Yeme İçme

25 Eylül 2020
New York - Bir Şehir 5 Pastane

Dünyanın muhtemelen en kozmopolit şehri olan New York, kuşkusuz dünyanın en çok merak edilen yerlerinden biri. Gitmeseniz bile filmlerden ve televizyon programlarından dolayı dünyanın en iyi yemeklerini, en çeşitli eğlencelerini ve en ilginç kokteyllerini orada bulabileceğinizi bilirsiniz. Hangi alanda olursa olsun New York, dünyanın en ünlü mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de değişik tatlılar peşinde koşuyorsanız buyurun New York’un en güzel pastanelerine.

Breads Bakery’de Babka

Eğer sizin için de Seinfeld televizyonun unutulmaz karakterlerinden biriyse Babka tatlısını biliyorsunuz demektir. Dizinin 5’inci sezonunun 13’üncü bölümü çikolatalı ve tarçınlı bu geleneksel Yahudi tatlısına ayrılmıştı. Bu tatlıyı merak ediyorsanız çeşit çeşit babka barındıran Breads Bakery’i ziyaret edebilirsiniz. Başka tatlar da var ama bu babka tatlılarını denemenizi öneririz. Bu eşsiz pastaneye gittiğinizde tatlınızın yanına içecek olarak espresso ve sıcak süt ile hazırlanan cortado söylemeyi unutmayın.

Recolte Bakery’de Brioche

Manhattan bölgesini ziyaret ediyorsanız Recolte Bakery’e mutlaka uğramalısınız. Dünyanın farklı yörelerinden lezzetleri bir araya getiren bu pastane, tariflerin tamamını Japon unuyla hazırladığı için çok daha hafif ve lezzetli tatlılar üretiyor. Fransız usulü brioche’den yükselen tereyağı kokusu, üzerindeki çilek ya da meyve görüntüsü insana New York’taki en güzel tecrübelerden birini yaşatıyor. Bu pastanenin turtaları da inanılmaz lezzetli. 

The French Workshop

Fransız tatlılarını seviyorsanız Queens bölgesinde The French Workshop’ta bir mola verebilirsiniz. Baba ve oğulun birlikte işlettiği bu pastane, New York’ta farklı ülkelerin tatlılarının en lezzetli olanlarını bulabileceğinizi kanıtlıyor. Armutlu tart yani Bourdaloue, dükkânın genel olarak en çok satılan tatlısı. Ekler ve çikolatalı tatlılar da çok satanlar listesinde. Bizim tavsiyemiz ise kıtır kıtır araları ve ağızda eriyen kremiyle milföy tatlısı. 

Burrow’da Muzlu Tart

Bir binanın içine saklandığı için gözden kaçırabileceğiniz Burrow, keşfedildiğinde ise terk etmesi bir hayli zor bir pastane. Bu özentiden uzak mekânda sinyal pek çekmediği için telefonunuzu bir yere bırakıp içerdeki koku ve ağzınızın içindeki lezzet şöleniyle meşgul olabilirsiniz. Sabahları oldukça geniş ve lezzetli kahvaltılık seçenekleri sunan pastanenin muzlu tartları ise çok başarılı. Hafif, gayet dengeli ve kalıcı tadı ile size Burrow’un muzlu tartları New York’u mükemmel özetliyor.

Mah Ze Dahr’de donut

Her Holywood filminin olmazsa olmazı olan donut, Amerikan hayat stiline dair en bilinen yiyecek belki de. Belki de pizzadır, kim bilir. Ama burada sözü geçen donut biraz farklı. Brioche hamurundan yapılıyor, içine bol bol vanilya kreması konuluyor ve en sonunda vanilya çekirdekleriyle karıştırılmış şekere bandırılıyor. Cennetten çıkma bir tat. Ekleyelim, donut’ın ortasındaki boşluğu da dolduruyorlar. Biraz değişik yani. New York böyle bir yer.