Yeme İçme

21 Haziran 2021

İngiltere’nin başkenti Londra köklü tarihinin mirası olan ikonik yapıları ile öne çıkan Avrupa şehirlerinden biridir. Eski kiliselerden parlamento binalarına kadar pek çok farklı ikonik yapının yer aldığı Londra ile alakalı bu yazımızda bahsedeceğimiz yer çok köklü bir tarihe sahip olan, sokak lezzetleriyle ünlü Borough Market. Geçmişi oldukça eskilere dayanan bu meşhur pazar yerinin tarihi serüvenini ve günümüzdeki statüsünü inceleyeceğiz.

1

Borough, Londra'nın en büyük ve en eski gıda pazarlarından biridir. Alanda 12. yüzyıla dek uzanan pazar bulunduğu biliniyor. Mevcut binalar ise 1850’li yıllarda inşa edilmiştir. Bölgede ilk olarak Londra Köprüsü’ne bitişik olarak bir pazardan 1276 yılında bahsediliyor. Öte yandan pazarın varlığının 1014’e hatta daha da eskilere dayandığı ileri sürülmektedir. 1754’te bölgede yaşanan sıkışıklık nedeniyle çıkarılan yasa ile pazarlar kaldırılmıştır. Bugün Borough Market’in resmi sitesinde de yazan 1756 yılında ise yeni yasa ile beraber Rochester Yard’da 4,5 dönümlük bir alanda pazar faaliyetleri yeniden başladı. Borough 19. yüzyılda Pool of London’ın nehir kıyısındaki iskelelerine yakın stratejik konumu sayesinde Londra'nın en önemli gıda pazarlarından biri haline geldi. Londra’nın meşhur toptan satış pazarı Borough, pazartesiden perşembeye 10:00-17:00, cuma günleri 10:00-18:00 ve cumartesileri 8:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Pazar yerindeki binalar 1851’de Henry Rose tarafından tasarlanmıştır. 1860’da eklemeler yapılan pazar 1932’de yakındaki demiryoluna doğru genişletilmiştir. Borough Market’in işletmesi gönüllü mütevelli heyeti tarafından yönetilen bir hayır kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Becerilerinin ve deneyimlerinin genişliği ve uygunluğu nedeniyle seçilen mütevelliler, pazarın gıda dünyasındaki değişikliklere uyum sağlamasını ve bu değişiklikleri şekillendirmeye yardımcı olmak için etkisini kullanmasını sağlamaktadır.  

2

Pazar günümüzde esas manada halka özel gıdalar satmaktadır. 20. yüzyılda ise daha ağırlıklı olarak manavlara satış yapan toptancı niteliğindeydi. Özellikle savaş sonrası yıllarda Borough süpermarketlerin gelişeceği 1980-1990'lı yıllara kadar sebze meyve tedarikinin merkezi olmuştur. Pazar o yıllarda Covent Garden ile beraber perakende manavların ana tedarikçiliğini yapıyordu. İngiltere dışında da meşhur olan pazara ülke dışından satıcılar ticaret yapmak için gelmekteydi. Zaman içerisinde pazar bu formlardan ileriye gidip sokak lezzetleriyle de ünlü bir merkez halini aldı. Çeşitli lezzetler ile ziyaretçilerini ağırlayan bu tarihi pazarda olukça farklı sokak lezzetleri sunuluyor. Yazının son bölümünde tarihi Borough Market’te deneyimlenebilecek sokak lezzetlerine yakından bakacağız. Közlenmiş Ahtapot, Piquillo Biber ve Fasulye Salatası: İspanya’nın lezzetlerinden ilham alan bir deniz ürünleri salatası. Közlenmiş Yumurta Sarısı, Tahi̇n ve Bi̇ber Soslu Bütün Yanmış Patlıcan: Leziz vejeteryan barbekü yemeği. 

Köklü bir tarihe tanıklık eden Borough, Londra’nın en ünlü pazar yerlerinden biri olma namını sürdürüyor. Tarih boyunca çeşitli dönemlerde farklı misyonlar yüklenen ve farklı deneyimler yaşayan bu eşsiz mekan, günümüzde de hem Londra halkına hem de şehri dışarıdan ziyarete gelen turistlere arzuladıkları hizmeti en güzel şekilde sunmaktadır.