Kültür Seyahat

5 Nisan 2022

Sinemaseverlerin heyecanla beklediği 41. İstanbul Film Festivali 8- 19 Nisan tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 12 gün sürecek olan festivalde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmi yarışacak.

Türkiye’nin en büyük uluslararası sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, yeniden sinemalara dönerek kült eserlerin, usta yönetmenlerin, yeni keşiflerin aralarında olduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden gösterime girerek festival takipçileriyle buluşacak. Bilet satışları 1 Nisan’da başlayacak olan festival maratonunda, gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla sohbetler, konserler ve özel etkinlikler gerçekleştirilecek.

İF-1

Festival Programına Dair Detaylar

41. yaşını kutlayacak olan İstanbul Film Festivali'nin açılışını, dünya prömiyerini Şubat 2022'de Berlin Film Festivali’nde yapan ve En İyi Başrol Performansı (Meltem Kaptan), En İyi Senaryo, Sanat Sinemaları Birliği Ödülü kazanan Rabiye Kurnaz George W. Bush'a Karşı filmi yapacak.

Her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan ortak yapım, eğitim, networking platformu ve Anadolu Efes’in ana destekçisiKöprüde Buluşmalar, 14-15-16 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. 

41. İstanbul Film Festivali’nin Dünden Bugüne Türk Klasikleri” bölümü kapsamında, Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni Cahide Sonku’nun yapımcılığını üstlendiği ve Zeki Müren’in başrollerini paylaştığı 1953 yapımı “Beklenen Şarkı” yenilenmiş kopyasıyla yeniden beyazperdede izleyiciyi le buluşacak.

İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı 8 Nisan’da başlayacak. Uluslararası Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışmalarının kazananları ile FIPRESCI, Seyfi Teoman İlk Film Ödülü ve Genç Usta Ödülü’nü kazanan filmler, festivalin 19 Nisan Salı akşamı yapılacak kapanış ve düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Festivalin geleneksel bölümlerinden olan genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmlerin yer aldığı Genç Ustalar bölümünde yer alan filmler, bu yıl ilk kez festivalde İstanbul’da ikâmet eden 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinin yer aldığı altı kişilik Nespresso Genç Jürisi tarafından değerlendirilecek.

İstanbul Film Festivali’nin retrospektif bölümünde bu kez sinemanın en yaratıcı, en etkili isimlerinden kabul edilen Western ustası İtalyan yönetmen, yapımcı ve senarist Sergio Leone’nin 7 uzun metrajlı filmi yeniden izlemek isteyenler, kaçıranlar ve özleyenler için bir arada gösterilecek.  

41. İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City’s (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 7 salonda izleyiciyle buluşacak.

41. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve Genç Ustalar bölümlerinde yer alacak filmleri aşağıda bulabilirsiniz:

İF-2

Uluslararası Yarışmada Yer Alan Filmler

  • Dağların Denizcisi / Mariner of the Mountains / Karim Aïnouz / Brezilya, Fransa,    Almanya, Cezayir
  • Coma / Bertrand Bonello / Fransa
  • Birlikte Öleceğiz / Together, We Shall Die / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu / Türkiye, Almanya
  • Rüyalar Diyarı / Land of Dreams / Shirin Neshat, Shoja Azari / ABD
  • Vortex / Gaspar Noé / Fransa, Belçika, Monako
  • Leonor Asla Ölmeyecek / Leonor will Never Die / Martika Ramirez Escobar / Filipinler
  • Hayat Üzerine Bir Film / Feature Film About Life / Dovile Sarutyte / Litvanya, ABD
  • Gergedan / Rhino / Oleh Sentsov / Ukrayna, Almanya, Polonya
  • Flux Gourmet / Peter Strickland / İngiltere, ABD, Macaristan
  • Masumlar / The Innocents / Eskil Vogt / Norveç, İsveç, Danimarka, İngiltere, Fransa, Finlandiya

Ulusal Yarışmada Yer Alan Filmler

  • Mukavemet (The Resistance) | Soner Caner | Türkiye
  • Geceden Önce (Before the Night) | Ali Kemal Çınar | Türkiye, İtalya
  • Klondike | Maryna Er Gorbach | Türkiye, Ukrayna
  • Turna Misali (The Last Birds of Passage) | İffet Eren Danışman Boz | Türkiye
  • Yaban | Tareq Daoud | Türkiye, Fransa
  • Ela ile Hilmi ve Ali (Ela and Hilmi with Ali) | Ziya Demirel |  Türkiye
  • Zuhal | Nazlı Elif Durlu |Türkiye
  • Dört Duvar (The Four Walls) | Bahman Ghobadi | Türkiye, İngiltere
  • Çilingir Sofrası (A Night in Four Parts) | Ali Kemal Güven | Türkiye
  • Bana Karanlığını Anlat (Tell Me About Your Darkness) | Gizem Kızıl | Türkiye
  • Birlikte Öleceğiz  (Together, We Shall Die) | Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu | Türkiye, Almanya
  • Kerr | Tayfun Pirselimoğlu | Türkiye, Yunanistan, Fransa
  • İF-3

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Yer Alan Filmler

  • Koudelka Aynı Nehirden Geçmek (Koudelka Crossing the Same River) | Coşkun Aşar | Türkiye
  • Crossroads | Mahmut Fazıl Coşkun | Türkiye
  • Bu Ben Değilim (This is Not Me) | Jeyan Kader Gülşen, Zekiye Kaçak |Türkiye
  • Dermansız (Incurable) | Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu | Türkiye
  • Eat Your Catfish  | Senem Tüzen, Adam Isenberg, Noah Amir Arjomand | ABD, Türkiye, İspanya
  • Cadı Üçlemesi 15+  (Witch Trilogy 15+) | Ceylan Özgün Özçelik | Türkiye
  • Her Şey Dahil  (All-In) | Volkan Üce | Belçika, Fransa, Hollanda
  • Yeni Bir Dünya Doğuyor (A New Earth is Rising) | Serhat Yüksekbağ | Türkiye

Yarışma Dışı

  • Acı ve Tatlı (Bitter Sweet) | Didem Şahin | Türkiye

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Yer Alan Filmler

  • Göl Kenarı (Lakeshore) | Aziz Alaca | Türkiye, İran
  • Plastik Rüya (Plastic Dream) | Merve Bozcu |Türkiye
  • Steve&Steve | Merve Çaydere | ABD
  • Gece Kuşağı  (The Night Generation) | Yasemin Demirci |Türkiye
  • Stiletto  (Stiletto: “A Pink Family Tragedy”) | Can Merdan Doğan | Türkiye, Almanya
  • Larva | Volkan Güney Eker | Türkiye
  • Mahzendeki Köpekler (Your Wild Dogs Want Freedom | Ece Era |Türkiye, Belçika
  • Belki Bir Gün Gideriz  (Maybe We Will Go Someday) | İnan Erbil | Türkiye
  • Lekesiz (Spotless) | Ali Ercivan  | Türkiye
  • Our Ark | Deniz Tortum, Kathryn Hamilton | Hollanda, ABD, Türkiye
  • Fotoğraf Altı  (Image Caption) | Aylin Kızıl | Türkiye
  • Babamın Öldüğü Gün (The Day My Father Died) | Emre Sefer | Türkiye

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü İçin Yarışacak Filmler

  • Turna Misali  (The Last Birds of Passage) | İffet Eren Danışman Boz
  • Yaban | Tareq Daoud
  • Ela ile Hilmi ve Ali  (Ela and Hilmi with Ali) | Ziya Demirel
  • Zuhal | Nazlı Elif Durlu
  • Bana Karanlığını Anlat (Tell Me About Your Darkness) | Gizem Kızıl
  • İF-4

Genç Ustalar Bölümünde Yarışacak Filmler

  • Atlantis (Atlantide) | Yuri Ancarani | İtalya, Fransa, ABD, Katar, Rusya, Meksika
  • Kırılgan (Fragile) | Emma Benestan | Fransa
  • Kuluçka  (Hatching) | Hanna Bergholm | Finlandiya
  • Tüyler  (Feathers) | Omar El Zohairy | Fransa, Mısır, Hollanda, Yunanistan
  • Olga | Elie Grappe | İsviçre, Fransa, Ukrayna
  • Motor Sesi | (The Noise of Engines) | Philippe Grégoire | Kanada
  • Ovadaki Yangın (Fire on the Plain) | Zhang Ji |Çin
  • Vaatler (Promises) | Thomas Kruithof | Fransa
  • Cennet Gibi (As in Heaven) | Tea Lindeburg | Danimarka
  • Utama | Alejandro Loayza Grisi | Bolivya, Uruguay, Fransa
  • Değerli Taşlar (Robe of Gems) | Natalia López | Meksika, Arjantin
  • Amparo | Simón Mesa Soto | Kolombiya, İsveç, Katar, Almanya
  • Yola Devam  (Hit the Road) | Panah Panahi | İran
  • Oyun Alanı (Playground) | Laura Wandel | Belçika
  • Sessiz Diyar (Silent Land) | Agnieszka Woszczynska | Polonya, Çek Cumhuriyeti, İtalya