Teknoloji

2 Nisan 2021

Yeni seyahat trendleri turizm sektörünü ve alışkanlıklarımızı hızla değiştiriyor. Ulaşım araçlarındaki gelişmeler ise seyahat sektörünü gelecekte daha radikal biçimde değiştirecek bir dönüşümün habercisi. Evet, uzaya seyahatten bahsediyoruz. 

İnsanların merak duygusunu en çok çeken yer her zaman uzay oldu. Gökyüzünde gördüğümüz ve bir zamanlar neleri barındırdığını pek bilmediğimiz hem ışıklı hem karanlık yer hakkında bilgimiz gittikçe arttı ama yine de uzay ulaşılmaz kaldı. Mitolojilerde tanrılar gökte düşünüldü, insanlar Güneş’e ulaşmak için kanatlar icat eden kahramanlar yarattı. Uçakların icadıyla seyahat anlayışında yaşanan değişiklik uzay araştırmalarını da değiştirdi.
1961 yılında Sovyet kozmonot Yuri Gagarin bu araştırmalar sonucu uzaya çıkan ilk insan oldu. 1969 yılında Apollo 11 mürettebatı ise Ay’a ayak basan ilk insanlardı. O günden bu yana uzaya seyahat her zaman uzay araştırmalarının bir parçası oldu ve yaklaşık 600 insan uzaya çıktı. Bu görece az bir sayı gibi görünse de son zamanlarda yaşanan gelişmeler bu sayının hızla artacağını gösteriyor.

1

Sayının görece az kalması, uzaya seyahatin maliyetiyle ilgili.Bugüne kadar uzayda bulunan insanların büyük bir kısmı astronotlardı ama son yıllarda bu oran hızla sivil seyyahlar lehine değişiyor. Son yıllarda SpaceX’ten NASA’ya, Virgin Galactic’ten Space Adventures grubuna kadar birçok şirket uzayı turizme açabilmek için adımlar atıyor. Şu anda bu seyahatlerin maliyeti astronomik düzeyde olduğu için uzaya ancak ultra zengin insanlar çıkabiliyor. Örneğin, uzayda birkaç hafta kalan Kanadalı milyarder Guy Laliberté bu seyahat için 35 milyon dolar ödemişti.
Özellikle Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in başarıları bu durumu değiştiriyor gibi. Farklı gezegenlere seyahatten oralarda koloni kurulması gibi konular artık sadece bir hayal veya bilimkurgu filminin konusu değil. Özellikle 3D printer teknolojisinde yaşanan gelişmeler şu anda kendi kendini oluşturabilecek yazıcılar üzerine odaklanmış durumda. Bu sayede Mars’a gönderilecek bir yazıcı başka yazıcılar oluşturarak insan desteğine ihtiyaç duymadan koloni oluşturabilecek. Uygun ortam olduktan sonra da insanlar oraya yerleşebilir. İnanılmaz değil mi?

Uzaya seyahat artık bugünün ve geleceğin bir parçası. Güneş, kum ve denizden oluşan klasik seyahat anlayışı yeni seyahat trendleriyle nasıl değişime uğradıysa daha ilginç bir dönüşüm de kapımızda. Jetgiller’den ve bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz yolculuklar bizi bekliyor. Mars’a bir bilet lütfen!

2