Kültür Seyahat

7 Eylül 2020
Dünyanın En Yüksek Binası: Burc Halife

Kafanızı yukarı kaldırıp asla bitmeyecekmiş, sanki bulutlara değiyormuş gibi hissettiren bir bina hayal edin. İşte o Burc Halife! Dubai’nin simgesi olan Burc Halife 2010’dan beri dünyanın en yüksek binası olma unvanını elinde tutuyor. Binanın uzunluğu ise hem görenleri hem de duyanları şaşırtacak derecede. Bina tam olarak 829,8 metre ve kullanılabilir kat sayısı 160. Burc Halife’ye çıkıp Dubai’ye kuş bakışı bakmak istiyorsanız önce bu yazıya bir göz atın deriz

Gökyüzüne Çıkmak İçin Bilet

Burc Halife’ye çıkıp, manzarayı seyretmek istiyorsanız tabii ki önce bilet almanız gerekmekte. Bileti hem online olarak hem de Dubai Mall’daki bilet yerlerinde alabilirsiniz. Eğer biletleri Dubai Mall’dan alacaksanız uzun bir kuyruğa, biletlerin bitme ihtimaline ve online satışa göre biletlerin daha pahalı olmasına hazırlıklı olmalısınız. Bizim size tavsiyemiz ise biletleri online olarak almanız. Çünkü hem sıra beklememiş olacaksınız hem de daha uygun fiyata alma imkânınız olacak. Bilet fiyatları çıkmak istediğiniz kata ve gittiğiniz güne göre değişiklik göstermekte. Bilet fiyatlarını kendi resmi sitelerinden bakabilirsiniz.

Ne Kadar Yükseğe Çıkıyoruz?

Onlinedan ya da mağazalarından bilet aldınız, peki hangi bileti tercih ettiniz? Seyir terası için size sunulan 2 seçenek var. İlk bilet ‘At the Top’ bileti. Bu bilet ile 124’üncü ve 125’inci katlara ziyaret edebilirsiniz. Belki en tepe değil ama manzaranın tadına hem içeride hem de dışarıda bulunan alanda varabilirsiniz. İkinci bilet ise ‘At the Top SKY’. SKY bileti size 148’inci katın kapısın açıyor. Bu bilet ile 148’inci katta Arap kahvesi gibi ekstra ikramlarla manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Aynı zamanda SKY bileti aldıysanız daha sonra 125’inci katı da ziyaret edebiliyorsunuz. 

Eşsiz Manzarası ile 125’inci Kat

Biletler alındı, sıralar beklenildi ve dünyanın en hızlı asansörüne binip 125’inci kata geldiniz. Peki sizi ne bekliyor? Asansörden çıktığınız gibi sizi boydan boya cam olan bir alan ve eşsiz bir manzara karşılıyor. 125’inci katta manzaranın keyfini çıkarttıktan ve bol bol fotoğraf çekildikten sonra 124’üncü kata inip dışarıdaki izleme alanına da göz atabilirsiniz. 

En Tepenin Biraz Altı 148’inci Kat

Asansörle 125’inci kata geldiniz ama daha yukarı çıkmak istiyorsunuz o zaman bir tane daha asansöre binip sizi 148’inci kata çıkartıyorlar. 148’inci kat 125’inci kattaki kadar geniş bir alana sahip değil belki ama koltukları ve ikramlar ile daha konforlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda sadece 45 dakika durabiliyorsunuz ama üzülmeyin manzaranın keyfini çıkartamadıysanız 125’inci kata gidip istediğiniz kadar fotoğraf çekilip, manzarayı seyredebilirsiniz.

Bol manzaralı ve bol fotoğraflı bir seyahat diliyoruz!