Kültür Seyahat

23 Kasım 2020
Güney Kore Hakkında 3 Önemli Bilgi

Güney Kore gün geçtikçe popülerleşen ve ziyaretçi sayısını arttıran bir ülkedir. Gerek Türkiye ile olan kardeş durumu, gerekse dünya kültürü, dizileri ve k-pop müziği ile kendini tanıtması bizlere Kore ziyareti yapmak için tetikleyici nedenler olmuştur. Eğer Güney Kore’ye gitmek istiyorsanız ya da yakın bir zamanda ziyaret edecekseniz sizler için aklınızda bulunması gereken 3 bilgiyi derledik. 

1-Toplu Taşıma

En önemli noktalardan biri olan toplu taşıma Güney Kore’de çok uygun, güvenli ve çok geniş bir ağa sahiptir. Metrolar en fazla kullanılan toplu taşıma aracı olarak kullanılmaktadır, bunların dışında feribotlar, otobüsler ve trenler ile gelişmiş bir ağa sahiptir. 

Taksiler konusunda ise farklı bir sistemleri vardır. Yollarda görebileceğiniz iki renk taksi çeşidi vardır. Beyaz ya da gri görünümde olanlar yeni başlayan sürücülerin kullandığı ve normal fiyatlandırmanın yapıldığı taksilerdir. Buna karşın, siyah renkli taksiler ise en kısa sürede ulaştıran, deneyimli şoförlere sahip VIP taksilerdir. Fiyatlandırma açısından biraz daha pahalı olabilirler ama genel olarak uygun bir ücretlendirmeye sahiptirler. 

blog

2-Konfüçyüs Ahlak Değerleri 

Geleneklerine bağlı ve Konfüçyüs ahlak anlayışları ile Kore toplumuna yön veren değerlere sahiplerdir. Bu değerler aile bireylerine, arkadaşlara, sevgiliye, meslektaşlara, komşulara ve yabancılara karşı olan davranış ve görgü kurallarını içerir. Kısaca geleneklerine bağlı bir millet diyebiliriz örnek vermek gerekirse, büyüklere kibar ve dikkatli konuşmak, misafirlikte ikram edilen bir içeceği geri çevirmemek, hediye almak, aldığınız hediyeyi iki elle açmanız, otobüste sizden büyüklere yer vermek vb.

Dahası birbirlerine olan hitap şekilleri bile bize bu değer anlayışını açıkça göstermektedir. Örneğin, kadınların kendinden büyük erkeklere oppa, kadınlara unnie; erkeklerin kendinden büyük erkeklere hyun, kadınlara ise noona olarak seslenmeleri gerekir. Bu geleneksel yapısı ve saygısı Kore kültürünü bu kadar tanınmış ve suç oranının en düşük olduğu ülkelerin arasına sokan nedenlerin başında gelmektedir. 

blog

3-Yemek Kültürü

Mutfak kültürü oldukça geniş ve lezzetlidir. Yemeklerinin demirbaşlarından biri tohumlar, tahıllar ve tanelerdir. Sebze mutfaklarının oldukça vazgeçilmez bir parçasıdır, et yemeklerinin yanlarında da sebze ya da kimchi (lahana turşusu) gibi sebzeler tüketilir. Et ise oldukça popüler bir yemektir. Öyle ki, tüm dünyaya yayılan Kore Barbekü Kültürü (Korean Barbecue) ve meşhur Bulgogi gibi et yemekleri ile damaklara şenlik ve bağımlılık yaratır. Etlerinin tatları biraz şekerlidir ve ince dilimlenmiş olarak servis edilir. 

Yerli içkileri soju ise mutlaka barbekü ile denemeniz gereken bir içkidir, ücret olarak “sudan ucuz” diyebileceğimiz bir fiyata sahiptir. 

Restoranda ise garsona seslenmek yaygın bir yöntemdir, garsonun sizi görmesini beklemenize gerek yoktur aynı zamanda bahşiş diğer ülkelerdeki gibi zorunlu değildir.

Görgü kuralı olarak;

-Masada büyükler yemeğe başlamadan yemeğe başlanması,

-Choptickslerinizi yemeğe saplamanız, 

-İkram edilen bir yemeği geri çevirmeniz, 

-Kâse elinizde yemeniz ve yemekten sonra teşekkür etmemeniz hoş karşılanmayan bazı durumlardır.