Agra Havalimanı’na ülkemizden direkt olmasa da aktarmalı olarak uçak seferi bulmak mümkündür.

Ancak yaygın olarak kullanılan ulaşım yöntemi, Hindistan’ın herhangi bir şehrinden Agra’ya tren yolculuğu yapmaktır.

Agra Fort ve Agra Cantt Tren İstasyonları’na yolculuk ortalama 4-4,5 saat sürmektedir ve fiyatlar, sefer saatleri gibi bilgiler günlük olarak değişir.

Agra Fort İstasyonu Tac Mahal bölgesinden sadece birkaç kilometre uzaklıkta olduğu için en çok kullanılan istasyon olma özelliğini taşır.

Eğer Delhi’den Agra’ya gidecekseniz daha konforlu olan Shatabdi Express ve Taj Express’i tercih edebilirsiniz.

1

Tren dışında Agra’ya ulaşmanın bir yolu da şehirlerarası otobüslerdir. Biletlerinizi internet sitesinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Agra’ya gidebilmek için Türk vatandaşları vize almak durumundalar.

Agra’da cazibe merkezleri arasındaki mesafe uzun olduğundan yürüyerek gezmek oldukça zordur. Örneğin Agra Kalesi ile Tac Mahal arası yürüyerek yaklaşık bir saat sürmektedir.

Hintlilerin “Auto” da dediği Tuk Tuk’lar, tarihi yerleri gezmek için en iyi seçeneklerdendir. Yaygın olarak bulunan bu otomatik çekçekler için binmeden önce pazarlık yapmak iyi bir fikir olabilir.

Özellikle Tac Mahal’e gitmek için at, deve gibi hayvanların çektiği bir dizi arabalardan birini kiralayabilir ya da yerli halkın da sıkça kullandığı, “rickshaw” denen sisteme dahil olabilirsiniz.

Rickshaw herhangi bir arabaya ya da bisiklete yolcu olarak dahil olmanız anlamına gelir ancak bu yöntemi kullanacaklar için binmeden önce pazarlık yapmak olmazsa olmazdır.

Uber’in de yaygın olarak kullanıldığı Agra’da araç kiralamayı düşünüyorsanız, direksiyonun sağ tarafa olduğunu unutmayın.

Agra, Hindistan’a hakim olan muson ikliminden pek etkilenmez; genellikle iklimi sıcak ve yarı kuraktır.

Ekim ve Mart ayları arası, Agra’yı ziyaret etmek için en iyi zamandır. Sonbahar ve kış mevsimine denk gelen bu süreçte sıcaklık oldukça azalır ve uzun geziler yapmayı kolaylaştırır ancak bu dönemde çok yoğun bir kalabalıkla karşılaşacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

Eğer Agra’yı Aralık veya Ocak ayında ziyaret edecekseniz yanınıza yünlü giysiler almayı unutmayın zira sıcaklık 2 dereceye kadar düşebilir.

Muson ikliminin etkilerinin hissedildiği Ağustos ve Ekim arası, yaza nazaran ziyaret için daha ideal kabul edilebilir ancak yüksek sıcaklıklara nemin de eklendiğinde daha boğucu bir hava oluşacağı göz ardı edilmemelidir. Çok sık görülen yağmur yağışlarında manzaranın güzelleşeceği gerçeği de unutulmamalı elbette.

Nisan ve Temmuz arası yaz mevsiminin başlangıcıdır ve sıcaklıklar artık zirvededir. Sıcağa aldırmam diyenlerdenseniz turistik mekanlarda kalabalıkların giderek azaldığı ve otel fiyatlarının oldukça düştüğü bu dönem, ekonomik olması bakımından ideal sayılabilir.

Eğer en sıcak zamanlarında ziyaret etmeye karar verdiyseniz giysilerinizin hafif pamuklu olmasına özen göstermeli, güneş kreminizi ve gözlüğünüzü yanınızdan ayırmamalısınız.

2


Tac Mahal yılın her zamanı ayrı güzelliktedir ve en düşük sezon da dahil olmak üzere her zaman kalabalık ziyaretçi gruplarına sahne olur. Hangi mevsimde giderseniz gidin, binanın dış cephesindeki ışık değişimini çıplak gözle net olarak inceleyebileceğiniz gün doğumu zamanlarında orada olmaya çalışın.