İyi Yaşam

30 Temmuz 2020

Hepimiz bu dünyaya tek başımıza gelip tek başımıza gideriz, bu yüzden de kendimize en yakın yine kendimiz olmalıyız fakat bazen en büyük acımasızlıkları biz kendimize yaparız ve kendimizi mutsuz hissettiririz. Bu gibi yazıların başlığını görünce dahi “Söylemesi kolay ama nasıl yapacağız?” diyebilirsiniz. Bu yüzden söylemesi bir o kadar kolay olan ama başarması güç olan “kendinizi sevme” eylemi için 5 madde düzenledik. 

1-Hiç kimse için değil, sadece kendiniz için yaşayın.

Kendinizi sevmeniz için başkalarının sizi sevmesine ya da başka insanlardan onay almanıza ihtiyacınız yok. Basitçe diyebiliriz ki kimse sizi sizin kadar sevmemelidir, eğer seviyorsa orada bir sorun var demektir. Kendimizi sevmek için başkalarından kabul görme alışkanlığını bırakmalı ve hiç kimseyi asla tam memnun edemeyeceğimizi bilmeliyiz.

1
2-Kıyaslamalardan uzak durun.

İnsanı en fazla yoran ve mutsuzluğa sürükleyen nedenlerden biri kendimizi istemsiz bir şekilde başkaları ile yan yana getirip değerlendirmemiz. Başkalarından sizde olmayan özellikleri seçip “Ben de neden yok?” diye kendinizi duygusal olarak yıpratmayın. Bilmenizi isteriz ki aynı şekilde başka insanlar da sizde olan, kendilerinde olmayan özellikleri düşünüp kendilerini sizinle kıyaslıyorlar. Bu döngüden çıkıp kendinizi olduğunuz gibi, mükemmel haliniz ile kabul edin. 

3-Kimse Mükemmel Değildir.

Mükemmeliyetçilik insanı zamanla içten içe yoran bir düşünce biçimidir. Kendimizi geliştirmek için daha iyi olmak ve kendimizi mükemmel olmadığımız için suçlamak arasında ince bir çizgi vardır. Bu çizgiye dikkat etmeli ve her zaman, kendimiz dâhil, kimsenin mükemmel olmadığını ve olamayacağını anlamalıyız. 

4-Geçmiş Geçmişte Kaldı.

Hata yapmak ve bunlardan ders çıkarmak insanın doğasında olan bir eylemdir. Hatalar bizi şekillendirir ve bugünkü insana dönüşmemizi sağlar. Fakat zaman ileriye doğru akıyor ve geçmişte yaptığınız hatalar, şu an izlerini taşıyor olsanız bile, geçmişte kaldı. Bu yüzden kendinize hoş görülü olun ve kendinizi affetmek ile başlayın. Hataları tekrarlamamak yeterli bir davranış olacaktır. 

2
5-Kritik etmekten vazgeçin.

Sürekli olarak olayları eleştirmek ve durum değerlendirmesi yapmak insanı aşağılara çeken ve gelişimini yavaşlatan bir olaydır. Eleştirilerinizi yıkıcı değil, yapıcı olarak yapmaya çalışın böylece gelişiminize katkılı ve yararlı bir birey haline gelebilirsiniz.