Yeme İçme

20 Ekim 2020
Suşi Hakkında İlginç Bilgiler

Kültürlerarası ilişkilerin bu kadar yoğun olduğu zamanlarda ülkelerin genellikle tek bir yemekle ya da özellikle ilişkilendiriliyor olmaları ilginç bir durum. Her ülke ve kültürün mutfak kültürü zengin olsa da bir özel lezzet ön plana çıkıyor ve ünleniyor. Japonya’da suşi, İtalya’da pizza, Türkiye’de ise kebap… Bu genel kabul tüm bu yemeklerin bilinen özeliklerinden fazla bilinmeyen yönleri olduğu gerçeğini de gizliyor. Gelin, Japon mutfağının vazgeçilmezi ve dünyada en ünlü yiyeceklerden suşi hakkında bilinmeyenlere bir göz atalım.

blog

1-Suşi aslında Japonya kökenli bir yemek değil

Bugün en çok Japonya ile özdeşleştirilse de suşi aslında Güneydoğu Asya çıkışlı bir yiyecek. Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Çin gibi ülkelerden geçen Mekong Nehri kenarlarında bundan 4 bin yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyor. Daha sonra Çin’e ve oradan da 8’inci yüzyılda Japonya’ya geçtiği düşünülen suşinin Çin kayıtlarında ilk olarak geçmesi ise MÖ 2’inci yüzyılda olmuş. Bugün bildiğimiz modern suşinin mucidi ise 19’uncu yüzyılın ilk yarısında Tokyo’da yaşayan Japon şef Hanaya Yohei.

2-Suşi aslında elle yeniyor

Uzakdoğu kökenli yemeklerin neredeyse hepsi yemek çubuklarıyla yeniyor. Asya mutfağını bu kadar ayrıcalıklı kılan da bu durum oluyor. Kendinizi başka bir kültüre, başka bir gruba ait hissediyorsunuz. Fakat, bu ülkelerde durum her zaman bu değil. Suşi Japonya’da daha ziyade elle yenen bir yemek. Yemek çubukları sadece saşimi, yani et parçaları yenirken kullanılıyor. Pirincin üstünde gelen ve nigiri denen balık parçası da çubuklarla değil elle yeniyor. Nigiri için ipucu ise yerken ters çevirmek ve taze et kısmının dil üzerine gelmesine dikkat etmek, zira tat noktasında hassas olmanız bekleniyor.

3-Geleneksel Japon ustaların şef olması yıllar sürüyor

Japonların geleneklerine bağlılıkları ve ilginçlikleri dünyaca ünlü. Mutfaklarında da durum farklı değil. Eskiden bir suşi ustasının şef olması, yani kendi suşisini hazırlayacak seviyeye gelmesi için alması gereken eğitim 10 seneymiş. Evet, tam 10 sene. Günümüzde bu süre 2 yıla düşmüş fakat yine de oldukça uzun bir süre ve suşinin her aşamasındaki dikkati, özeni ve sanatkârlığı gözler önüne seriyor. Zira farklı pişirme yöntemleri ve kullanılan malzemelerin yanı sıra suşinin sunumu da Japonya’da çok önemli.

4- İmparatorun yemesi yasak olan tek şey Fungu

Dünyada en ünlü saşimi türü fungu, yani balon balığından elde edilen et. Üzerine en çok yazılan ve video çekilen de muhtemelen bu saşimi türüdür. Zira bu balık türü oldukça çok miktarda zehir barındırıyor ve o zehirden kaçınmak büyük bir ustalık gerektiriyor. Bir fungu ustası olmak için Japonya’da yoğun bir eğitimden ve ruhsat sürecinden geçmeniz gerekiyor, aynı zamanda da hazırladığınız yemeği yemeniz. Yüzyıllar boyunca Japon imparatorlarına yasak olan tek yemek, içerdiği riskten dolayı fungu olmuş. İmparatorlar bu yemeği doğum günlerinde bile yiyemiyorlar. Onlar için üzücü bir durum olsa gerek.