Kültür Seyahat

7 Eylül 2020
Dünyanın Bir Ucu Avustralya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avustralya birçoğumuz için dünyanın öbür ucu tanımının karşılığı. Uzun uçuşlar, bitmek bilmeyen aktarmalar ve beklemeler derken 24 saat veya daha fazla bir yolculuk serüveni başlıyor. Gitmek gözümüzü korkutsa bile Avustralya’nın bu yolculuğa değeceğine eminiz. Bu kadar uzak bir yerin tabii ki bizden daha farklı kültürleri, gelenekleri var. Bu farklılıkları gitmeden öğrenmeniz için en önemli 5 maddeyi sizin için derledik.  İyi okumalar!

1- Aussies tip bırakmıyor!

Her ne kadar birçok ülkede tip bırakmamak hoş karşılanmasa da Avustralya’da tip bırakmak diye bir şey yok. Avustralya’da bütün servis ücretleri fişe eklenmiş bir şekilde geliyor. Bu yüzden ekstra bir tip bırakmanıza gerek yok ama eğer bırakmak istiyorsanız da servisin kalitesine göre siz ne kadar istiyorsanız bırakabilirsiniz. 

2- Avustralya’da Güneşin Şakası Yok

Avustralya’ya kadar gidip o muhteşem sahillerine uğramadan dönmek istemeyeceğinizi tahmin ediyoruz. Ancak gitmeden bilmeniz gerekiyor ki Avustralya’da güneş çok kuvvetli eğer cildinizin ve sağlığınızın zarar görmesini istemiyorsanız güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmamalısınız. 

3- Avustralya Büyük Bir Yer

O kadar yol gitmişken Avustralya’nın her yerini görmek isteyebilirsiniz. Fakat Avustralya’da birçok Avrupa ülkesi gibi şehirler arası yolculuk yapmak çok kolay değil. Şehirler arası yolculuk yapmak istiyorsanız, zamanınız az ve tatilinizi yolda geçirmek istemiyorsanız uçakla yolculuk etmenizi ve gitmeden çok iyi bir yolculuk planlaması yapmanız daha verimli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

4- Para Harcamaya Hazır Olun

Avustralya’nın bütçe dostu bir ülke olduğu söylenemez. Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığı zaman birçok ürün Avustralya’da daha pahalıdır. Özellikle de sigara. Eğer sigara içen biriyseniz yanınızda ekstra paket götürmenizde fayda var. Daha az para harcamanız için bir diğer tavsiyelerimiz ise yemeğinizi evde kendinizin yapması, suyunuzu evde doldurup dışarı çıkmanız ve alışverişinizi pazarlardan yapmanız.

 

 5- Bayraklar Arasında Yüzün

 Yüzmeyi çok iyi bildiğinizi ve buna gerek olmadığını düşünebilirsiniz ancak durum o kadar basit değil. Avusturalya sularında köpek balığı bulunduğunu duymuşsunuzdur ve eğer karşılaşmak istemiyorsanız bayraklar ile sınırlandırılmış alanda yüzmelisiniz. Ayrıca eğer bayraklı alanda yüzerseniz başınıza bir şey gelmesi durumunda can kurtaranların görmesi ve müdahale etmesi daha kolay ve erken olacaktır.