Kültür Seyahat

26 Kasım 2020
Ülkelerdeki İlginç Heykeller

Her ülkenin simgesi haline gelmiş bir yapıtı vardır. Örneğin; Eyfel Kulesi denildiğin zaman Fransa, Özgürlük Anıtı denildiğinde Amerika, Pisa Kulesi’ni gördüğümüz zaman İtalya’nın aklımıza gelmesi gibi. Ancak; bu herkesin bildiği yapıların dışında turistlerin ilgisini çeken, kimi zaman küçük kimi zaman da kocaman heykeller de bulunmakta. Bu yazımızda sizin için dünyanın dört bir yanında bulunan 5 ilginç heykeli derledik. İyi okumalar!

blog

1-Dışarı Asılı Adam- Prag/Çekya

İlk bakışta görenleri korkuya düşürse de bu sadece Sigmund Freud’un apartmandan asılmış bir heykeli. Prag Eski Meydan’da bulunan bu heykel, 1996 yılında David Cerny tarafından tasarlanmış. Heykele iki farklı anlam yüklemişler. Birincisi, Sigmund Freud’un 20. yy. entelektüelliğini sorguladığını söylerken, ikincisi Freud’un hayatı boyunca yaşadığı sorunların somutlaştırılmış hali olduğunu savunmakta.

blog

2-GEZGİNLER- MARSİLYA/FRANSA

Gezginler, Fransız artist Bruno Catalano tarafından yapılan yarısı boş insan heykelleridir.  Heykeller, 2013 yılında Marsilya’nın Avrupa Kültür Başkenti oluşundan sonra gösterime sunulmuş. Heykellerin eksik kısımları onları kusurlu gibi gösterse de aslında heykellerin olağanüstü ve eşsiz olmasının sebebi o boşluklar. Boşlukların anlamı ise; ‘Acaba gezginler bir şeyleri mi özlüyor?’ ya da ‘Gezginler arkalarında bir şey mi bıraktılar?’ diye yorumlanabilir. Heykellerin 10 tanesi Marsilya Liman’ında sergilenmiş, daha fazlasını Bruno Catalano’nun kendi sitesinde bulabilirsiniz. Ayrıca, heykeller sadece Marsilya’da değil Paris, Venedik gibi birçok farklı şehirlerde de sergilenmiş.  

blog

3-Cumil- Bratislava/Slovakya

Cumil heykeli, rögar kapağından kafasını çıkarmış ve gülen gözlerle etrafını seyreden bir kanalizasyon işçisidir. Cumil’in 2 farklı hikayesi bulunmakta. İlki; 1805 yılında gerçekleşen istiladan sonra kurulan yeni şehri anlatırken ikincisi biraz daha yüzünüzü güldürecek bir hikâye. Hikâye, Cumil’in rögar kapağından kafasını çıkararak Slovak kızları gözetlediğini söylemekte. Hatta Cumil’in anlamı gözcü olduğu için ona bu ismi vermişler. 

blog

4-Somon Balığı- Portland/ABD

Somon Balığı, Keith Jellum tarafından yapılmış bir dış mekân heykelidir. Heykel 3,4 metre uzunluğunda, elle dövülmüş tuğlalar içinde yüzmeye çalışan bir somon balığıdır. Heykel ve konumunun uyumu ise muazzamdır. Heykel Somon Sokak’ta, balık restoranının üstünde bulunuyor. 

blog

5-Hippo(Su Aygırı)- Taipei/Tayvan

Hippo Heykeli, Taipei Hayvanat Bahçesinde bulunan, su aygırlarının yarısı yerin altında gibi gözüken heykellerdir. Bu heykel, Boredpanda sitesinde dünyanın en yaratıcı 25 heykelinden biri seçilmiş. Heykel fikri, hayvanat bahçesinin eski müdürü olan Chen-Pao Chung’dan çıkmış. Afrika Hayvanları bölümünü bitirirken böyle bir fikir gelmiş aklına ve bir anda hayvanat bahçesini simgesi olmuş.