İyi Yaşam

30 Temmuz 2020
5 Adımda İyi Alışkanlıklar Edinin

Alışkanlıklardan söz edildiğinde insanın aklına genellikle kötü olanlar gelir. Alkol, kumar, tembellik… Bunun temelinde iyi özelliklerimizin doğuştan geldiğine yönelik önyargımız yatmaktadır. Oysa kötü alışkanlıkların yanı sıra iyi alışkanlıklar da sonradan kazanılabilir. İşin aslı alışkanlıklarımızın tümü eğilimlerimiz doğrultusunda çocukluğumuzdan itibaren gelişerek derinlere kök salar. 

1

Evet, kötü alışkanlıkları değiştirmek gerçekten zordur. Yıllar boyunca milyonlarca tekrarın sonucunda oluşan bu alışkanlıklar, bir iki günde değiştirilemez. Öte yandan iyi bir alışkanlık edinip bunu hayatınızın tam ortasına koyduğunuzda sizi hedeflerinize ulaştıracak bir lokomotif kazanırsınız. Dolayısıyla öncelikle kötü alışkanlıklarınızı tespit etmeli ve kazanmak istediğiniz iyi alışkanlıkların listesini çıkarmalısınız. Ardından, adım adım iyi alışkanlıklar edinebilmek için çalışmaya başlamalısınız. Bu yolculuğu kolaylaştırabilmek için iyi alışkanlıklar edinebilmenizi sağlayacak pratik önerileri sizler için derledik.  

1-Böl, yönet

Çok büyük hedefler koyduğunuzda alışkanlık edinmek gittikçe zorlaşır. Örneğin en başta kendinize TOEFL düzeyinde İngilizce öğrenmek hedefi koyarsanız yolun sonu oldukça uzak görünür. Büyük hedefler insana büyük heyecan verse de size yardımcı olmaz. Maratona katılmak istiyorsanız her gün yürüyerek işe koyulabilirsiniz. 

2-Meditasyon

Daha dingin bir ruh haline kavuşarak odaklanmanızı sağlayacak yöntemlerin başında gelen meditasyon ile alışkanlıklarınızdaki iyi ya da kötü yanları çok daha net bir şekilde görebilirsiniz. 10 dakikalık meditasyonun son bölümünü hayatınıza katmak istediğiniz alışkanlıklara ayırın. O alışkanlığın size neler kazandıracağını hayal edin. Düşüncelerinizin farkına varmak, ardından planlarınızı görsel olarak canlandırmak bu yolculukta çok işinize yarayacak. 

3-Ajanda 

Ajanda kullanmak alışkanlık edinmek için çok iyi bir yöntemdir. Geleneksel ya da dijital ajanda ile hayatınıza kattığınız alışkanlıkları ölçebilirsiniz. Google Takvim uygulamasına getirilen hedefler özelliği, hayatınıza gündelik olarak katmak istediğiniz alışkanlıkları takip etmek için oldukça pratik bir yöntem. Hedeflerinizi belirlerken günün belli bir zamanını kişisel hedefinize ayırmayı ihmal etmeyin. Örneğin, her akşam aynı saatte kitap okuyun. Ajandanızın değişmeyen tek unsuru bu olsun.

2
4-Spor

Her gün spor yapmak beynin düzenli olarak dopamin salgılamasına olanak vererek iyi alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur. Spor yaparken olumsuz düşüncelerden kurtulup çok daha berrak bir zihne sahip olabilirsiniz. Spor sayesinde düzenli kitap okumak, sağlıklı beslenmek ya da yeni şeyler öğrenmek gibi alışkanlıklara çok daha hızlı adapte olabilirsiniz. 

5-21 gün kuralı

ABD’li bir uzmana göre yeni bir alışkanlığı en az 21 gün süren bir sürecin ardından kazanabiliriz. Bir şeyi yapmaya başladığımızda ilk motivasyon hızla azalır. “Ben bunu yapamam, o kadar sabırlı değilim” gibi bahaneler üretiriz. Oysa tam bu noktada pes etmeden 21 gün boyunca yola devam etmemiz gerekir. Bu süre uzun geliyorsa böl ve yönet taktiğin kullanarak kendinize beşer günlük sözler verebilirsiniz. 21’inci günün sonunda kendinize başardığınızı itiraf edebilirsiniz.