Kültür Seyahat

19 Nisan 2022

Çocukların gözünden şehri keşfetmeye ne dersiniz? Çocukların sosyal ve zihinsel gelişimlerini destekleyen tonlarca aktivite, gezi ve eğlence merkezleri vardır. Bazen bir müze, bazen bir akvaryum. Hafta sonu veya tatillerde çocuğunuzla nereye gitsek diye düşünüyorsanız, çocukların eğlenceli bir vakit geçirmesini sağlayan aktivite alanlarını sizler için hazırladık.

İstanbul Akvaryum

Çocuğunuzla su altın dünyasında bir gün geçirebileceğiniz İstanbul Akvaryum, İstanbul Florya’da konumlanan Aqua Florya AVM’de bulunur. Burada çocuğunuzun su altı dünyasını keşfedebileceği 64 akvaryum yer alır. Bu akvaryumlarda 1500’den fazla çeşit, 15 bin adet kara ve deniz canlısı bulunur.

Akvaryum.jpg

Dünyanın farklı temalarını konu alan 16 adet tematik alan yer alır. Yeni nesil teknolojilerinin kullanıldığı akvaryum alanında köpek balıklarıyla dalış aktivitesi, 5D simülasyon helikopter turu, 5D sinema gibi çeşitli aktiviteler bulunur.

Miniatürk

Türkiye’nin mini parkı olan Miniatürk, İstanbul’un Sütlüce bölgesinin Haliç kıyısında yer alır. Anadolu ve İstanbul eserleri olmak üzere iki bölümden oluşur. Ülkemizde yer alan önemli tarihi yapıların minyatür halini burada görebilirsiniz.

Alanın içinde amfi tiyatro, oyun alanları, küçük alışveriş merkezleri ve havuz yer alır. Verilen bilgi kartlarının barkotlarını okutarak eserlerin sesli anlatımını dinleyebilirsiniz. Hareketli tren ile Miniatürk alanını gezebilir, kumandalı tekne yarışı gibi eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz.

Legoland İstanbul

Türkiye’de açılan ilk Legoland Discovery Center olarak bilinen Legoland, çocuklara harika bir dünya sunar. 3.000 metre karelik bir alana yayılan Legoland’ın içerisinde lego hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Legoland.jpg

Çocuğunuzla kendi lego karakterlerinizi yaratabilir, lazer oyunlarına katılabilirsiniz. Çeşitli lego havuzlarının yer aldığı Legoland’da dünyaya ve ülkemize legoların gözünden bakabileceğiniz Miniland gezisine katılabilirsiniz. Burada tüm ülkelerin legolardan yapılmış halini görebilirsiniz. Farklı bölümlerin yer aldığı bu lego alanında araba yarışı gibi aktivitelere katılabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’un Haliç kıyısı Hasköy semtinde geniş bir alana kurulu Rahmi Koç Müzesi, Tarihi Lengerhane binası, tarihi Hasköy tersanesi ve Açık hava sergileme alanı ile üç bölümden oluşur. Çocuğunuzla birlikte sizi zaman yolculuğuna çıkaran klasik otomobillerden, mekanik motor ve beyaz eşyalara, devasa ebatlarda bulunan vinçler ve uçaklara kadar, binlerce parça yer alır.

Lengerhane binasında yer alan keşif küresinin geniş tavanına yansıtılan kısmında dünyamız ve uzay hakkında bilgiler edinebileceğiniz filmi izleyebilir, maket trenler, uçaklar, gemiler, itfaiye kamyonları, klasik arabalar, otobüslerin yer aldığı açık alanları ve denizaltı ortamını görebileceğiniz Fenerbahçe gemisini ziyaret edebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

İstanbul’un Anadolu yakası Göztepe’de yer alan Oyuncak Müzesi, antika oyuncak koleksiyonlarından oluşur. Müzede denizaltı kahramanlarının oyuncak figürleri, Kızılderili ve kovboylar, kendi hatıra paranızı yapabileceğiniz para yapma makinaları, sevilen çizgi karakterler, farklı temalarda bebek evleri, tren vagonları, tahtadan, demirden ve kumaştan yapılma oyuncaklar yer alır. Hem çocuklara hem büyüklere hitap eden bu müzede hafta sonları çocuğunuzun hayal gücüne dokunan çeşitli atölyeler, etkinlikler ve eğitimler düzenlenir.

Jurassic Land

İstanbul Bayrampaşa Forum İstanbul AVM’de bulunan Jurassic Land, Avrupa’nın en büyük temalı dinozor parkı olarak yer alır. Çocukların bu zaman yolculuğunda eğlenceli vakit geçirebileceği Jurassic Land’da kendinizi bir fantastik bir yolculuktaymış gibi hissedebilirsiniz.

jurassic.jpg

Alanda çeşitli dinozor iskeletleri, kuluçka üniteleri, kazı alanı, dinozor adası, bilim merkezleri ve oyun alanları yer alır. Bilim merkezinde rehber eşliğinde 4D sinemada dinozorlar dünyasını keşfedebilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kazı alanında çocuğunuz rehber eşliğinde arkeolojik kazı yapabilir, oyun alanında lazer silahları ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul İllüzyon Müzesi

Çocuklarınıza eğlenceli ve heyecanlı bir yolculuk sunan İstanbul İllüzyon Müzesi Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Narmanlı Han’ın içerisinde yer alır. Anadolu yakasındaki şubesi ise Emaar Square Mall’ın içerisinde yer alır. Müzede dünyaya görüş şeklinizi değiştirecek farklı konseptte alanlar yer alır.

Vortex Tüneli, Sonsuzluk Odası, Tepetaklak Oda, Ames Odası, Klon Masa, Tabaktaki Kafa, Karmaşık Silindir, Kaleydoskop, Beuchet Sandalyesi İllüzyonu, Rubin’in Vazosu, Fotoğraf İllüzyonları ve Akıllı Oyun Odası yer alır. Bu eğlenceli numaraların yer aldığı odalarda çocuğunuzla birlikte sürükleyici ve eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Vialand Lunapark (İsfanbul)

Yerli Disneyland olarak bilinen Vialand Lunapark (İsfanbul) İstanbul Eyüp’te yer alır. Türkiye’nin ilk tema parkı olma özelliğine sahip İsfanbul'da büyük, küçük herkes eğlenceli bir vakit geçirebilir.

Alanda yirmiden fazla eğlence ünitesi bulunur. Üniteler arasında yükseldiği yerden 110 km hızı aşan Nefeskesen treni, 50 m yükseklikten bir anda boşluğa bırakan Adalet Kulesi, 1453 yılı fetih zamanına götüren Fatih’in Rüyası, 15 metre yükseklikten ansızın küçük bir gölete bırakarak ıslanabileceğiniz Viking ve 9 kişilik botlarla çılgın bir yolculuk yapacağınız Çılgın Nehir üniteleri gibi daha pek çok farklı eğlence üniteleri yer alır.

İsfanbul.jpg

Nefeskesen dışında 30 metre yüksekliğinde 80 km hıza ulaşan Maceraperest trenini deneyebilirsiniz. 160 metre uzunluğundaki Minik Kaşifler tüneline girerek farklı kültürleri öğrenebilir, eğlenceli anlar geçirebilirsiniz.

Kulaklıklar Her Yerde
Teknoloji

En Pahalısından En Havalısına: Kulaklıklar Her Yerde

Kulaklıklar hayatımızı ele geçirmiş durumda. Sabah işe giderken toplu taşıma araçlarında, açık ofis düzenindeki işyerinde, akşamüstü sporda, evde…

Devamını Oku
esnaf-0
Yeme İçme

İstanbul’un En İyi Esnaf Lokantaları

Bir şehri en güzel esnaf lokantalarını tanıyarak anlarsınız derler... İstanbulluların bile belki isimlerini bilmedikleri esnaf lokantaları, bir…

Devamını Oku
Kültür Sanat Eylül-0
Kültür Seyahat

Eylül Ayı İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

Yaz ayından sonbahara geçiş döneminde birçok insan eğlenebileceği aktiviteler arıyor. Bu arayışlar nezdinde birçok farklı tiyatro, festival, konser…

Devamını Oku