Kültür Seyahat

24 Eylül 2020
Agra’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hindistan’ın sembolü haline gelmiş olan Tac Mahal’in bulunduğu Agra şehri, ülkenin en çok turist çeken kentlerinden biri! Tatil için rotasını Hindistan’a çeviren gezginler, mutlaka Agra’yı da görmeli. Bu yazımızda Agra’ya gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Dikkat: Trafik!

Genellikle Hindistan tatili yapanların ilk gittiği şehir Yeni Delhi oluyor. Eğer siz de Agra’ya Delhi’den geçmeyi planlıyorsanız yaklaşık 6-7 saat sürecek bir otobüs yolcuğuna hazır olun. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesindesiniz! 

Gezi saatlerinizi özenle seçin.

Hindistan’ın oldukça sıcak bir ülke olduğunu göz önünde bulundurursak, Tac Mahal’i görmek için en uygun zaman gün batımı olacaktır. Eşsiz manzara karşısında mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Tac Mahal’a giriş için bilet kuyruğuna hazır olun.

Evet, yanlış okumadınız. Tac Mahal, tarihi bir yapı olduğu için bu benzersiz yapıyı yakından görebilmek için giriş ücreti ödemelisiniz. Hangi mevsimde giderseniz gidin, epey uzun bir bilet kuyruğu sizi bekliyor olacak.

Tek ulaşım alternatifiniz otobüs.

Hindistan’ın birçok şehrinde gelişmiş metro ve tren ağları olsa da Agra’da ne yazık ki bu ulaşım imkanları yok. Ulaşımınızı yalnızca otobüse ile sağlayacaksınız. Bu nedenle şehir içi ulaşıma biraz zamanınız gidecek.

Klasik turistik yerlerin aksine gece hayatı yok.

Batı ülkelerinin aksine, Agra’da gece eğlenme kültürü yoktur. Gece saatlerinde açık eğlence mekanlarına bu şehirde rastlamanız mümkün değil. Bu nedenle Agra seyahatini eğlence amacı ile değil kültürel amaçla yapıyorsanız gerçekten keyif alabilirsiniz. 

blog

Tac Mahal dışında gezilecek nereler var?

Agra, tarihi açıdan Hindistan’ın en zengin şehridir. Bu nedenle birçok eski yapının korunarak bugüne geldiğini görebilirsiniz. Tac Mahal’den sonra şehirde mutlaka görmeniz gereken yapı kesinlikle Agra Kalesi’dir. Babürlere ait bu kale, içerisine girdiğinde sizi adeta büyüleyecek. Moti Cami, Ekber Şah Türbesi, Jama Cami gibi birçok dini turistik yapı da var.

Agra geziniz için bizim size önerimiz Fatehpur Sirki olacak. Devasa bir alan üzerine yapılmış olan bu mimari yapı, bir şehir; bir hayal şehir! En gizemli gezi deneyimlerinizden biri olacağına eminiz!