island Parkı 

Çok gezdiniz, çok yoruldunuz, artık biraz da eğlence ve dinlenme vakti. Şehrin neredeyse merkezindeki bu yeşil dünya, bisiklet, tenis ya da paintball gibi farklı spor dallarından, eğlence parkı, hayvanat bahçesi gibi çeşitli aktivitelerle dolu pek çok alternatif sunmaktadır. 

2

Lezzetli ve Farklı Krasnodar Yemekleri 

Patates, pırasa, yeşilliklerle hazırlanan balık çorbası Ukha, Blin, Blintz, Bliny olarak üç isimle bilinen geleneksel Krasnodar hamur işi yemeği, meraklıları için meşhur siyah havyar, mayalı bir içecek olan ulusal Kvas içeceği, pancarlı sığır eti ile yapılan Borsch Çorbası, şehri ziyaret edip tadılması gereken bazı lezzetlerden sayılabilir. 

Krasnodar'daki en iyi Kafkas restoranları yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Şehrin Tarihi Felitsyn Müzesi

Krasnodar’ın geçmişini yakından incelemek isteyenler için bu müze, oldukça uygun bir koleksiyon sunuyor. Göçebe kavimlerine kadar giden dikkat çekici bir arkeolojik serginin yanı sıra Kazak savaşçıları hakkında bilgiler de dahil olmak üzere pek çok tarihi bilgi, bu müzede meraklılarını bekliyor. 

Ulaşım Kolaylığı ile Gidilebilecek Krasnodar

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direk 2 saatlik bir uçuşla varılabilecek olan Krasnodar, ulaşım kolaylığı ile de tercih edilebilecek şehirlerden biridir. Ayrıca havalimanına vardıktan sonra Krasnodar şehir merkezinin sadece 12 kilometre uzaklıkta olduğunu da belirtelim.